banner55

DEVA'dan 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisi

04 Ekim 2021 Pazartesi 17:14
DEVA'dan 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisini, Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ile birlikte "demokrasiye geçiş eylem planı" başlığı altında açıkladı.ANKARA (İGFA) - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'de "demokratik gerileme süreci" başlattığını belirten Babacan, "çöküş sürecini"ni önlemek için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisini hazırladıklarını söyledi. Babacan'ın toplumun tüm kesimlerine eşit uzaklıkta olması için "partili cumhurbaşkanlığı sistemine son vereceklerini" açıkladığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisinde, cumhurbaşkanının 7 yıllığına bir dönem için seçilmesi, öngörülüyor.

Yasamayı güçlendirirken yürütmeyi de zayıflatmayacaklarını belirten Genel Başkan Ali Babacan, "İstikrarlı bir yönetim sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlardan oluşan bir yürütme organı oluşturacağız. Yürütmeye dair icrai yetkilerin bakanlar kurulu tarafından kullanılmasını sağlayacağız. Cumhurbaşkanını temsili yetkilerle donatacağız. Partili cumhurbaşkanı uygulamasına son vereceğiz”dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37