banner55

Türk Ocağı'nda gündem İran

Türk Ocağı'nda gündem İran

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
12 Ekim 2019 Cumartesi 20:18
Türk Ocağı'nda gündem İran

 

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir'in ev sahipliğinde gerçekleşen programa Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Ocaklı öğrenciler ve çok sayıda misafir katıldı.

Program başlangıcında Barış Pınarı Harekatı'na verdikleri desteği yineleyen Şube Başkanı Demir, "Türk askerimizin yaptığı bu operasyonu da önceki operasyonlar gibi başarıyla tamamlayarak sınırlarımızı terörden ve tüm terör unsurlarından temizleyeceğine olan inancımız tamdır.

Bu süreçte şehit olan sivil vatandaşlarımıza askerlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyoruz. Tüm dualarımız ordumuzda beraberdir. Başka ülkelerin bu operasyon hakkında olumsuz düşüncelerinin bir önemi yoktur. Bu mesele Türk milletinin güvenliği ile ilgilidir. Gereken neyse sonuna kadar yapılacağına inancımız tamdır. Bugün ve geçmişte her ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda olan, desteğini esirgemeyen özellikle soydaş, kardeş Azerbaycan ve kadim dost ülke Pakistan'a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi. 
Konuşmadan sonra şehitlere dua edildi.

Operasyon konusunda uyarılarda bulunma hadsizliği yapmaya bizi kınamata cüret eden Arap ülkelerinin de kendilerini şaşırtmadığüna değinen Demir, "Onlar da fıtratlarının gereğini yapıyor, şaşırmadık" diyerek sözü eğitimci-yazar Mustafa Atalay'a bıraktı
ATALAY: İRAN, ANADOLU TÜRKLERİ
İLE ORTA ASYA TÜRKLERİ ARASINDA KÖPRÜ

Egitimci Mustafa Atalay ise yaptığı konuşmada, İran'ın Anadolu Türkleri ile Orta Asya Türkleri arasındaki köprü olduğunu, Anadolu Türklüğü'nü besleyen Orta Asya Türklerinin fetih yolu üzerinde olduğunu, Anadolu’ya ve Mısır coğrafyasına yapılan akınlar zamanlarda atlarımızın soluklandığı ve bugün çoğunlukla Azerbaycan Türkleri, Kaşkay Türkleri, Türkmenler'in yaşadığı kadim bir Türk yurdu olduğuna değindi. 

TÜRKİYE TÜRKLERİ'NE HASRET

Tuğrul beyin başkent yaptığı Rey şehrinin Tahran ile bütünleştiğini, Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın temellerini attığı Melikşah’ın, İsfahan şehrinin eski günlerin ruhunu koruduğunu, geçmişiyle, her şeyiyle ben bir imparatorluk ve Türk şehriyim, buradayım ve Türkiye Türklerine hasretim dediğini aktardı.
TEBRİZ'İN, ERZURUM'DAN HİÇ BİR FARKI YOK

İran aynı zamanda günümüz Orta Asya Türk devletlerinin denizlere açılacağı kapı durumunda, bunun için ulusalar arası ilişkilerimizi geliştirmek İran’la iyi ilişki içinde olmak bizi ve dolayısıyla Tüm Türk dünyasının ilgilendiren bir konu diyen Atalay, "İpek yolu üzerinde duran ve bu yolun en önemli merkezlerinden biri olan dünya Türklüğünün büyük şehirlerinden biri olan Tebriz’in, Erzurum’dan hiç bir farkı yok.

İRAN'I GÖRÜP, GEZMEK TÜRKLER'E FARZ

Sokaklarında güzel Türkçemizi duya duya dolaşmak harika bir duygu. Hasılı kelam 1925 yılına kadar Yozgat’tan giden Türkmenler olan Kaçar hanedanının yönettiği Yaklaşık olarak 1000 yıl fiili olarak Türklerin hakimiyetinde kalan bu coğrafyada tarihi eserler büyük oranda Türkler'den kalma müzelerde, turistik eser olarak ne varsa hemen hemen hepsi Türklerin elinden çıkmış. İran’da en az bulunan ise dilleri hariç Fars kültürü.

Çok büyük bir Türk nüfusunun olduğu, Türk kültürü ve eserlerinin canlı olduğu bu ülkeyi görüp gezmek, oradaki Türklerle tanışmak, samimiyetlerine şahit olmak ve ilişkileri sıcak tutmak her Türk vatandaşına farz olsa gerek" diyerek sözlerini tamamladı. 

Program ögretmen Bayram Hasan Gülşen'in, konuşmacı Mustafa Atalay'a günün anısına bir plaket takdimi ile sona erdi.

Son Güncelleme: 12.10.2019 20:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37