banner55

İnce: Adapazarı Gar'ı hizmete açılmalı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Barış İnce yaptığı yazılı açıklamada Adapazarı Garı'nın tekrar faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
07 Temmuz 2021 Çarşamba 13:55
İnce: Adapazarı Gar'ı hizmete açılmalı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Barış İnce yaptığı yazılı açıklamada Adapazarı Garı'nın tekrar faaliyete geçmesi gerektiğini belirtti.

İnce şunları söyledi:

Kamusal bir hizmet olan toplu taşıma için Adapazarı Gar'ı tekrar faaliyete gerçirilmelidir. Pandemi sonrasında Adapazarı Treni Seferleri başlamasına rağmen, Adapazarı Gar’ı hizmet dışı bırakılmıştır. Yerel Seçim öncesinde faaliyete geçirilen Adapazarı Gar’ı halen hizmet dışındadır.

YOLCULAR İÇİN EK MALİYET VE TRAFİK İÇİN EK YÜK

Garın hizmet dışı bırakılma gerekçesi olarak trenin şehir içerisine girmesi ile oluşan trafik sebep gösterilmektedir. Oysa bu sebebi gösterenler Adaray’ı törenlerle hizmete almış, Adaray’ın faaliyete geçirilmesi için personel ikame etmiş, tabelasından, satış gişesi oluşturmaya kadar onlarca kalem masraf yapmıştır.
Esas trafik yükü Mithatpaşa-Adapazarı merkez arasında ikinci bir araç ile yolculuk yapmak durumunda kalan vatandaşlar tarafından oluşmakta  ve vatandaş ek yolculuk bedeli ödemek durumunda kalmaktadır.

ADAPAZARI TRENİ NİYE HALKALI'YA KADAR GİTMİYOR ?

Daha önce günlük sefer sayısı 24 olan ve yüzde yüz doluluk oranı ile hizmet veren Adapazarı Treni’nin pandemi şartlarında sefer sayısı 10’a düşürülmüş ve normalleşme adımlarına karşın sefer sayısı arttırılmamıştır. Sefer sayısının artırılarak, en az 12 seferin Halkalı Tren İstasyonuna kadar uzatılması sağlanmalıdır.

VAGON SAYISI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ ?

Daha önce 7 vagon ile hizmet veren Adapazarı treni sadece 4 vagon ile hizmet vermektedir. 5 yıl tamamen devre dışı bırakılan hattın 5 yıl sonra durak boyları yeterli olmaması sebebi ile vagon sayısının tekrar artırılamaması çok büyük bir yatırım hatasıdır.

HAYDARPAŞA GAR'I NE ZAMAN AÇILACAK ?

2011 yılına kadar Haydarpaşa-Adapazarı arasında hizmet veren Adapazarı Treni güzergahı, İstanbul yönünde Pendik son durak olacak şekilde kısaltılmıştır.

9 yıldır arkeolojik kazılar gerekçe gösterilerek kapatılan Haydarpaşa Tren İstasyonunun ne zaman faaliyete geçirileceği ile ilgili açıklama da henüz yapılmamıştır.

Haydarpaşa Liman Demiryolu bağlantısının da devre dışı bırakılması sebebi ile bu limandan yapılan nakliye hizmeti sadece lastik tekerlekli araçlar ile yapılabilmektedir. Mevcut demiryolu hattı çalışır hale getirilmelidir.

YOLCU SAYISI AZALDI, TİCARİ HAYAT OLUMSUZ ETKİLENDİ

Tren İstasyonları çevresinde ticari faaliyette bulunan esnaf da Adapazarı Trenin faaliyetlerinin kısıtlanmasından olumsuz etkilenmektedir.

ESKİSİ GİBİ OLSUN YETER

Tren İstasyonları, sefer ve vagon sayıları 10 yıl önceki şekli ile faaliyete geçirilmesi ile hem ulaşım kolaylaşacak hem de ticari hayata can gelecektir. Bu sebeple kapalı olan Derbent, Köseköy, Kırkikievler, Kuruçeşme, Tütünçiftlik, Tavşancıl tren istasyonları da hizmete açılmalıdır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37