banner55

Sektörel daralma nedeniyle ticari çalışma içerisinde olmak isteyenlerin kolay yapılabilir
Az yatırım ile gerçeklenebilecek işler kapsamında Yangın Sektörüne girdikleri görülmektedir. 
Elektronik güvenlik Sistemleri işleri kapsamındaki iş daralmaları da bu alanda çalışan firmalarca kurtarıcı iş kalemi olarak YANGIN Algılama sistemlerinin yanı sıra  Yangın söndürme konusuna da odaklanmalarını sonuç olarak getirmiştir.
Ancak YANGIN sektörü hiçte görüldüğü gibi kolay herkesin yapabileceği bir iş kolu değildir. 
Nitekim İstanbul Bayrampaşa baltaş kilimciler sanayi sitesinde plastik üreten işyerinde meydana gelen olayda bunu kanıtı olan en yakın örnektir.
Dolmabahçe sarayında büyük bir ateş yakarak  İngiltere’ den 15 yıl önce gelen söndürme tüpünün  düzgün çalışıp, söndürme etkisinin çok iyi olduğu gözlenmiştir Bakım çok önemlidir ancak söndürme tüpünün kalitesi ve içerisindeki söndürücü maddenin kalitesi çok çok daha önemlidir.(*)
Yanlış dolum yapılan taşınabilir tüp ile hızlanan yangın  eski parayla 50 TRİLYON’u aşan hasara neden olmuştur.
02 Kasım 2016 da çıkan “YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARINA BAKIM VE DOLUM HİZMETİ VEREN YERLER İÇİN KURALLAR STANDART İLE İLGİLİ  TEBLİĞ(tebliğ no:MSG-MS-2016/18) dahil göstermektedir ki ilgili bakanlık olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı konuyla ilgili hassas ve yerinde çalışmalar içerisindedir.
Ancak bu yapının saha da yeterli sayıda etkili , yetkili ve donanımlı  kişiler olmadığı için gerektiği şekilde denetlenmediği bir gerçektir.
Son kullanıcıların bu konuda belgeye dayalı  kontrol dışında bir şeyleri gözlemlemeleri beklenemez.
Yapılması gereken  kısmen de olsa Deprem de oluşturulan  Ulusal yapının benzerinin Yangında da oluşturulması gerekliliğidir.
Yangında her zaman söylediğimiz gibi; Önceliğimiz yangın çıkmasını önleyici yapının her anlamda oluşturulması ardından yangına uygun yapı malzemesi dahil oluşumun sağlanması ve son aşama olarak ta yangın algılama ve söndürmenin doğru seçim ve tesisi  esas alınmalıdır.
Kamu tarafından her aşamada kontrol sağlanması her anlamda olanak dışı olduğuna göre önerimiz; Araç muayenelerinde oturtulan yapı olan TÜVTÜRK benzeri bir yapı oluşturulmalıdır. 
Oluşturulan yapı ortaklığında Bilişim Vadisinde olduğu gibi bölgedeki Üniversiteler yapı içerisine katılarak Teknolojik gelişmeler  ve Uluslararası standartlar ile teoride& uygulamada maksimum verim sağlanmalıdır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37