Hemoroid sorununa bluetooth teknolojisi ile çözüm

Kan damarlarının genişlemesi veya şişkin hale gelmesiyle oluşan hemoroid, neden olduğu ağrı, akıntı, şişlik, kaşıntı ve kanama gibi şikayetlerle yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
08 Haziran 2023 Perşembe 14:45
Hemoroid sorununa bluetooth teknolojisi ile çözüm

Kan damarlarının genişlemesi veya şişkin hale gelmesiyle oluşan hemoroid, neden olduğu ağrı, akıntı, şişlik, kaşıntı ve kanama gibi şikayetlerle yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.

Günümüzde, klasik hemoroid ameliyatların yanı sıra hastaların yaşam kalitelerini artıran ve iyileşme sürelerini kısaltan tedaviler arasında doppler cihazı öne çıkıyor. İleri yaşta gaz ve gaita kaçırma sorunlarına çözüm olan doppler cihazı ile hemoroid tedavisi, artık bluetooth teknolojisi ile gerçekleştiriliyor.

Doopler’in altyapısını destekleyerek, cihazla senkronize olan ve kablo gerektirmeyen bluetooth teknolojisi, ameliyat sürecini hem hasta hem de doktor için konforlu hale getiriyor. 20 dakika süren ağrısız işlem sonrası hastalar, işlemden bir gün sonra taburcu olarak normal yaşamına dönebiliyor.

Bahçelievler Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ediz Altınlı, Bluetooth ile hemoroid tedavisi hakkında bilgi verdi.

TOPLUMDA GİZLENEN HASTALIĞA İLERİ TEKNOLOJİK TEDAVİ

Hemoroidal damarlar, anatomik olarak makat çıkışında ve rektumun alt kısmında yer alan kan damarlarıdır. Bu kan damarlarının genişlemesi ve yastıkçık şeklinde şişkin hale gelmesi, hemoroidal hastalık (basur) adını alır.

Hem kadın hem de erkeklerde görülen hastalığın toplumda kötü hikayeler ile akıllara kazınmasının en önemli nedeni, işlemin yapılma yöntemi ve sonrasında günlük hayata dönüşün oldukça zor olduğu operasyonlar olarak bilinmesiydi. Geleneksel ameliyatlarda hemoroidin alınıp o bölgeye dikiş atılması, uzun süren pansuman gerekliliği ve sonrasındaki gaz kaçırma gibi şikayetler, hastaları tedaviden uzaklaştırmaktaydı.

Günümüzde artık hastaların yaşadıkları olumsuz deneyimleri önlemek için minimal invaziv adı verilen küçük kesi ameliyatları uygulanmaya başladı. Son dönemlerde uygulanan bluetooth ile doppler teknolojisi, hem hasta hem de doktora sağladığı konforlu işlem süreciyle hemoroidal hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Doppler cihazı makatın içine yerleştirilmekte, sistemin altyapısını destekleyen bluetooth teknolojisiyle de cerrahın işlem sırasında ellerini rahatça kullanması sağlanmaktadır.

20 DAKİKADA AĞRISIZ VE KOLAY İYİLEŞME

Bluetooth ile doppler teknolojisinde işlem 20 dakika sürmektedir. Genel anestezi altındaki hasta, işlem sonrasında bir gün hastanede kalmakta ve ağrısız bir şekilde taburcu edilmektedir.

Ameliyat sırasında cihaz makat içine yerleştirilmiş olduğu için hasta neredeyse ağrı duymamakta ve yara izi de oluşmamaktadır. Bu sayede hasta normal yaşamına kısa sürede dönebilmekte, hemoroid ameliyatları sonrasındaki oturma banyosuna da bluetooth ile doppler işlemi sonrası gerek kalmamaktadır.

AMELİYATTAN 1 GÜN SONRA YÜRÜYÜŞ VE YÜZME

Bluetooth ile doppler tedavisinin ardından hastalar bir gün sonra normal yaşamlarına dönebilir. Yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelerini gerçekleştirebilir.

Bunun yanında işlem sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır, bunlar:

1 hafta kadar antibiyotik kullanılmalı,

2 ay boyunca kabızlık önleyici ek tedaviyi aksatmamalı,

3 ay boyunca bisiklete, motosiklete veya ata binilmemeli,

3 ay boyunca kürek çekilmemeli,

10 gün boyunca acı, baharatlı veya ekşi yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır.

Son Güncelleme: 08.06.2023 14:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37