VakıfBank, Sarı Hayaller etkinliği ile Down Sendromluların yanında

İmza attığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla Türk finans sektöründe öncü bir rol üstlenen VakıfBank, toplumda down sendromuna dair farkındalık oluşturabilmek amacıyla “Sarı Hayaller” projesine destek oldu.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
22 Mart 2024 Cuma 11:02
VakıfBank, Sarı Hayaller etkinliği ile Down Sendromluların yanında

İmza attığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla Türk finans sektöründe öncü bir rol üstlenen VakıfBank, toplumda down sendromuna dair farkındalık oluşturabilmek amacıyla “Sarı Hayaller” projesine destek oldu.

VakıfBank, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü vesilesiyle down sendromlu bireylerin sanatsal yeteneklerini açığa çıkaran Sarı Hayaller projesine destek oldu. Down sendromlu gençlerin renkli dünyalarını yansıtmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, resim sergisinin yanı sıra bir de konser gerçekleştirildi.

BU RESİMLERİ FARKLI KILAN +1 KROMOZOM…

Sarı Hayaller resim sergisinde, dünyaca ünlü tablolardaki kişilerin yüzleri bu kez down sendromluların yüzleriyle yer değiştirilerek sanat ve farkındalık arasında bir köprü kuruldu. Down sendromlu gençlerin sanatsal yeteneklerini öne çıkaran sergide, Caravaggio’nun “Meyve Sepeti Tutan Çocuk”, Johannes Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” gibi dünyaca ünlü eserler farklı bir bakış açısıyla yeniden yorumlanıyor.

Özgün ruhuna sadık kalınarak farklı bir perspektiften resmedilen her bir tablo, resim severlere sanatın ve insanlığın çeşitliliğini gözlemleyebilme fırsatı sunuyor. Sadece +1 kromozom nedeniyle farklı olduğumuzun, bizi biz yapan değerlerin, duyguların ve ruhun ise aynı olduğunun altının çizildiği resim sergisi ile toplumda down sendromlulara yönelik daha fazla anlayış ve kabul oluşturulması hedefleniyor.

BİRBİRİNDEN ÜNLÜ SANATÇILAR GECEYE RENK KATTI

Kromozom sayısından bağımsız olarak tüm insanların değerli olduğunun vurgulandığı Sarı Hayaller etkinliği kapsamında düzenlenen konser ise yapay zekâ tarafından hazırlanmış kromozomların dansının yansıtıldığı eşsiz bir ışık şöleniyle başladı.

Ümit Yılmaz, Özge Özder, Keremcem, Elif Buse Doğan’ın down sendromlularla sahne aldığı konserde, sanatçılara senfoni orkestrası eşlik etti. Sanatın iyileştirici gücünden yararlanılan etkinlik, VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in de down sendromlu bireylere destek vermek amacıyla sahnede tüm sanatçılarla birlikte söyledikleri bir eserle sona erdi.

BENZERSİZ ÇALIŞMALARIN OLUŞUMU İÇİN ONLARA İNANARAK FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMALIYIZ

VakıfBank olarak, hayata geçirdikleri çalışmalarla sosyal sorumluluk konusuna atfettikleri önemin altını her fırsatta çizdiklerini dile getiren VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Sarı Hayaller projesi kapsamında down sendromlu gençlerin yeteneklerini sanat ve müzik aracılığıyla açığa çıkarmayı amaçladıklarını belirterek şunları kaydetti:

Sarı Hayaller resim sergisi ve konseri ile toplumda down sendromluların potansiyellerinin ne denli büyük olduğuna dair bir farkındalığa yaratmak istedik. Benzersiz çalışmaların oluşumu amacıyla fırsat eşitliğine sahip olmaları için bir bütün olarak çalışmalıyız.

Toplumumuzun tüm fertlerinin hayata eşit şekilde katılım sağlaması adına Sarı Hayaller gibi etkinlikler önemli birer rol üstlenmektedir. Down sendromlu arkadaşlarımızın renkli dünyalarına birlikte şahitlik etmemize fırsat tanıyan etkinliğimize katılım gösteren tüm sanatçılarımıza ve emeği geçen her bir arkadaşımıza ayrı ayrı teşekkür ederim.

ÜMİT YILMAZ: ETKİNLİK FARKINDALIĞI ARTIRMAK ADINA DEĞERLİ BİR ADIM OLDU

Sarı Hayaller etkinliğinde down sendromlu bireylerle birlikte sahne almanın kendisi için unutulmaz bir deneyim olduğunu kaydeden sanatçı Ümit Yılmaz, “Sanatın birleştirici gücünü gözler önüne seren bu etkinlik, farkındalığı artırmak adına değerli bir adım oldu.

Sanatın, insanların farklılıkları kabul etmelerine ve bir arada olmalarına nasıl katkı sağladığını bu etkinlikte bir kez daha gördüm.

Etkinliğe katılan tüm sanatçılara, İzev Vakfına, VakıfBank ailesi çalışanlarına, en önemlisi Genel Müdürümüz Abdi Serdar Üstünsalih'e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37