banner55

Evde Bakım, Fatma teyzeye ilaç oldu

Evde Bakım, Fatma teyzeye ilaç oldu

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
17 Eylül 2018 Pazartesi 11:34
Evde Bakım, Fatma teyzeye ilaç oldu

Büyükşehir tarafından sunulan Evde Bakım hizmetinden yararlanan Körfez ilçedeki Fatma Teyze, "Başkanımızdan Allah razı olsun" dedi

Kocaeli genelinde kendi öz bakım ihtiyacını karşılayamayan yatalak, engelli, hasta ve kimsesiz ihtiyaç sahibi vatandaşlara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Evde Bakım hizmetiyle yardım elini uzatıyor. Körfez Hacıosman Mahallesi’nde oturan, 10 yıl önce omurilik erimesine bağlı felç geçiren ve 7 yıldır yatalak olan Fatma Şener(3)’in tüm bakımlarını eşi Hüseyin Şener (66) yapıyor. 7 yıldır yatağa bağımlı bir şekilde yaşayan Fatma Teyze ve kendisine bakan eşi Hüseyin Amca, bir yıldır aldıkları Evde Bakım hizmetinden memnuniyetlerini belirtiyor.

EŞİ İÇİN İŞİNİ BIRAKTI

Eşi hastalandığı için otobüs şoförlüğünü bırakan Hüseyin Amca, kendisinin de sağlık sorunları yaşaması üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım hizmetine 2017 yılında başvurdu. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler sonrasında Evde Bakım hizmeti almaya başlayan Fatma Teyze’nin öz bakımı tırnak kesimi, saç kesimi ve diğer kişisel temizlikleri yapılıyor. Ayrıca evde bakım hizmeti kapsamında evin tüm temizliği yapılıyor ve haftalık sıcak yemek veriliyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ BİZE YARDIMCI OLDU

20 yıl boyunca uzun yol şoförlüğü yaptığını söyleyen Hüseyin Amca, "Benim hanımım hastalandı felç oldu, ben de şoförlüğü bıraktım. 3 sene kendisini arabada gezdirdim. 3 sene sonra yatalak hale düştü. Yatalak olarak altını ben temizledim, banyosunu ben kendim yaptım, sondasını ben kendim boşalttım, yani tüm öz bakımını ben kendim yapıyordum. Belediyemize başvurduk, Allah razı olsun Büyükşehir Belediyemiz bize yardımcı oldu. 

Personeller evimize gelip, hanımın öz bakımı olarak tırnaklarını kesiyor, banyosunu yaptırıyorlar, saçını kesiyorlar ve diğer tüm ihtiyaçlarını yapıyorlar. 10 günde bir evimize 3 bayan personel gelip, evimizin genelini temizliyor. Hafta da 3 gün, 2 koli 36 kap yemeğimiz geliyor. Hafta içerisinde sağlık memurlarımız istediğimiz zaman geliyor. Devletimizden, milletimizden, belediyemizden ve Başkanımızdan Allah razı olsun tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar" şeklinde konuştu.

ONU HİÇBİR ZAMAN BIRAKMAYACAĞIM 

Yatalak hastaya bakmanın çok zor olduğunu belirten Hüseyin amca, "Yatan yatıyor, yatana bakanda yatandan daha çok hasta oluyor. Ben 7 senedir bu hastanın tüm temizliğini kendim yaptım. Hastayı kaldırmaktan belimde fıtık oldu ve şu an fizik tedaviye başladım. Ben hastamı hiçbir zaman bırakmayacağım, ona sonuna kadar bakacağım. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz" dedi.

ALLAH, BÜYÜKŞEHİR’DEN RAZI OLSUN

Hasta yatağından Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Fatma Teyze, "7 senedir bu yataktayım. Eşim beni 7 sene boyunca yıkadı, yedirdi ve gezdirdi. Büyükşehir Belediyesi ve çalışanları olmasaydı, biz eşimizle burada çok perişanlık yaşayacaktık. Eşim daha yemek yapamıyor ve ben de iyiCE ağırlaştım. Allah büyük belediyemizden razı olsun geliyorlar beni yıkıyorlar, evimizi temizliyorlar ve yemeğimiz geliyor" ifadelerini kullandı.

EVDE BAKIMDAN YÜZLERCE VATANDAŞ YARARLANIYOR

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü Evde Bakım birimi tarafından yürütülen hizmetle yüzlerce hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşa hizmet veriliyor. 2018 yılının ilk altı ayında 567 vatandaşa öz bakım, 172 vatandaşa ev temizliği hizmeti verilirken, 172 vatandaşa hem öz bakım hem de ev temizliği hizmeti verildi. Yine yılın ilk altı ayında vatandaşlara, 34 bin 468 defa öz bakım ve 4 bin 218 defa ev temizliği hizmeti sunuldu. 


Son Güncelleme: 17.09.2018 11:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37