Müzik öğretmeninden Cumhuriyet’in 100. yılına armağan cumhuriyet marşı

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
28 Kasım 2023 Salı 10:43
Müzik öğretmeninden Cumhuriyet’in 100. yılına armağan cumhuriyet marşı

Darıca’da özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)’in müzik öğretmeni Okan Gündüz, Cumhuriyet’in 100. Yılı’na özel, öğrencileriyle birlikte seslendirdikleri, sözleri ve müziği kendisine ait Cumhuriyet Yolunda isimli marş, dünyaca ünlü bir müzik yayın platformu çalışanlarının da dikkatini çekti. Keman kayıtlarını dinleyen, İtalyan ses mühendisleri çok beğendikleri bestenin miks ve mastering’ni tamamlayarak okula armağan ettiler.

Darıca Emek Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan Kocaeli’deki 6 okuldan biri olan BİLSEM’in müzik öğretmeni Okan Gündüz, Cumhuriyetimizin 100. yıl kuruluşu nedeniyle Cumhuriyet Yolunda isimli bir marş yazıp besteledi.

Hazırlığı aylarca sürecek marşı iki hafta boyunca günde 6 saat keman çalıp, akustik gitar ve piyano kaydı ile birlikte 12 partisyon, 35 kanal kayıt alarak tamamlayan Okan Gündüz, daha sonra bu kayıtları birleştirerek orkestrasyon haline getirdi.

BİLSEM’in Çok Sesli Çocuk Korosu öğrencilerinin de vokal yaptığı eser, bir öğrencinin velisi tarafından dünyaca ünlü İtalyan müzik platformu Spotify yöneticilerinden Martin Loretzon ile çalışan kardeşine gönderildi.

Okan Güdüz ile iletişime geçerek, uzun zamandan bu yana böylesine orjinal bir keman kaydı dinlemediklerini ileten Spotify yöneticileri, eserin enstrümetal kayıtlarını da istediler. Tüm gelişmelerin ardından İtalyan ses mühendisleri, bestenin miks ve mastering’ni tamamlayarak okula armağan ettiler.

Projeyi hayata geçiren BİLSEM’in Müdürü Gülay Karaman Siner, bestenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında çocuklarla birlikte müzik öğretmeni Okan Gündüz’ün çok güzel bir iş çıkardığını söyleyerek hepsiyle gurur duyduğunu ifade etti.

Okan Gündüz ise marşı 29 Ekim tarihine yetiştirmeyi planladıklarını bu nedenle de o tarihe yetiştirmek için günde 7 saat çalışıp 33 kişilik bir keman orkestrasını tek başına çaldığını söyleyerek, ‘’Ama yetişmedi, çünkü 6 aylık bir projeydi, biz bunu 2 haftada tamamlamamıza rağmen yetiştiremedik. Tam günen yetişmedi ama, 100.Yıl etkinlikleri 1 sene boyunca sürmesi gerekir, çünkü bu çok önemli, bir kere girdik, bir daha da 100 yıl sonra gireceğiz, o yüzden bence bunun bir zamanı yok’’ dedi.

Tanıtım toplantısında İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz’da hazır bulundu.

Haber- Resim: İsa Turhan

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37