banner55

'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'

'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
11 Ağustos 2019 Pazar 20:27
'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'

 


(BSHA)- Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, toplu sözleşme görüşmelerde emeklilerin unutulmaması gerektiğini belirterek, “Emeklilerimize aile yardımı, çocuk parası gibi sosyal yardım da ödenmemekte, emekliler adeta makûs talihleriyle baş başa bırakılmaktadır. Pazarlıklarda mutlaka emeklilerin durumu da masaya yatırılmalıdır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Temmuz ayı asgari geçim sonuçları değerlendirme raporu hakkında konuşan Özdemir, “Buna göre; dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 6725,58 TL, çalışan tek kişinin açlık sınırı 2510,46 TL , Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3263,19 TL olarak hesaplanmıştır. Emeklilerin, Dul ve yetimlerin ve malulen emeklilerin %60’ı yukarıda açıkladığımız rakamlardan daha aşağı miktarda maaş almaktadır. 

Yine yukarıda açıkladığımız Türkiye Kamu-Sen AR-GE’nin Temmuz ayı asgari geçim rakamlarının zaten Emeklilerin %60’ının aldıkları maaşların çok üstünde olduğu görülmektedir. Buna göre emeklilerimizin %60’ı açlık sınırının altında maaş almaktadır. Çaya %15, şekere %16, elektriğe %15, doğalgaza %15, sigaraya 3 TL zam; piyasaya henüz yansımamış olmakla birlikte, yiyecek, sebze, meyve, et ve süte yapılan zamlarla okulların açılmasıyla gelecek aylar emekliler için bir felaket olacak. %1,36 olarak gösterilen enflasyon yine tavan yapacak. 

Verilecek olan bayram ikramiyesi ile bu ayı da belki geçiştirebileceğiz, ancak eylülden sonra ne yapacağız. Kaldı ki, açlık sınırında yaşayan emeklilerimize aile yardımı, çocuk parası gibi sosyal yardım da ödenmemekte, emekliler adeta makûs talihleriyle başbaşa bırakılmaktadır. Bilindiği gibi toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Pazarlıklarda mutlaka emeklilerin durumu da masaya yatırılmalıdır. Toplu sözleşme görüşmelerinde bunlar dikkate alınarak zam verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. 
Son Güncelleme: 11.08.2019 20:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37