banner55

Gebze'de Kanser konuşuldu

Gebze'de Kanser konuşuldu

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
15 Ekim 2019 Salı 15:49
Gebze'de Kanser konuşuldu

 


Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Doktor Hande Cihan Mutluyu konuk etti.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından kanser tarama çalışmaları kapsamındaki kanser taramalarında Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün gösterdiği başarılı çalışmalar ve Kocaeli’mizde sağladığı katklılarla ilimizin Türkiye genelinde ilk üçte yer aldığını belirten Uzman Dr. Hande Cihan Mutlu, "Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Rukiye Çakır’a ve beraberinde çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum" dedi.

1-31 EKİM MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık kuruluşları tarafından meme kanserine dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikler konuşuldu.

İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan Kadıoğlu yaptığı açıklamada, "Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü ve her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağına bildirilmekte. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhis olup Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse % 96’ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şansına sahip oluyor. Bu kapsamda da Gebze’mizde 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı eğitim ve taramalarına hız vermekteyiz" dedi.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Kadıoğlu konuşmasının devamında, "Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta. Kanser sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırada ve öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde çok ağır kayıplara neden olmakta. Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerimizde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir" dedi.

Kocaeli Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Dr. Hande Cihan Mutlu ise, "Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı olan ekim ayında çeşitli bilgilendirmelerde bulunma adına bugün Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğündeyiz. Erken teşhiste tedavi başarısının en yüksek kanser türlerinden olan meme kanserinde düzenli tarama yaptırmanın önemini İlçe Sağlık Müdürümüz ile konuştuk" dedi.

Konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçladıklarını aldıklarının belirten Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Rukiye Çakır, "Mamografi cihazları meme kanserini tespit etmede kritik bir araç olmasına rağmen dört kadından biri, sürecin potansiyel sonucundan rahatsızlık, korku ve endişe duyduğu için taramalardan kaçınıyor ve bir mamografi taramasını atlamak, meme kanserinin teşhisini geciktirebiliyor ve uzun vadede de hastalığın seyrini etkileyebiliyor" dedi.

TÜM TARAMALAR ÜCRETSİZ 

Toplantı sonrasında konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, "Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezimiz yani kısa adıyla KETEM Birimimiz bölgemizde ikamet eden 40-69 yaş arası kadınlarda klinik meme muayenesi ve mamografi ile meme kanseri taramalarını, 30-65 yaş arası kadınlarda rahim ağzı kanseri taramalarını, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde gaitada gizli kan testi ile bağırsak kanseri taramalarını yapmaktadır. Tüm taramalarımız ücretsizdir" dedi.

Son Güncelleme: 15.10.2019 15:50
Anahtar Kelimeler:
Gebzede Kanser Konuşuldu
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37