banner55

Başkan Büyükakın: Sizleri asla yalnız bırakmayacağız

Deprem bölgesinden gelerek Kocaeli’nde misafir edilenlerle bir araya gelen Başkan Büyükakın, “Sizleri asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
30 Mart 2023 Perşembe 14:25
Başkan Büyükakın: Sizleri asla yalnız bırakmayacağız

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, asrın felaketi olan 6 Şubat depremlerinin yaşandığı ve etkilendiği yedi ilin il hemşeri derneklerinin yakından ilgilendiği, deprem bölgesinden Kocaeli’ne gelen ailelerle birlikte iftar yaptı.

“Kardeşliğin merhametin bereketin en güzel örneklerini yaşadığımız Ramazan ayındayız” diyerek iftar sonrası bir konuşma yapan Başkan Büyükakın, “Bu Ramazan’da da ancak buruk bir şekilde yine kardeşliğin ve paylaşmanın en güzel örneklerinden birini hep birlikte yaşıyoruz.

Zor zamanlarda umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. 99 senesinde şehrimiz büyük bir depremle sarsıldığında o gün içinde yaşayan bizler eyvah bu kent nasıl düzelir? Bu işler düzene girer mi?

Bu kent hayat bulur mu? diye sorduk kendimize. Ama hepsi düzeliyor kardeşlerim. İnanın hepsi bir bir düzelecek. Sadece acılarınızı unutamayacaksınız. Diğerleri hepsi yerine geliyor” dedi.

DEPREM BÖLGESİ HIZLI BİR ŞEKİLDE TOPARLANIYOR

Kocaeli Şanlıurfalılar Derneği, Kahramanmaraş Kültürünü Tanıtma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Gaziantep Dernekler Konfederasyonu, İzmit Çukurovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Kocaeli Malatyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kocaeli Diyarbakırlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Kocaeli Adıyamanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile gerçekleştirilen iftarın ardından bir konuşmasını sürdüren Başkan Büyükakın, “Allah’ın izniyle, bir arada olduğumuz ve yüreklerimiz bir attığı müddetçe üzerinden gelemeyeceğimiz hiç bir problem yoktur. Bakınız, deprem bölgesi hızlı bir şekilde toparlanıyor.

İlk bir ayımızı Hatay’da geçirdik. Depremi yaşamış en kötü şehrimiz Hatay’dı. Ancak, Hatay’a son gittiğimde trafiğin başlaması beni çok sevindirmişti. İnsanlar geri gelmeye başlamış, sokaklar insanlarla dolmaya başlamıştı. Allah’ın izniyle orası da toparlanacak. Orası da ayağa kalkacak” diye konuştu.

ALLAH’IN İZNİYLE BUNLARIN HEPSİNİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Başkan Büyükakın konuşmasını, “Bizde bu şehri aynı şey yine başımıza gelmesin diye inşa etmeye devam ediyoruz. Kocaeli’nde bir yandan şahsım ve kurumumuz bir yandan vali bey, 99 depreminden kalan binaları yıkmak için uğraşıyoruz. Hala ağır hasarlı yedi tanesi duruyor mahkeme kararıyla. 1400 orta hasarlı bina duruyor. Sadece 250 tanesini yıktırabildik.

Biz diyoruz ki belediye olarak biz yıkacağız. Maalesef orta hasarlı binasını badana boya yapıp başkasına satıp giderim diyenler var. Onlarda insanoğlu. Ama şuna inanın ki iyi ve güzel insanlar çoğunlukta. İyilik ve güzellik çoğunlukta.

İyi ve güzel insanların mücadele etmesi, kötülere meydanı bırakmaması lazım. Gayret edip birlik olup dimdik durup Allah’ın izniyle bunların hepsini hep birlikte aşacağız” şeklinde sürdürdü.

RABBİM, BİRLİĞİMİZE, DİRLİĞİMİZ GÖZ DİKENLERE FIRSAT VERMESİN

“Şehrimizde ve sizin kendi şehirlerinizde ne devletimiz ne belediyelerimiz ne de STK’larımız sizleri asla yalnız bırakmayacak” hatırlatmasını bir kez daha yapan Başkan Büyükakın, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

Ben özellikle dernek başkanlarıma teşekkür etmek istiyorum. İlk günden itibaren alandaydılar. Sonrasında bizlerle de işbirliği halindeydiler. Buraya geldiniz sizlerle de ilgilendiler, bırakmadılar.

Yarın döndüğünüzde de sizleri bırakmayacaklar. İnanılmaz bir gayret gösterdiler. Onlara bir kez daha yürekten şehrim adına teşekkürü bir borç biliyorum. Rabbim, birliğimize, dirliğimiz göz dikenlere fırsat vermesin. Bizi bir arada kardeşçe beraberce nice bayramlara eriştirsin diyorum.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37