banner55

Ağaçlara zarar verilmeden başka yere dikiliyor

Ağaçların köklerine ve dallarına zarar verilmeden alınıyor

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
05 Şubat 2016 Cuma 11:03
Ağaçlara zarar verilmeden başka yere dikiliyor
Kocaeli’nin daha yeşil bir kent olması için 2004 yılından bu yana şehrin dört bir köşesine ağaç diken, şehri parklarla süsleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevre konusundaki hassasiyetinden asla ödün vermiyor.
Kocaeli’nde raylı sistem devrini başlatacak olan Akçaray tramvay hattı projesinin güzergâh çalışmaları sırasında da ağaca ve yeşile gösterilen özen devam ediyor. Hatırlanacağı gibi tramvay hattıyla ilgili güzergâh alternatifleri arasında yer alan Yürüyüş Yolu’ndan da, tarihi çınar ağaçlarına zarar gelebileceği endişesiyle vazgeçilmişti. Bu hassasiyet çerçevesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan sınırlı sayıdaki ağaç, köklerine ve dallarına hiçbir zarar verilmeden alınarak, daha uygun yerlere yeniden dikiliyor.
 
AĞAÇLAR BAKIMDAN GEÇİRİLİYOR
Ulaşım Daire Başkanlığı ile Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın titizlikle yürütttüğü çalışmalarla güzergah üzerinde yer alan sınırlı sayıdaki ağacın önce mevsimsel budamaları yapılıyor. Daha sonra bu ağaçlar Türkiye’de öncülüğünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği bir yöntemle köklerine ve dallarına zarar verilmeden taşınıyor. Alınan bu ağaçlar Büyükşehir’in  fidanlığına götürülerek, bakıma alınıyor. Ağaçlar daha sonra kentin farklı yerlerine yeniden dikiliyor.
 
SANAYİ KENTİ KOCAELİ YEŞİL ZENGİNİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentte 2004 yılında kişi başına 1 metrekare olan bir yeşil alanı, ağaçlandırma çalışmaları sonucunda 10 metrekareye yükseltti. Büyükşehir, Sanayi kenti Kocaeli'nde 12 yıllık dönemde kentte 6 milyon 793 bin fidan dikti. Dikilen fidan sayısının dünya standartlarının çok üzerinde olurken 2004’te bir metrekare olan kişi başına düşen yeşil alanın, 2016'da 10 kat arttı.
Yangın nedeniyle yok olan ormanlık alanların da yeniden ağaçlandırılıyor.Büyükşehir ayrıca, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel'de uzunluğu bin kilometreyi aşan onlarca yürüyüş parkurunu doğa tutkunlarının hizmetine kazandırdı. 
Son Güncelleme: 05.02.2016 13:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37