banner55

İktidar

İktidar kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
18 Eylül 2022 Pazar 22:53
İktidar

İktidar kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir.
Arapça dilinden Türkçe'mize geçen İktidar;

Bir işi yapabilme gücü, erk, kudret
Bir işi başarabilme yetki ve yeteneği
Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi
Bu yetkiyi elinde bulunduran kişi ve kuruluşlar

olarak tanımlanabilir.

Dünya var oldu olalı hemen her alanda kişi yada kişiler önce iktidarı ele geçirmek sonrada ele geçirdiği iktidarı olabildiğince elinde tutmanın yollarını arıyor.

Bizim ülkemizde iktidar denildiğinde daha çok akıllara siyaset gelir. Seçim öncesi kurulan ve kendisini seçmene anlatabildiği takdirde iktidara gelen siyasi parti ya da partiler, yukarıda da belirttiğimiz gibi eline geçirdiği iktidarı uzun yıllar muhafaza etmeye çalışıyor.

Türkiye’de siyaseten uzun yıllar iktidar denildiğinde akıllara ilk önce Adnan Menderes- Süleyman Demirel-Turgut Özal ve şimdi de Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu partiler geliyor.

03 Kasım 2002 tarihine gelinceye kadar var olan siyasi partiler en azla bilemediniz iki dönem iktidarda kaldıklarından, işin doğrusu vatandaş "İktidar ne işe yarar, iktidarın gücünden nasıl faydalanırız ?" sorusuna cevap vermekte zorlanıyorlardı.

03 Kasım 2002 tarihinde iktidara gelen AK Parti o günden bu tarihe kadar iktidarını devam ettiriyor. Her ne kadar 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde uzun yıllar yönettiği şehir belediyelerini muhalefete kaptırmış olsa da, ülke yönetimi şu an AK Parti'de.

AK Parti'nin iktidarını 20 yıldan fazla devam ettirmesi şu an gelecek yıl Mayıs ya da Haziran ayında yapılacak olan genel seçime katılacak siyasi parti mensuplarının iştahını da kabartmaya yetiyor da artıyor.

Hal böyle olunca muhalefet partilerinin tamamının genel merkez yöneticileri, il yöneticileri, ilçe yöneticileri seçim öncesi önce milletvekili aday adaylığı için başvuru yapmak, sonra da seçilebilecek sıralamalardan birisine ulaşmak için gün sayıyorlar.

AK Parti'nin genelde ve yerelde uzun yıllar süren iktidarında var olan kadrolaşma ister istemez iktidarın insan hayatında ne kadar önemli olduğunun da en önemli göstergesi.

Bir siyasi parti uzun yıllar iktidarda kalınca ister istemez ülke genelinde var olan STK’lar, sendikalar, spor kulüpleri hatta ve hatta köy dernekleri bile iktidar partisine yakın duran kişi ya da kişiler tarafından yönetilmeye başlanıyor.

Gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak olan genel seçimde başarılı olan siyasi partilerin kavuşacağı iktidarda ne kadar kalacağını bilmek şimdiden zor. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi uzun süren iktidarlarda bürokrasi de STK’larda ister istemez değişime uğrayacak gibi duruyor.

AK Parti 84 milyon vatandaşa iktidarın ne kadar kıymetli olduğunu ayan beyan gösterdi. Ondandır şu sıra yüzde birler ile anılan siyasi partilerin mensuplarının da kendilerini iktidarda gördükleri.

Kaldı 8 ay, bakalım ne olacak ?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37