banner55

Kocaeli'de görme engellilere Braille pusulası ile 'oy' imkanı

28 Mayıs 2022 Cumartesi 10:08
Kocaeli'de görme engellilere Braille pusulası ile 'oy' imkanı

Kocaeli'de Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Beyaz Ay Derneği tarafından Türkiye’ye öncü ve örnek olacak ‘Görme Engelli Bireyler İçin Erişilebilir Oy Kullanma’ denemesi yapıldıKOCAELİ (İGFA) - Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile görme engelli seçmenlerin oyun gizliliği esasına uygun şekilde oy kullanabilmelerine imkân sağlandı.

Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Beyaz Ay Derneği arasında gerçekleşen protokole istinaden engelli bireylerin bağımsız ve güvenli bir şekilde günlük hayata katılımlarını sağlamak amacıyla yapılacak faaliyetler kapsamında seçimlerde erişilebilir şartlarda oy kullanmalarını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla temsili oy kullanma etkinliği yapıldı.

Özel Mürüvvet Evyap Özel Eğitim ve Uygulama Merkezinde gerçekleşen görme engelli seçmenlerin bağımsız bir şekilde temsili oy kullanma etkinliğine 27. Dönem Isparta Milletvekili Recep Özel (AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi), TBMM 22 ve 23. Dönem Milletvekili ve Türkiye Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Türkiye Beyaz Ay Derneği Kocaeli Şube Başkanı Furkan Uğur Eşiti, görme engelli bireyler ve aileleri katılım sağladı.

Uygulamanın önemli olduğunu belirten Başkan Büyükakın, son yasal düzenlemeyle görme engelli vatandaşlarımızın seçim güvenliği açısından ve özgür iradelerini doğru kullanabilmeleri açısından güzel bir düzenleme olduğunu söyledi.

GÖRME ENGELLİLER BAĞIMSIZ OY KULLANABİLECEK

Uygulamadan detaylı bir şekilde bahseden 27.Dönem AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ise, sahadaki istekleri kurula ileterek görme engelli vatandaşlarımızın çok daha rahat oy kullanmaları ve oylarının zayi olmaması konusunda çalışma içerisinde olacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin ilk uygulaması olduğunu belirten Türkiye Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva ise, “Toplumun tamamını kucaklayan bir seçim sistemine doğru gidiyoruz. Şu an görme engelliler de gizli bir şekilde oylarını kullanabilecekler. Bundan sonra hiçbir baskıya maruz kalmayacak” diye konuştu.

Öte yandan Braille okuma yazma bilmeyen görme engelli seçmenler için de Büyükşehir Belediyesi olarak tüm Kocaeli’yi kapsayacak şekilde Braille alfabe kursları açılması yönünde eğitim kampanyası hedeflendiği kaydedildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37