banner55

Santa Barbara, İzmit'teki ayinle anıldı

Santa Barbara, İzmit'teki ayinle anıldı

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
04 Aralık 2016 Pazar 20:09
Santa Barbara, İzmit'teki ayinle anıldı
HIRİSTİYANLIK dinini seçtiği için 4 Aralık 235 yılında babası Dioskuros tarafından başı kılıçla kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa (Azize) Barbara, İzmit Bağçeşme’de hapsededildiğine inanılan tarihi kulede düzenlenen ayinle anıldı.

İzmit Bağçeşme’de bulunan ve burada hapsededildiğine inanılan tarihi kulede düzenlenen ayini, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi Metropoliti Athenagoras Kidonion ve papaz Dimitri Mayoğlu yönetti. Tören için çevre illerden 3 otobüsle yaklaşık yüz Hıristiyan, İzmit'e geldi. Hıristiyanlar, Santa Barbara anısına dualar okudu.

Ayini yöneten Athenagoras Kidonion, "Azize Barbara bizim için çok önemli bir aziz. Hıristiyanlığın ilk yıllarında ve yasaklı olduğu dönemde yaşamış ve Hıristiyanlık uğruna şehit edilmiş bir azize. Ben şahsım ve temsil ettiğim kurum Fener Rum Patrikhanesi adına bu organizasyonla bu duayı geçekleştirmemizde emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Bizim için gerçekten geçmişte atalarımızın da yaşadığı topraklara geri dönüp bu duayı gerçekleştirebilmek gerçekten çok önemli" diye konuştu. 

Ayin sonrasında konuşan Çevre ve Kültür Derneği’ni Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kocaeli İl Temsilci Numan Gülşah, "1781 yıl önce burada hazin ama inancın kararlılığını gösteren çok önemli bir olay yaşandı. Hristiyan inancını kabul eden, tek bir Allah vardır diyen Barbara, Roma Valisi olan Marthanous’un, Roma Mahkemesi kararını uygulaması için babasını zorlamasıyla, babası Dioskurus tarafından burada başı kesilerek bir infaz yapıldı. Tek bir Allah inancının 1781 yıldır dünya üzerinde hüküm sürmesini yankılanmasını sağlayan, bu kadar önemli bir inancın yaşandığı bir yerde bulunuyoruz şu anda" dedi.

Santa Barbara’nın hayatını anlatan ‘Santa Barbara Nikomedya’ isimli bir kitap yazan Türkçe öğretmeni ve roman yazarı İlhan Akın ise "17. romanım Santa Barbara. Romanımı İzmit’in tarihi coğrafyası ve dokusuyla birlikte işledim. Dolayısıyla hem İzmit için hem Hristiyan dünyası için Santa Barbara’nın çok önemli bir karakter olması sebebiyle en severek yazmış olduğum kitaptı" diye konuştu.

 

Doğan Haber Ajansı

Son Güncelleme: 04.12.2016 20:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37