banner55

Kömürcüler OSB'ye 58 bin lira para cezası

Kömürcüler OSB'ye 58 bin lira para cezası

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
18 Temmuz 2018 Çarşamba 12:07
Kömürcüler OSB'ye 58 bin lira para cezası


Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada çevreye verdiği zarardan dolayı Kömürcüler OSB’ye 58 bin 351 lira para cezası veridiği belirtildi.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:
 
Yazılı ve görsel basında; Gebze Kömürcüler İhtisas OSB'ye ait atıksu arıtma tesisinin deşarjı ile ilgili haberler çıkmaktadır.

Gebze Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesine ait arıtma tesisinin çevre izni mevcut olup normal çalışma şartlarında, alıcı ortama, atıksular arıtılarak deşarj edilmektedir. 14.07.2018 tarihinde yoğun yağış nedeniyle, söz konusu arıtma tesisinin taşması sonucu, alıcı ortama atıksu deşarjı yapıldığı tespit edilmiştir. 

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personellerince, Gebze Kömürcüler OSB Atıksu Arıtma tesisinde inceleme ve denetim gerçekleştirilmiş olup denetim esnasında söz konusu arıtma tesisinden atıksu numunesi alınmış ve mevcut durum fotoğraf ve kamera kaydı yapılarak kayıt altına alınmıştır. Alınan numuneler akredite laboratuvarda analiz ettirilmiş ve analiz sonucuna göre yasal sınırın üzerinde atıksu deşarjı yapıldığı tespit edilmiştir. 

Bu nedenle, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Gebze Kömürcüler İhtisas OSB’ye 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince 58.351,00 TL idari para cezası uygulanmış olup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce bundan sonraki yağışlardan dolayı yeni taşkınların olmaması ve alıcı ortama kömür tozunun gitmemesi için, Kömürcüler OSB Bölge Müdürlüğü Yönetimine ilave tedbirler için projeler hazırlatılmış olup, OSB tarafından projelerin Bakanlığa sunulma süreci devam etmektedir. 


Son Güncelleme: 18.07.2018 12:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37