Bölgedeki enerji sorunu kalıcı olarak çözülecek

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
10 Temmuz 2024 Çarşamba 10:34
Bölgedeki enerji sorunu kalıcı olarak çözülecek

SEDAŞ tarafından 08.07.2024 tarihinde Kocaeli İli, Başiskele İlçesi, Yuvacık ve Yeşilyurt mahallelerinde meydana gelen elektrik kesintisiyle alakalı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyunun bilgisine,

08.07.2024 tarihinde Kocaeli İli, Başiskele İlçesi, Yuvacık ve Yeşilyurt mahallelerinde meydana gelen elektrik kesintisi hakkındaki açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunarız.

Söz konusu tarihte Sahil mahallesi yol altında bulunan askeriyeden saat 13:00 civarında gelen kısa devre ihbarı üzerine saha ekiplerimiz tarafından bölgeye gidildi. Başiskele kabinde yapılan kontrolde faz-toprak arızası sonucu kesinti meydana geldiği, askeriye içinde bulunan şebekede orta gerilim (OG) tel kopuğu ve birkaç noktada camper kopuğu olduğu tespit edildi.

Yuvacık, Köyler grubu, Yeşilyurt ve Sahil mahallesinin bir kısmı enerjisiz kaldı. Saat 14:00’da manevra yapılarak ISAŞ kabinden Temizel Kabinin çıkışlarına enerji verilip Yuvacık’ın üst kısmı, Köyler grubu enerjilendirildi fakat orman deposuna ait çıkışta hat tutmayarak arıza bir önceki kabin olan Yuvacık Merkez kabinden hat açmıştır.

Tel kopuğu ve camper onarımları saat 16:00’da tamamlandıktan sonra manevra yapılarak Teras Marmara Kabinden hat bölünerek İSAŞ kabinden Teras Marmara Kabine kadar enerji alınmıştır.

Saat: 17:00 civarında yapılan kontrolde Başiskele Kabinden Betül kabin çıkışına ait ayırıcının arızalı olduğu tespit edilmiş, saat 18:00’da Betül Kabin çıkışı ayrılarak Başiskele Kabin enerjilendirilmiştir.

Arıza tespiti devam ederken eş zamanlı olarak Başiskele Körfez mahallesinde sahilde bulunan Özmesan trafosunda enerji olmadığı ihbarı gelmiş, aşrı yüklenme kaynaklı yaşanan kesintiye müdahale edilerek sahil kısmına enerji verilmiştir.

Teras Marmara Kabin ile Betül kabin arasında kablo arızası olduğu değerlendirilerek kablo başlıkları ayrılmış ve hat enerjilendirilmiştir. Kablo başlıklarından birinin patlak olduğu ve diğerine de zarar verdiği tespit edilerek gerekli onarımlar yapılmış ve bölgeye enerji verilmiştir.

Sahil kısmında yaşanan güç sorunundan dolayı 12.07.2024 tarihine kadar bölgeye bir adet ilave trafo koyularak enerji sorunu giderilecektir. Ayrıca Başiskele Sahil İlave TR ve Şebeke Düzenleme Projesi kapsamında bu yıl içerisinde ilave kabin koyularak bölgedeki enerji sorunu kalıcı olarak çözülecek ve sahil kısmına alternatif besleme sağlanmış olacaktır.

Başiskele bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerini minimize etmek için planlı bakım faaliyetlerimiz ile bölgeye alternatif enerji tedariki sağlamak amacıyla yatırım çalışmalarımız devam etmektedir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37