banner55

İzmit Körfezi açıklarında tanker yangını

İzmit Körfezi açıklarında tanker yangını

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
29 Nisan 2017 Cumartesi 20:00
 İzmit Körfezi açıklarında tanker yangını

KOCAELİ'nin Körfez İlçesinde, İzmit Körfezi Tütünçiftlik açıklarında LPG yüklü bir tankerde bugün yangın çıktı.

KOCAELİ'nin Körfez İlçesi'nde, İzmit Körfezi Tütünçiftlik açıklarında boş LPG tankeri, denizdeki platforma bağlanarak aktarmasını tamamladıktan sonra yanına yanaşan malzeme taşıyan teknede yangın çıktı. Alevler LPG tankerine sıçrarken, teknede bulunan mürettabat denize atladı. Kıyı Emniyeti, Donanma Komutanlığı, Sahil Güvenlik, Deniz Polisi yangına müdahale ederken, yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. 9 kişi tedavi altına alındı.

Yangın, saat 16.20'de meydana geldi. Çok sayıda dolum tesisinin bulunduğu Körfez İlçesi Tütünçiftlik açıklarında bulunan Habaş adlı LPG tankeri, boşaltma için denizde bulunan platforma yanaştı. LPG yükünü aktardıktan sonra, Serdar 2 adlı, gemilere gıda ürünleri ve personel taşıyan tekne de boş durumdaki tankere yanaştı.

İddiaya göre, motor bölümü alev alan teknede patlama oldu. Alevler yanında bulunan tankere de sıçradı. Tekne alev alev yanarken, LPG tankeri, tekneden uzaklaştırıldı. Gemide 5 büyük LPG tankı bulunurken, 1 tank alev aldı. Yangın ihbarı üzerine Kıyı Emniyeti, Donanma Komutanlığı, Sahil Güvenlek, Deniz Polisi ve Tüpraş'a ait söndürme gemileri ve botlar bölgeye hareket etti.

Kocaeli Valisi Güzeloğlu: Tanker LPG yüklü değil, kıyıda bekleyen bir tankerimiz

Kocaeli Körfez'deki yangına ilişkin, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Tanker, LPG yüklü değil. LPG'yi boşaltmış. Kıyıda bekleyen bir tankerimiz. Yangın da tankerde değil. Tankerdeki mürettebatı kıyıya taşıyan 12 metrelik bir filikamızda başlıyor. 9 yaralının 4'ü ayakta tedavi edildi. 3'ü de şu anda gözetim altında. Ağır yanık hastası 2 kişi var" dedi.

Kocaeli Körfez'deki yangına ilişkin, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Tanker, LPG yüklü değil. LPG'yi boşaltmış. Kıyıda bekleyen bir tankerimiz. Yangın da tankerde değil. Tankerdeki mürettebatı kıyıya taşıyan 12 metrelik bir filikamızda başlıyor. Yangının çıkış anında filika hemen tankerin yanında olduğu için hem görüntü algılamasında da hem de ilk anda haber spotlarımızda da tanker olarak geçildi. Tanker, LPG yüklü değil. Boş olan bir tankerimiz. Yangın bu tankerden mürettebatı kıyıya tahliye eden filikanın motor bölümünde çıkan bir yangın" diye konuştu.

"9 YARALININ 4'Ü AYAKTA. TEDAVİ EDİLDİ. 3'Ü DE ŞU ANDA GÖZETİM ALTINDA. AĞIR YANIK HASTASI 2 KİŞİ VAR"

Güzeloğlu, "Oradaki yangında da hassasiyet arz ettiği için ekiplerimiz ivedi ve çok acil olarak bu gibi olaylar karşısında ani müdahale planlarımız hazır ekiplerimiz profesyonel olarak bekliyor. Filikaya müdahale ediliyor. İlk bilgiler böyle. Kesin bir şey soruşturma sonucunda ortaya çıkacak bilgiler. Motor dairesi ve motor bölümünde bu filikadaki personelden yangından etkilen şu an itibariyle 9 vatandaşımız hastanelere kaldırıldı. Yangın yanıkları olduğu için. Ağır yanık hastası 2 kişi var" ifadelerini kullandı.

"YANGIN, DENİZ KİRLİLİĞİ VE GENEL GÜVENLİK ANLAMINDA BİR RİSK OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİM"

Güzeloğlu, "Soğutma çalışmaları yapıldı. Boş olmasına rağmen geminin hemen yanındaki filikadan başlayan yangının ilk etaptaki sirayetine karşı hem geminin de otomatik yangın söndürme sistemi devreye girdi. Yangın, deniz kirliliği ve genel güvenlik anlamında bir risk olmadığını söyleyebilirim" dedi. 
Teknede bulunan 3 personelin vücutlarında yanıklar oluşurken, denize atladı. Botlarla denizde bulunan 3 kişi alınarak kıyıda bekleyen 112 Acil ekiplerine teslim edildi. Söndürme gemileri, tankerdeki alevleri söndürmek için çaba harcadı. Yangın kontrol altına alınırken, herhangi bir sızıntının olmaması faciayı önledi. Söndürme gemileri uzun süre soğutma çalışması yaptı. Yangının başladığı tekne ise kullanılmaz hale geldi. Serdar 2 teknesi kıyıya çekildi.

Gemide yangından etkilenen 6 kişi de botlara alındı. Yaralanan toplam 9 kişi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Seka Devlet Hastanesi ve özel bir hastaneye kaldırıldı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaralılardan durumları ciddi olan 2'sinin yanık ünitesi bulunan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığını, 3 kişinin gözetim altında bulunduğunu, 4 kişinin ise ayakta tedavi edildiğini söyledi.

Tankerde soğutma çalışmaları tamamlandı. LPG tankeri açıkta bekletiliyor.

MÜRETTEBAT TEDAVİ ALTINDA

İzmit Körfezi Tütünçiftlik açıklarında tanker ile 'Serdar 2' isimli teknede çıkan yangında yaralanan 9 kişi, tedaviye alındı. Serdar 2 isimli teknenin kaptanı Suat İspirli ve teknede bulunanların vücutlarında yanıklar oluştuğu, elbiselelerinin yandığı belirtildi. Botla Tütünçiftlik iskelesine getirilen yaralılardan tekne kaptanı yürüyerek ambulansa gitti. 

4 kişi Seka Devlet Hastanesi'nde, vücutlarında yanıklar oluşan 5 kişi ise yanık ünitesinin bulunduğu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı. Vücutlarında ağır yanıklar olan 2 kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Doğan Haber Ajansı

Son Güncelleme: 29.04.2017 20:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37