banner55

Gebze'de havuz suları denetlenmeye devam ediyor

Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren çevre sağlığı teknisyenleri havuz sularını denetlemeye devam ediyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
07 Ağustos 2020 Cuma 20:05
Gebze'de havuz suları denetlenmeye devam ediyor

Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren çevre sağlığı teknisyenleri havuz sularını denetlemeye devam ediyor.

Covid-19 Salgını dolayısıyla yüzme alanlarında alınması gereken önlemleri hatırlatan ve gerekli denetimleri yapan sağlık personelleri havuz suyuna ait mikrobiyolojik analiz sonuçları ile havuz suyunun sıcaklık, pH, serbest klor değerlerini kontrol ettiklerini ve  halk sağlığı için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. 

İnsan sağlığının korunması, çevre ve yüzme suyu kalitesinin muhafaza edilmesi, yüzme suyu kalitesinin belirlenmesi ve izlenmesi, sınıflandırılması, yönetilmesi ve yüzme suyu kalitesi konusunda halkın bilgilendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar hususunda gerekli denetimlerin yapıldığına dikkat çeken İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, çevre sağlığı personelleri tarafından 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 1'nci ve 2'nci maddeleri ile 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 508'nci maddesi gereğince denetimlerin yapıldığını belirtilirken, yüzme suyu analizleri Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarında  belirtilen referans metotlarına  göre yapılmaya devam edildiğini söyledi.  

Sağlığınızı korumak için, kullandığınız havuz suyunun dezenfekte edildiğinden emin olun

Özellikle yaz aylarında serinlemek, eğlenmek ve dinlenmek için yüzme havuzları yoğun olarak kullanıldığını, hijyen kurallarına uymaz ve havuz suyu yeterli düzeyde ve sürekli dezenfekte edilmezse çeşitli hastalıklar ortaya çıkabileceği hatırlatıldı. 

Çocukların kentlerdeki süs havuzlarına girmelerinin bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşması açısından risk teşkil ettiği hatırlatılırken , site havuzlarında ise  uygunluğunun sağlanmasında kontrolün öncelikle site yönetiminde olduğuna, herhangi bir kötü  durumla karşılaşılmasında ise gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı belirtildi. 
 
Amaçlarının halk sağlığını korumak, koşulları düzeltmek, sağlığa zarar veren bütün zararlı etkenlerle ve risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek olduğunu ifade eden Kadıoğlu, "Gebze ilçemizde belirli noktalardan alınan numunelerin yüzme havuzlarının hijyenik şartlara uygunluğu açısından mikrobiyolojik analizleri yapılmak üzere soğuk zincirde Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuarları’na teslim ediliyor. 
Analiz sonuçları neticesinde gerekli raporlarımızı hazırlayıp halk sağlığını tehdit edecek  etkenler var ise bertaraf edip gerekli işlemleri başlatıyoruz" diye konuştu.

Denetimlerle ilgili yazılı açıklamada bulunan Kadıoğlu, "Yüzme alanlarının temizliği ve dezenfeksiyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda denetimler sürüyor. COVID-19 salgınında hastalığın bulaşması, temel olarak damlacık ve temas yoluyla olmaktadır, su yoluyla bulaşmamaktadır. 
Yüzme alanları, damlacık yolu ile bulaşan COVID-19 açısından riski düşük olan açık hava mekanları olmasına karşın, yaz sezonunda kullanıcı yoğunluğuna, kullanılan alanın büyüklüğüne ve sağlanan olanaklara göre sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle COVID-19 bulaşması açısından oldukça risklidir. 
Bu nedenle COVID-19 açısından güvende olmak için yüzme alanlarında kalabalıktan uzak durulmalı, sosyal mesafenin korunmasına azami dikkat edilmeli ve belirtilen önlemlere mutlaka uyulmalıdır" dedi. 

Kadıoğlu konuşmasının devamında, "Sosyal hizmet veren yüzme alanlarının günlük temizliğine, yüksek basınçlı su veya kimyasal püskürtme işlemlerinden kaçınılma hususuna, temizlik bezlerinin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmesine, sık dokunulan yüzeylerin (şezlonglar, duş bataryaları, kapı kollarının, masa sehpa yüzeyleri vb. gibi) temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini yaptığımız denetimler neticesinde ilgili kuruluşlara hatırlatıyoruz" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37