banner55

GEBKİM Camii açıldı

GEBKİM Camii açıldı

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
31 Mayıs 2019 Cuma 14:37
 GEBKİM Camii açıldı

GEBKİM-Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi,  mimari tasarımı ile dikkat çeken GEBKİM Camii’nin açılışını gerçekleştirdi. 

Hikmet Barutçugil ve Semih İrteş gibi ülkemizin dünyaca tanınan sanatçıları GEBKİM Camii’ne özgün eserleri ile imzalarını attılar. Ramazan ayının son Cuma namazının kılınmasıyla ibadete açılan cami, tezyinat ve ebru sanatının eşsiz uyumunu yansıtıyor.

GEBKİM Camii’nin açılışına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz ve Cemil Yaman ile Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen’in yanı sıra GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve GEBKİM’de faaliyetlerini sürdüren firmaların temsilcileri katıldı. Açılışın ardından Ramazan ayının son Cuma namazı camide kılındı. 

Mimari projesi Murat Sayar’a ait olan bin 100 kişi kapasiteli GEBKİM Camii 1,5 yıllık bir sürede tamamlandı. Kocaeli’ne benzeri olmayan bir eser armağan eden GEBKİM, projenin her aşamasında estetik bir yaklaşımla farklılaşma ilkesini temel aldı. Hikmet Barutçugil ve Semih İrteş gibi ülkemizin dünyaca tanınan sanatçıları GEBKİM Camii’ne özgün eserleri ile imzalarını attılar. Cami bu yönüyle tezyinat ve ebru sanatının eşsiz uyumunu yansıtıyor. 

ÖDÜLLÜ EBRU SANATÇISI HİKMET BARUTÇİGİL, 
GEBKİM CAMİİ’NE ÖZEL TASARIMLAR YAPTI

Geleneksel ebru sanatına özgün ve modern yorumlar kazandıran Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, dünyanın dört bir yanında ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Barutçugil, bir bilim dalı olarak gördüğü ebru sanatını yaşatmak amacıyla günlük kullanım araçlarından iç mimaride kullanılan malzemelere kadar birçok ürün geliştirdi. Literatüre Barut Ebrusu olarak bilinen ebru türünü bulan kişi olarak geçti. 

Uluslararası birçok ödülü olan Barutçugil’in London British Museum başta olmak üzere dünyaca ünlü müze ve özel koleksiyonlarda sürekli olarak sergilenen eserleri bulunuyor. Hikmet Barutçugil, London School of Economic Sience tarafından düzenlenen Art in Action sanat festivalinde “BEST OF THE BEST” 2012 ödülünü alan ilk ve tek Türk sanatçısı. Sanatçı, GEBKİM Camii’ne özel ebru tasarımlarında var oluşun sonsuz derinliğini renklerin ahenkli uyumu ile harmanladı.  

GEBKİM CAMİİ’NİN TEZYİNATINDA ÜNLÜ MİMAR
VE NAKKAŞ SEMİH İRTEŞ’İN İMZASI VAR

Türkiye ve yurtdışında üstlendiği cami projelerinde ustalığını konuşturan Mimar ve Nakkaş Semih İrteş, sanat hayatında yaklaşık 50 yılı geride bıraktı. Çıraklığını Topkapı Sarayı’nda yapan sanatçı bugüne kadar katıldığı sergiler, gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalar ve yetiştirdiği çıraklarla kalemişi sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasına önemli katkılar sağladı. İrteş’in imzasını attığı GEBKİM Camii’nin iç tezyinatında ustalık, sabır ve alın terinin izlerini görmek mümkün.  
  
GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kocaeli’ne özgün bir eser kazandırmak amacıyla proje aşamasından inşasına kadar her adımda titizlikle çalıştıkları GEBKİM Camii’nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. GEBKİM Başkanı Aracı, “GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz, sektörün üretim, istihdam ve ihracat rekorları kıran çok değerli temsilcilerine ev sahipliği yapıyor. GEBKİM ile Türkiye’ye örnek olacak modern bir İhtisas OSB inşa ettik. İlaçtan boyaya, kozmetikten plastik ve temizlik ürünlerine kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki firmalar arasındaki sinerjiyi artıran OSB yapılanmamız, çevreye saygılı modern üretim altyapısının yanı sıra sosyal imkanları ve Bölgemize kazandırdığı eserler ile farklılaşıyor. 

Açılışını gerçekleştirdiğimiz GEBKİM Camii, sanat ve estetiği ön plana alan mimarisi ile bu yaklaşımımızın güzel bir örneğini oluşturuyor. Ülke ekonomisine yaptığımız katkıyı eğitim ve sosyal alandaki projelerle pekiştirmek için 2017 yılında GEBKİM Vakfı’nın da kuruluşunu gerçekleştirdik. GEBKİM Vakfı, sanayideki dönüşümün gerektirdiği nitelikli mesleki eğitim imkanı sunan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Bölgemize kazandırdı. Eğitim konusunda üstlendiğimiz misyona uygun olarak bu konuda da örnek bir OSB olmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu. 

GEBKİM Camii’nin açılışında konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise şunları söyledi: “Ülke ekonomisine ve sanayisine çok önemli katkıları olan OSB’ler eğitim, sağlık, ibadet gibi sosyal konularda da kritik rol oynuyor. GEBKİM Camii de bu bölgede çalışan üreten herksin dini ihtiyaçlarını giderme noktasında önem taşıyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek GEBKİM Camii ibadete açıldı.

GEBKİM HAKKINDA:
Türkiye ekonomisine milyonlarca dolarlık katma değer yaratan kimya sektörünün devleri Türkiye’nin ilk ve tek Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olan GEBKİM-Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde güçlerini birleştirdi. Kocaeli İli Dilovası İlçesi Kocabayır Tepe Mevkiinde konumlanan GEBKİM, 2 milyon 447 bin metrekarelik bir arazi içerisinde yer alıyor. 

Tamamı sanayicilerin finansmanı ile hayata geçen GEBKİM’de toplam 1 milyon 619 bin metrekarelik alanda 66 sanayi parseli bulunuyor. OSB’de halihazırda 27 firma üretimdeyken 15 firmanın inşaat çalışmaları devam ediyor. İki katılımcı ise proje aşamasında…

Kimya sanayicilerinin verimliliklerini ve rekabet güçlerini artıran GEBKİM; modern altyapısı, çevreye ve tüm canlılara saygılı üretim vizyonu, sosyal imkanları ve donatıları ile örnek bir İhtisas OSB yapılanması oluşturuyor. 

GEBKİM EĞİTİM ARAŞTIRMA VE SAĞLIK VAKFI HAKKINDA:


GEBKİM katılımcıları tarafından 2017 yılında kurulan GEBKİM Eğitim Araştırma ve Sağlık Vakfı; Türk Kimya Sanayii’nin ihtiyaç duyduğu ve aynı zamanda Atatürk İnkılâp ve İlkelerine bağlı, ilerici, her yönden dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe sahip hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, topluma karşı sorumluluk duyan üretken, yapıcı ve yaratıcı bireyler yetiştirmek; bu doğrultuda gerek kimya sanayinin gerekse ülkemizin gelişmesini sağlamak ve uluslararası düzeyde layık olduğu yeri alması yolunda katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yürütüyor. 
GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitime kazandıran ve burslar veren Vakıf; başarılı ve gelecek vaat eden gençlerin dünya standartlarında bir meslek eğitimi alarak kimya sanayinde istihdam edilmelerini sağlıyor.  


Son Güncelleme: 31.05.2019 14:43
Anahtar Kelimeler:
GEBKİM Camii Açıldı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37