banner55

İYİ Parti'nin kongre süreci

İkinci olağan kongresini 20 Eylül 2020 tarihinde yapan İYİ Parti, Eylül 2023 tarihinden önce yapması gereken kongresini seçim takvimini gözeterek Ekim ayında başlatma kararı aldı. Kararda milletvekili aday adayı olmayı düşünen il ve ilçe başkanlarının kongre sürecinde aday olmaması yönünde de karar alındı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
30 Eylül 2022 Cuma 21:17
İYİ Parti'nin kongre süreci

İkinci olağan kongresini 20 Eylül 2020 tarihinde yapan İYİ Parti, Eylül 2023 tarihinden önce yapması gereken kongresini seçim takvimini gözeterek Ekim ayında başlatma kararı aldı. Kararda milletvekili aday adayı olmayı düşünen il ve ilçe başkanlarının kongre sürecinde aday olmaması yönünde de karar alındı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında toplanan Genel İdare Kurulu kongre gündemiyle toplandı. Toplantıda olağan kongre sürecinin başlatılması kararı alındı. Karara göre İYİ Parti ilçe ve il kongreleri 3 Ekim’de başlayacak.

Genel İdare Kurulu ayrıca Haziran ayında yapılması beklenen genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacak partililerin, teşkilatlarda boşluk olmaması için il ve ilçe kongrelerinde aday olmamalarına yönelik tavsiye kararı da aldı.

İYİ Parti’den edinilen bilgiye göre en geç Eylül 2023 tarihine kadar yapılması planlanan kongre takviminin yeni yılın başında başlatılması mümkündü. Ancak yaklaşan seçim takvimi dikkate alınarak kongre sürecinin seçimle çakışmaması için kongre takvimi erken başlatıldı.

Milletvekili adayı olmayı düşünenlerin ilçe ve il yönetimlerine aday olmaması yönünde tavsiye kararını hatırlatan partililer bunun nedenini de, "2018 seçimlerinde 50’ye yakın il-ilçe başkanı ve yöneticisi milletvekili adayı olmak için istifa etti. Seçim sürecinde teşkilatlarda yaşanacak böyle bir boşluk çalışmalar açısından sorun oluyor. Buna dair bir önlem alınmaya çalışıyor" şeklinde açıkladı.

Cuma günü akşam saatlerinde alınan Genel Kurul kararı yurt genelinde büyük yankı uyandırdı. Şu sıralar oy oranını en çok yükselten siyasi kurum olarak bilinen İYİ Parti'nin bu kararı tüm teşkilatlarda sevinçle karşılanmış durumda.

İYİ Parti Genel Merkezi'nin aldığı genel kurul kararının yankıları kamuoyunda yarın öbür gün daha geniş bir şekilde değerlendirilecek ve kongre sürecinin nasıl başlayacağı ile ilgili olarak teşkilatlar bilgilendirilecek.

Belde, ilçe ve il kongrelerinin tamamlanması ile seçilen büyük kurultay delegelerinin tayin edeceği İYİ Parti genel merkez yönetiminin de partiyi 2023 yılında yapılacak seçime götüreceğini söylememiz lazım.

İYİ Parti genel merkezinin il başkanlıklarına göndereceği takvim ile belde ve ilçe kongreleri başlayacak. İlçe kongrelerinde seçilecek il delegasyonu il yönetimlerinin oluşmasında büyük rol oynayacak. 81 il yönetimi tarafından seçilecek olan büyük kurultay delegeleri de Ankara’da genel merkezin yapılmasına katkı sunacak.

Burada en önemli hadise 2023 yılının Mayıs ya da Haziran ayında yapılacak olan genel seçimde milletvekili aday adayı olanlar ile ilgili.

Bilindiği gibi seçim tarihi belli olur olmaz açıklanan seçim takvimi ile birlikte belde, ilçe ve il yönetimlerinden çok sayıda yönetici aday olmak adına istifa ediyor, böyle olunca da teşkilatlarda çok büyük boşluklar yaşanıyordu.

İşte bu durumun önüne geçmek isteyen İYİ Parti Genel Merkezi "2023 yılında milletvekili adayı olacaklar yönetimlere talip olmasınlar. Şimdiden başlarının çaresine baksınlar" tavsiyesinde bulundu.

Kongre sürecinin başlaması ile birlikte çok sayıda il, ilçe, belde başkanı ile bu teşkilatların yöneticilerinin aday olmayacaklarını göreceğiz. Gönlünden milletvekilliği geçen teşkilat başkanları her türlü riski göze alıp görevlerini terk edecekler, riski göze alamayanlar ise tekrar teşkilat başkanlığı yapabilmek adına liste oluşturacaklar.

İYİ Parti Genel Merkezi'nin yaptığı bu hamle bir taraftan parti teşkilatlarındaki rehaveti ortadan kaldıracak, var olan boşluklar doldurulacak. 3-4 ay süreceğine inandığımız kongre süreci boyunca da İYİ Parti teşkilatları sürekli gündem olacaktır.

Her açıdan İYİ bir hamle.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37