banner55

Op.Dr. Çetinkaya: Evlilik öncesi danışmanlığı önemli

Op.Dr. Çetinkaya: Evlilik öncesi danışmanlığı önemli

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
02 Kasım 2019 Cumartesi 11:03
 Op.Dr. Çetinkaya: Evlilik öncesi danışmanlığı önemli

 


Evlenmeyi
planlayan birçok çift için evin düzeni, balayı planı, gelinlik ve damatlık, saç, dekorasyon, davetiyeler ve daha birçok şeyin oldukça önemli olduğunu ifade eden Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, “Bunlar önemli ancak bunların arasında genellikle görmezden gelinen fakat en önemlilerinden birisi olan evlilik öncesi danışmanlığıdır” dedi.

Evlilik öncesi danışmanlığın önemli bir sağlık kontrolü olduğunun altını çizen Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya, yakında hayatlarını birleştirecek olan çiftlerin orak hücre anemisi gibi genetik kan hastalıklarına veya hepatit B, C ya HIV/AIDS gibi enfeksiyonlara sahip olup olmadığı kontrol edildiğini söyledi.

Eşlerde keşfedilen herhangi bir hastalığı birbirlerine geçirme ihtimalini önlemek amacıyla bir tıbbi konsültasyon sağlamak ve mükemmel sağlıklı bir aile planlamaya yardımcı olmak için seçenekler ve alternatifler sunulduğunu açıklayan Çetinkaya, ayrıca evlilik öncesinde yapılan bu kontrollerin çiftlerin birbirleri ile nasıl ilgileneceği konusunda da yardımcı olduğunu belirtti.

BU SÜREÇTE TESTLER DE YAPILIR

Öğretim Görevlisi Op. Dr. Çetinkaya sözlerine şöyle devam etti, “Evlilik öncesi danışma evlilikten önce herhangi bir zamanda yapılabilir, ancak tavsiye edilen zaman dilimi evlilikten önceki 6 aydır. Bu süreçte genellikle talasemi gibi bir kan anormalliği olup olmadığını belirlemek için rutin bir kan testi ve hemoglobin analizi yapılır. 
Ayrıca iltihaplanma sürecini bilmek için eritrosit sedimantasyon hızı da öğrenilir. Kan testi ve Rhesus faktör testi ile daha sonra doğabilecek olan bebeğin de kan grubunun bilinmesine yardımcı olur ve fetüs için oldukça yararlıdır. 
Böbreklerin fonksiyonlarını görmek ve böbrek yolları ya da idrar yolları ile alakalı bir problem olup olmadığını belirlemek için idrar testi gerçekleştirilir. 
Bunun yanı sıra diyabet için kan şekeri testi, Hepatit B için HBsAG, frengi hastalığı için VDLR/RPR testi ve Toxoplasma parazit, Rubella virüsü, Sitomegalo virüsü, herpes virüsü gibi fetüs ve prematüre bebeklerde ciddi tehlikelere yol açabilecek enfeksiyonlar için TORCH testi yapılır” dedi.

SAĞLIK TESTİ MUTLAKA YAPILMALI

Evlilikten önce birçok kişinin kafasında evlilik öncesi sağlık danışmanlığının gerekli olup olmadığına dair soru işaretleri bulunduğunun altını çizen Öğretim Görevlisi Op. Dr. Çetinkaya, ayrıca bu testlerin evlenmeden önce zorunlu tutulmakta olduğunu ifade ederek, “Yani kanunlar gereği evlenmeden önce bütün çiftlerin evlilik öncesi danışmadan geçmesi gerekir. Çünkü frengi gibi bası hatalıklara sahip olan kişilerin evlenmesi kanunen yasaktır. Bu nedenle evlenmeden önce mutlaka sağlık testi yaptırmak lazım” dedi.

Son Güncelleme: 02.11.2019 11:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37