banner55

Gebze Ticaret Odası'nın inşaat ihale duyarlılığı

Dün sabah saatlerinde GTO’dan Bülent Apaydın "-Yüksel abi Gebze Ticaret Odası'nın yaptıracağı bir inşaat projesi ile ilgili ihale ilanımız var. Haber sitenizde yayınlayabilir misiniz?" şeklindeki teklifini duyunca hafif bir şaşkınlık geçirmedik desek yalan söylemiş oluruz.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
12 Nisan 2021 Pazartesi 22:27
Gebze Ticaret Odası'nın inşaat ihale duyarlılığı

Dün sabah saatlerinde GTO’dan Bülent Apaydın "-Yüksel abi Gebze Ticaret Odası'nın yaptıracağı bir inşaat projesi ile ilgili ihale ilanımız var. Haber sitenizde yayınlayabilir misiniz?" şeklindeki teklifini duyunca hafif bir şaşkınlık geçirmedik desek yalan söylemiş oluruz.

Şaşkınlığımızın nedeni son yıllarda artık unuttuğumuz  ve hangi kurumun var olan kocaman ihaleleri kimlere verdiğinin unutulduğu bir süreçte GTO’ nun üstlendiği bir projenin hemen herkese açık bir şekilde ihale edileceğinin kamuoyu ile paylaşılmasıydı.

Gebze Ticaret Odası Vakfı, Darıca İlçe sınırları içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşları bünyesinde barındıracak 3 bin 615 metrekare inşaat alanına sahip Bodrum, Zemin ve 2 normal kattan oluşan binanın inşaat, mekanik, Elektrik tesisat imalatlarını kapsayacak şekilde inşaasını 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 17.00’de ihale edileceğini kamuoyuna ulaşabileceği tüm iletişim araçları ile ilan etmek gibi son derece harika bir karar almış.

Sözü edilen proje ile ilgili pek çok teknik detay var ancak bizim ilgimizi çeken noktanın “İhaleye katılabilmek için gerekli olan şartlardan birisinin de Gebze Ticaret Odasına kayıtlı olduğunu gösteren faaliyet belgesinin” olmasıydı.

Bundan uzun yıllar önce bu tür yapılar ile ilgili olarak iş yaptıracak olan kurumlar yine medya kuruluşları vasıtası ile ihale ilanlarını birer hafta ara ile iki kez yayınlatır, bu şekilde ilgili ihale hem kamuoyunun her noktasına kadar ulaşır, sonrasında ise ihaleye fazla katılım olduğundan ilgili proje normal fiyatlar ile yapılır bu sayede de devletin kasasında hatırı sayılır miktarlarda para kalırdı.

Sonraları bu şekildeki ilanların nerede ise kalmadığı alımların yada projelerin daha çok “Davet” yada “Teklif” usulü ile yapıldığı en sonunda ise “Doğrudan temin” ismi altında bir yola başvurulduğu zamanlara gelindi.

Bu şekildeki ihaleler hemen her kurum ve kuruluş bünyesinde iyiden iyiye kanıksandığından olsa gerek kamuoyu hangi ihaleyi kimin hangi fiyata, hangi şartlar ile aldığını asla öğrenemedi, her ne kadar belli ihaleler KİK kanalı ile yapılsa da ihale öncesi yapılan ihale şartnameleri nerede ise adrese teslim ihaleler şeklinde yorumlanmaya başladı.

Bizi tanıyanlar gazetecilik mesleğine başladığımız günden beri inşaat ile ihale ile kesinlikle işimizin olmadığını çok net bir şekilde biliyorlar, ancak nerede ise gün aşırı gazeteye gelen ve “- Falanca ihaleye girmemiz engellendi, Filanca ihaleye girdik ancak işi alan firmanın verdiği fiyat ile bu işin altından nasıl kalkacağını hesap edemediğimizden talebimizi geri çekmek zorunda kaldık” şeklindeki serzeniş ve şikayetlerini de dinlemekten yorulduğumuzu belirtmek isteriz.

GTO’nun yaptıracağı projenin var olan tüm iletişim kanaları ile ilan edilmesi bu bakımdan çok çok önemlidir ve Nail Çiler başkanlığındaki GTO’nun açacağı bu yoldan başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında geçmesi tüm toplumu olabildiğince rahatlatacaktır.

Dün öğlen saatlerinde konu ile ilgili olarak GTO başkanı Nail Çiler’i aradık, kendisine ilk ifademiz “ Harika bir iş yapmışsın umarız fincanının katırlarını ürkütmezsin” şeklinde oldu.

Nail Çiler konu ile ilgili olarak "Bu proje ile ilgili olarak GTO’nun inşaat komisyonu ilgileniyor, arkadaşlarımız harika bir sistem ile ihaleye çıkacaklar, Biz proje bedeli ile ilgili olarak bir rakam belirlemedik, konuya ilgi duyanlar ihale dosyasını aldıktan sonra işin bedelini kendileri belirleyecekler, Afaki rakam veren yüklenici firmaları da sistem zaten kendi kendine dışlayacak” dedi.

GTO başkanı Nail Çiler "Bu ihalede eş-dost-akraba-arkadaş yok, işini iyi bilen herkes ihaleyi kazanabilir, biz arkadaşlarımız ile birlikte ihalenin yapılacağı gün ve saatte Gebze’de olmamayı düşünüyoruz, İşi hakkeden kim varsa girip alacak işi bitirir bitirmez de hazır olan parayı alacak, İahleyi kazanan yüklenici firmaya gerekli inşaat malzemelerini de bu bölgede faaliyet gösteren firmalardan almasını rica edeceğiz, projemizde  bir an önce hayata geçecek.” şeklinde konuştu.

“Söz konusu proje bittiğinde bina içerisindeki birimlere başta Erdoğan Şahin- Nurbay İşçi ve Bülent Atasayan olmak üzere  hayatını kaybeden tüm Gebzelilerin tanıdığı GTO üyelerinin ismini vereceğiz” diyen Nail Çiler’in bu ifadesi bizi gerçekten duygulandırdı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi biz işin teknik detayları ile ilgili değiliz, işin bizi ilgilendiren tarafı ihalenin tüm kamuoyunun gözü önünde son derece açık ve şeffaf bir şekilde yapılacağıdır, Bu şekildeki bir ihalenin inşallah yıllardır unutulan “açık ihaleler” için bir anahtar olmasını herkesten fazla biz istiyoruz.

Böylesi bir hassasiyet için Nail Çiler başkanlığındaki tüm GTO ailesine teşekkür ediyoruz zira böylesi açıklığı, şeffaflığı gerçekten özlemişiz..

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37