banner55

Kocaman’ın ahde vefası takdir topladı

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran Adil Atan ve İrfan Atan kardeşlerin Derbent Meleksuyu’ndaki kabristanlarının yanına özel bölüm yaptırarak başarı hikayelerini gelecek nesillere aktardı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
07 Ocak 2021 Perşembe 17:02
Kocaman’ın ahde vefası takdir topladı

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran Adil Atan ve İrfan Atan kardeşlerin Derbent Meleksuyu’ndaki kabristanlarının yanına özel bölüm yaptırarak başarı hikayelerini gelecek nesillere aktardı.

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Kartepeli milli güreşçiler Adil Atan ve İrfan Atan kardeşlerin Derbent’te bulunan kabristanlarının yanına, Atan ailesi ile istişare ve işbirliği yaparak özel bölüm hazırlattı.

Belediye Başkanı Kocaman’ın bu duyarlı davranışı ata sporumuz olan güreşe gönül verenler ve tüm spor severler tarafından büyük takdirle karşılandı. Bu duyarlı davranışından dolayı Belediye Başkanı Kocaman’a ulusal Sportstv’de yayımlanan “Güreş Dünyası” programında gündem olarak tebrik ve teşekkür edildi.

KOCAMAN GÖNÜLLERE TAHT KURDU

Programda canlı yayındaki sunucu ve yorumcu Başkan Kocaman’dan övgüyle bahsederken “Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın yaptığı bu güzel hareketin bir işaret fişeği olmasını diliyoruz. Yurt dışında bir çok sporcunun hayat hikayesi kabirlerinde ve özel yerlerde anlatılırken bizde bu yapılmamaktadır. Başkan Kocaman’ın bu hareketi güreşe gönül verenlerin gönlünde taht kurmasını sağladı. Ahde vefa bu olsa gerek. Başkan Kocaman’ın bu takdire şayan davranışından dolayı tebrik ediyoruz” sözlerine yer verildi.

BAŞARILAR ÖRNEK ALINMALIDIR

yayına katılması için de davet edilen Başkan Kocaman, meclis toplantısına denk geldiği için katılamasa da fotoğraflarıyla programda yer buldu. Başkan Kocaman da, kanal ve yorumculara teşekkür ederken, “Bizim için hayatta ki değerlerimiz ne kadar önemli ise ebediyete intikal etmiş, hayattayken nice başarılara imzasını atmış değerlerimiz de çok önemli. Yeni nesil bunları bilmeli, örnek almalı, feyz almalı. Atan ailesine de bu kıymetli işbirliği için teşekkürlerimi sunuyorum. Ahirete göçen tüm hemşehrilerime bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyorum” açıklamasında bulundu.

İRFAN ATAN KİMDİR?

1928 yılında İzmit’in Büyükderbent Hikmetiye Köyü’nde doğmuştur. 1944 yılında güreşe başlamış boy boy güreşerek atak gücü ile ünlü pehlivanları yenerek 1951, 1953, 1955 yılları Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur. Ağır sıklette Helsinki Olimpiyatları’nda minder güreşi de yapmış dördüncü olmuştur.

ADİL ATAN KİMDİR?

Güreşçi (Kocaeli/İzmit 1929 – 1989). İrfan Atan’ın kardeşidir. Güreşe karakucakla başladı. Kasımpaşa Kulübü’nde mindere çıktı. Milli Takıma seçildi. 87 kg da 1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları’nda üçüncü, 1954′te Tokyo’da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda ikinci, 1956′da İstanbul’da yapılan Dünya Kupası güreşlerinde birinci oldu. 1959′da Balkan ikinciliğini kazandıktan sonra güreşi bıraktı. Bu arada, 1958′de Kırkpınar başpehlivanlığını kazanarak yağlı güreşte de ustalığını kanıtladı. 18.4.1989’da vefat etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37