banner55

İnce: Denetimsiz kazanlar bombadan farksızdır!

MMO Kocaeli Şube Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Barış İnce, Bursa'nın İnegöl ilçesindeki bir mobilya fabrikasında buhar kazanı patlaması sonucu bir işçinin hayatını kaybettiği, 4’ü ağır 6 işçi yaralandığı patlamaya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
20 Şubat 2021 Cumartesi 23:07
İnce: Denetimsiz kazanlar bombadan farksızdır!

MMO Kocaeli Şube Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Barış İnce, Bursa'nın İnegöl ilçesindeki bir mobilya fabrikasında buhar kazanı patlaması sonucu bir işçinin hayatını kaybettiği, 4’ü ağır 6 işçi yaralandığı patlamaya ilişkin basın açıklaması yaptı.

İnce yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bursa'nın İnegöl ilçesi  Akhisar Mahallesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasında, buhar kazanı henüz bilinmeyen nedenle patladı.
Maalesef patlama sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 4’ü ağır olmak üzere 6 işçi yaralandı. Yaşamını kaybeden işçinin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, kamuoyunun üzüntüsünü paylaşıyoruz.
Patlamanın nedeni yapılacak teknik incelemelerin ardından açıklığa kavuşacaktır.Ancak buhar kazanlarının patlama nedenleri genel olarak; kazanın susuz kalması, aşırı basınç artışı, korozyon oluşumu, kullanım suyu sebebiyle ısıtma yüzeyleri ve seviye kontrol cihazları gibi güvenlik komponentlerinde oluşan kireç taşı ve akabinde arıza oluşumu sayılabilir.

Maalesef bu kazalar ilk değildir, son da olamayacaktır. Daha öncede yaşanan kazalar sonrası kamuoyunu uyardığımız gibi ilgili kurumlara ve yetkililere çağrımızı yineliyoruz: bu kazalar, Meslek Odalarının raporlarını, bilim insanlarının söylediklerini kulak arkası etmek yerine, yasal düzenlemeler ve kamusal denetimlerle önlenebilir. Aksi takdirde bu tür kazalar yaşanmaya ve insanlarımız hayatını kaybetmeye devam edecektir.

Bir kez daha uyarıyoruz;
Ucuz işgücü ve ucuz maliyete dayalı esnek, güvencesiz çalışmanın artması, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, denetimlerin yetersizliği ve/veya yokluğunun giderilmediği; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, sendikalar ve üniversitelerin görüşleri kamu ve özel sektörce gözetilmediği müddetçe ne yazık ki benzeri olaylar sürecektir.

Bu kaza nedeniyle, özellikle mobilya, tekstil ve ağır sanayi işletmelerinde yoğun olarak kullanılan yüksek işletme basıncına sahip buhar kazanlarının, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği her yıl periyodik kontrol ve denetimlerinin yaptırılması gerektiğini belirtiyoruz. Ayrıca buhar kazanlarını işleten operatörlerin,  Makina Mühendisleri Odası tarafından uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra sınava tabi tutularak belgelendirilmesi gerekmektedir.

Eğitimli personeller tarafından işletilmeyen, periyodik test ve kontrolleri yapılmayan kazanlar ve basınçlı kapların patlamalara ve iş kazalarına yönelik güvenlik riski göz ardı edilmemelidir.

KAZANLARIN PERİYODİK KONTROLÜ
İŞ KAZALARINI EN AZA İNDİRİR

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak Şube ve Temsilciliklerimizde görevli tecrübeli kadromuz, kamusal güvenliği ön planda tutarak yıllardır periyodik kontrol hizmetlerini büyük bir özenle akredite A tipi muayene kuruluşu olarak yürütmektedir.
Kanunen yaptırılması zorunlu olan periyodik kontrolleri yaptırmayan Sanayi Kuruluşları Yetkilileri ve Site Yöneticileri’nin büyük riskler almakta olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Sonuç olarak, ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmesi için yasal altyapının yukarıdaki önerilerimiz de dikkate alınarak oluşturulması, denetimlerin sıklaştırılması ve denetimler sonucu caydırıcı cezaların verilmesi gereklidir. Kazaları önlemek adına Makina Mühendisleri Odası olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ve bu alandaki kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olabileceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37