banner55

KOÜ KBB ekibi sevindirmeye devam ediyor

KOÜ KBB ekibi sevindirmeye devam ediyor

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
01 Şubat 2019 Cuma 11:17
 KOÜ KBB ekibi sevindirmeye devam ediyor


Biyonik kulak
(Kohlear implant) çok ileri derecede işitme kaybı olan veya hiç işitemeyen kişilerde ses duyusunu sağlayan cerrahi olarak iç kulağa yerleştirilen elektronik aygıttır. Bir veya her iki kulağa birden implante edilebilir.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Öztürk, Dr. Öğretim Üyesi Fatih Mutlu ve Öğretim Görevlisi Uzm. Ordy. Merve Durgut, Biyonik Kulak Ameliyatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Doç.Dr. Murat Öztürk, Biyonik kulağın en sık karşılaşılan doğumsal hastalıklardan bir tanesi olan işitme kayıplarının tedavisi için geliştirilmiş çok özellikli, çok yeni teknolojiler içeren bir cihaz olduğunu tanımlayarak, "Biyonik kulağın yaptığı şey iç kulağın yerini almaktır. Bu cihazı iç kulağa yerleştirerek, normalde dışardan gelen sesleri algılamayan kulağın dışardan gelen sesleri algılayıp bu cihazın yardımı ile elektriksel uyarıya çevirmesini sağlıyoruz. 

Bu cihazın işlevi de bu uyarıları beyine ses sinyalleri olarak göndermeye yaramasıdır. Bu sayede de yeniden duyulmaya başlanıyor. Eskiden sağır ve dilsiz insanlara çok sık rastlanıyordu fakat son yıllarda her yeni doğan çocuk işitme testine giriyor. Taramadan sonra işitme ile ilgili bir sorunla karşılaşıldığı zaman biyonik kulak için değerlendiriliyor. Böylece eskiden toplumda çok gördüğümüz sağır, dilsiz insanlar artık Türkiye’de çok az görülüyor" ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde biyonik kulak ameliyatlarını uzun zamanlardan beri yaptıklarını belirten Doç. Dr. Murat Öztürk, “İlk ameliyatımızı 1998 yılında yaptık, o zamanlar bu tür ameliyatlar nadiren yapılabiliyordu. Son 10 yılda ise yoğun bir şekilde Biyonik kulak ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Kocaeli üniversitesi olarak ilimizdeki 150. vakamıza ulaşmış olduk" dedi. 

Biyonik kulakta eğitimin de önemli bir faktör olduğunu söyleyen Öztürk, "Sadece ameliyatın yapılması değil cihazın doğru hastaya takılması ve hastanın da doğru eğitilmesi gerekiyor. Bazen hastalarımız cihaz takıldığı gibi konuşmaya, duymaya başlayacak diye düşünüyorlar öyle değil bu bir eğitim süreci" diye konuştu.

Her bin doğumdan 1 ile 3 çocuğun doğuştan işitme kaybı ile dünyaya geldiğini aktaran Dr. Öğretim Üyesi Fatih Mutlu, "Kocaeli’de doğum sayısı yaklaşık 30 bin civarında bu da yıllık 30 ile 100 çocuğun doğuştan işitme kaybı olduğunu gösteriyor. 2004’te başlayan tarama programı ile dünyada bunu en iyi uygulayan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu cihazın SGK’da ödeme kapsamında olması da çok önemli çünkü cihazın maliyeti çok yüksek" ifadelerini dile getirdi.
Son Güncelleme: 01.02.2019 13:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37