banner55
İnovasyon Latin'ce bir sözcük olan İnnovatus'tan çıkartım ile türetilmiştir. Türkçe'de 'Yenilikçilik' ve 'Yenilik' anlamında kullanılmaktadır. inovasyon, sadelikten uzak tekdüzelik sınırları içerisinde olmayan farklı bir bakış açısı ile yeni fikirlerin türetilmesi ve bunların fiiliyata dökülmesidir. ürün, hizmet, süreç, pazarlama ve organizasyonel inovasyon olarak türleri bulunmaktadır. 

Gelişen teknoloji ışığında yangına müdahale tekniklerinde ve yangın teçhizatlarında organizasyonel ve teknolojik inovasyon kavramları sıkça karşımıza çıkmaktadır.
Teknoloji günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak her alanda gelişmektedir. Endüstriyel tesisler, üretim merkezleri, enerji tesisleri ve yüksek katlı yapılardaki yangın riski itfaiyecilik mesleğinin çağa ayak uydurmasını lüzumlu kılmaktadır. Yangına müdahale ve kontrol altına alma çalışmalarında yapay zeka itfaiyecilere yön vermeye başlamıştır. 
Yapay zeka ile ilgili en son örneklerden biri, Nasa tarafından yakın zaman içerisinde geliştirilmiştir. 'Audrey' isimli projede itfaiyecilerin kuşandıkları yangına karşı koruyucu giysilerde bulunan sensörler vasıtasıyla itfaiyecilerin yapı içerisindeki yeri, bulunduğu ortamdaki sıcaklık seviyesi, toksik gazlar ve çeşitli kimyasalların tespiti yapılabilmektedir. Geliştirilmiş olan yapay zeka yazılımı sayesinde toplanan bilgiler değerlendirilmekte ve tehlikelerle ilgili tahminler mahalde bulunan itfaiyeciye aktarılarak yönlendirme yapılabilmektedir.
Gemi yangınlarının karada çıkabilecek bir yangına göre daha tehlikeli olduğu bilinmektedir. Gemi aynı zamanda bir yaşam alanı iken diğer yandan diğer faaliyetlerin (askeri, ticari, kurtarma) yürütüldüğü ve insan sayısının gemi tiplerine göre çeşitlilik arz ettiği kapalı kompartmanlardan teşkil yüzer platformlardır. Birleşik devletler donanması gemi yangınlarına müdahalede kullanılabilecek olan 'Octavia'isimli robotu geliştirme evresinde. Kızılötesi kameralar ile  donatılı Octavia sırtında bulundurduğu su tankına basınçlı hava ile su püskürtmesi yapabilmektedir.

DİJİTAL LANSLAR (Yeni Nesil) 

İtfaiyecilerin akan suyun kullanımının elverişli olmadığı veya pratik olmadığı mekanlarda eğitilmesine olanak sağlayan bu lans sistemi gerçek otomatik nozullarla yapılmaktadır. Tamamen şarjlı (dolu) bir hortum ağırlığına sahip olmaktadır.
Lans, gerçek bir alevle temasa girdiğinde otomatik olarak kızılötesi ışık ve lazer yaymaktadır. İtfaiyeciler yangını sadece uygun hortum tekniği ve açısı kullanıyorsa yangın söndürülmektedir. Sistem dolu hortum deşarjını simule eden ses sistemi ile kullanıcıya canlı yangın ortamı sağlamaktadır

YANGIN BARINAKLARI 

Yangın ortamında kalınabilecek yerlerde kişiye alevlerin kötü etkisinden kurtarabilecek yangın barınakları pratik olarak yatay ve dikey şekilde çanta şeklinde taşınabilmektedir. Orman yangınlarında alevler rüzgarın etkisiyle muazzam şekilde ilerleyebilmektedir. Çanta içerisinden çıkartılan barınak yangınlara karşı koruyucu materyalden yapılmıştır. 
Sonuç olarak;
Yangının kullanılması ve kontrol edilmesine yönelik yöntem ve araçların geliştirilmesi, insanlık  için kritik öneme sahiptir. Teknoloji geliştikçe yangın riskleri artmakta bununla beraber alınacak önlemlerde buna paralel olarak gelişmektedir. Son dönemlerde artan yangınlar analiz edildiğinde kayıpların azalması yangın konusunda yenilikçi ve akıllı sistemlerin itfaiyelere kazandırılması ile olacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37