banner55

Başkan Gürkan, “Ahilik dünyada benzeri bulunmayan bir kültür”

MALATYA (İGFA)- Türk milletinin eski bir kültürü olan ahilik haftası ile ilgili Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, mesaj yayınladı.

12 Eylül 2021 Pazar 15:34
Başkan Gürkan, “Ahilik dünyada benzeri bulunmayan bir kültür”

MALATYA (İGFA)- Türk milletinin eski bir kültürü olan ahilik haftası ile ilgili Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, mesaj yayınladı.

Ahiliğin kardeşlik ve dayanışma gibi temel ilkeleri olduğunun belirten Gürkan, “Kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin mayasında ahilik vardır. Osmanlı Devletini cihan devleti yapan sır ahiliktir. Esnaf ve sanatkârlarımız, elini, kapını ve sofranı açık tut öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır.”  dedi.

Ahilik geleneğinin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlak ve dayanışmasını temel alan ilkelerinden bahseden Gürkan, Türk Milletinin asırlar boyunca Anadolu’daki varlığı içerisinde yer alan köklü geleneklerinden olan Ahilik geleneği, akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulu, sevgi, kardeşlik ve karşılıklı dayanışma kurallarını benimseyen, Türk Milletine has bir kültür hazinesidir. Ahiliğin önemini kavramamız, yaşatmamız ve gelecek nesillere aktarmamız çok önemli. Esnaf toplumumuzun bel kemiğidir. Esnaf toplumumuzun hem hamuru hem de mayasıdır. Bugün esnafımızın dimdik ayakta durması; vatanına, bayrağına sahip çıkması bizim teminatımızdır. Tarih boyunca esnaf teşkilatı çok önemli roller üstlenmiştir. Fetihlerden sonra o bölgelerde kök salınması, yurt tutulması Ahilik Teşkilatımız sayesinde olmuştur. Bu vesileyle Ahilik Kültür Haftasının birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içerisinde ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini temenni ediyor, ülkemizi besleyen can damarlarımızdan biri olan esnaf ve sanatkârlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek mesajını paylaştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37