banner55

Geçenlerde, kendi yönettiği ilk uzun metrajlı filmi 'Nasipse Adayız' hakkında görüştüğüm değerli ağabeyim sanatçı, hekim Dr. Ercan Kesal’ın bana söylediği bir söz; geçmişte yaşadığı belediye başkanlığı aday adaylığı döneminde başına gelenleri yazan üstat, "Herkes yeterince iyi ve yeterince kötüdür. İnsana dair hiçbir şey bizi şaşırtmamalı" diye bitirdi sözünü.

Bu söz beni günlerdir derin düşüncelere sevk etti. Çok haklıydı Kesal, 48 yıllık hayatımı film şeridi gibi gözümün önünden geçirdim. Ne kadar çok sayıda insan tanıdım. Bunların önemli bir kısmı (bana göre) iyi olmayan, önemli bir kısmı da (yine bana göre) iyi insanlardı. Ama onların iyiliği veya kötülüğünün, o an ki bağlamda, yani o andaki ortam koşullarında gerçekleşmiş olabileceğini düşündüm.

Mesela; çok iyi iletişim kurduğun, sevdiğin, birçok şeyini paylaştığın ve onun da aynı şekilde düşündüğünü gerek sözleriyle, gerekse de davranışlarıyla sana yansıtan bir yakının var diyelim. Her şey normalken, yani herhangi bir çıkar çatışması olmadığı zamanlarda hep iyi görünen bir insan, nasıl olur da birden kötülük yapabilme şansı doğduğunda, tercihini kötülükten yana kullanabilir. Hem de hiç beklemediğin bir anda ve ortamda. Bu benim hayatımda geçmişte olmuş ve olmaya da devam edecek bir şey.
 
Şartlar insanın eline kötülük yapmak için bir fırsat verdiğinde, hiç beklemediğiniz yakınınızdan ilk taşı yemeniz, insana dair hiçbir şeyin biz şaşırtmaması gerektiğini o kadar çok destekliyor ki.

Kimi zaman Ercan Kesal'da olduğu gibi belediye başkan aday adaylığı zamanında yaşadıklarında görüyorsunuz bunu veya işinizde başarılıyken, birden düştüğünüzde en yakınınızın size karşı olan tutumunda. Ufacık bir köy dernek başkanlığı seçiminde dahi, "Ne demek, hep yanındayız" diyen insanların, nasıl da 180 derece döndüklerini hayretler içinde görebiliyorsunuz; "Sen olma da, kim olursa olsun."

Uzun lafın kısası, sevgili dostlar; kimse sadece iyi veya sadece kötü değildir. Her insanda hem yeteri kadar iyilik vardır, hem de yeteri kadar kötülük.
 
Yeter ki, şartları oluşsun. 6-7 Eylül olaylarında, en yakın komşusunun evini dükkânını dağıtan insanda da vardı bu. Elinden tutup iş fırsatı yarattığın arkadaşında veya fırsatını bulduğunda, ortamı oluştuğunda, yapılan iyilikleri tek kalemde çizen ve sana küsmek için bahane üreten kardeşinde de.
Şaşırmamalı.
Şimdilik sağlıcakla kalın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37