banner55

Kocaeli'de Psiko-Sosyal Destek Hatları kuruldu

Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına destek olmak için Psiko-Sosyal Destek Hatları kuruldu.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
09 Nisan 2020 Perşembe 20:15
Kocaeli'de Psiko-Sosyal Destek Hatları kuruldu

Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına destek olmak için Psiko-Sosyal Destek Hatları kuruldu.

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

Sağlık Bakanlığımızın talimatları ve valiliğimiz koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, yeni tip koronavirüs ile mücadelede sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın sosyal izolasyon nedeniyle bu süreçte yaşayabilecekleri kaygı ve streslerini en aza indirebilmek için  "Psiko-Sosyal Destek Hattı" kuruldu.

Psiko-Sosyal Destek Hatları, günlük yaşam rutinlerinin değişmesi, pandemi sürecine dair belirsizlik, kişinin hayatı üzerindeki kontrol hissinin azalması, sosyal mesafelendirme ya da karantinanın yarattığı yalnızlık hissi, geleceğe yönelik umutsuzluk, korku, endişe, çaresizlik, sevdiklerine hastalık bulaştırmaya dair ve sevdiklerinin sağlığı konusunda yoğun kaygı, eski alışkanlıklara özlem, konsantre olamama, hatırlamakta güçlük, karar verememe, yalnızca olumsuz düşüncelere odaklanma, sorumlulukların ertelenmesi ya da önemsenmemesi gibi endişeleri yaşayanlara, psikolojik ve sosyal destek hizmeti vereceklerdir.

İzmit Akçakocabey, Gebze Beylikbağı ve Derince Sağlıklı Hayat Merkezleri ile ekteki listede belirtilen toplam 10 hastanemizde kurulan psiko-sosyal destek merkezini arayan tüm sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımıza psikolog, çocuk gelişimi ve sosyal çalışmacıların telefon ile destek verebilecekleri birimler oluşturulmuştur. 

Hastanelerimizde Covid-19 tanısı alan ve/veya şüpheli olup takip için yatış verilen hastalarımız da günde bir kez psikolog ve sosyal çalışmacılarla telefon ile görüşmeleri sağlanmaktadır.  
Psiko-Sosyal destek ve çalışma hatları, hafta içi 09.00/17.00 saatleri arasında hizmet verecektir.

Kocaeli'de yaşayan vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Son Güncelleme: 09.04.2020 20:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37