Seçim bıçak sırtı mı ?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'ne sayılı günler kala Millet İttifakı ile Cumhur ittifakı arasındaki yarış nefes nefese devam ediyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
19 Mart 2023 Pazar 22:21
Seçim bıçak sırtı mı ?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'ne sayılı günler kala Millet İttifakı ile Cumhur ittifakı arasındaki yarış nefes nefese devam ediyor.

Cumhurbaşkanı adaylığını ilan eden Muharrem İnce ve Sinan Ogan’ın seçim tarihine kadar ne yapacakları sorusu bir kenara, yarışın Kemal Kılıçdaroğlu ile Tayyip Erdoğan arasında geçeceği muhakkak.

Yarış sütre önünde Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinden devam ederken, sütre gerisinde asıl mücadelenin TBMM’de görev yapacak 600 milletvekilliği için yaşanacağı da hemen herkes tarafından kabul ediliyor.

Türkiye’de Pandemi ile başlayan, sel ve yangınlarla devam eden ve 06 Şubat sabahı Kahramanmaraş merkezli meydana gelen, canımızı yakan, içimizi acıtan deprem kabul etmek gerekir ki seçimin kazanılmasında ya da kaybedilmesinde çok büyük rol oynayacak.

Biz birkaç kez daha bu sütunlarda 2017 yılında yapılan referandumda, 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'nde ve 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimin analizini yapmış yaparken de, Cumhur İttifakı'nın her 3 seçimi de ortalama yüzde 1,5 oy farkı ile kazandığını anlatmaya çalışmıştık.

Her 3 seçimde de şartlar şimdi olduğu gibi Cumhur İttifakı'nın bu kadar aleyhine değildi. 2017 yılında yapılan referandumu baz aldığımızda, aradan geçen 6 yılın çok büyük oranda Cumhur İttifakı aleyhine geliştiğini söylemek için müneccim olmaya gerek duymuyoruz.

Seçime 2 aydan daha az kaldı. Bizim memlekette seçimin sonucunu çok uzun yıllar hamaset ve hamasete dayalı ideolojik söylemler üzerinden belirlendiğini hepimiz biliyoruz.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Pandemi ile başlayan olumsuzluk vatandaşın dikkatini ideolojiden çok günlük yaşama yani ekonomiye çevirince, AK Parti'nin de içerisinde olduğu Cumhur İttifakı zorlanmaya başladı.

Millet İttifakı 14 Mayıs tarihindeki seçim öncesi herkesin dikkatini çekecek ve yerelde dengeleri değiştirecek isimleri aday gösterme noktasında son derece iddialı adımlar atınca, işin şekli de değişmeye başladı.

Gün boyu karşılaştığımız ve büyük bir çoğunluğu AK Partili olan dostlarımız bundan 3-4 ay önce "Cumhur İttifakı seçimi en az yüzde 55-56 oy oranı ile kazanır" derken bugün, "Seçim bıçak sırtı ama yüzde 51 oy oranı ile kazanabiliriz" şeklinde görüş belirtiyorlar.

Daha 3-4 ay önce yüzde 55-56 oy oranı veren pek çok vatandaşımızın, bugün seçimi bıçak sırtında görmeleri aslında seçimin sonucunun ne olacağını da aşağı yukarı gösteriyor. 08 Nisan tarihinde siyasi partilerin milletvekili listelerini YSK’ya gönderdiklerinde seçimin rengi de bir noktada belli olacak.

Biz seçimin bıçak sırtı olacağına asla inanmıyoruz. Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in "Siyasette24 saat çok uzun bir zaman dilimidir" ifadesi de kulağımızda küpe olarak dursa da, bu aşamadan sonra var olan oy oranlarında öyle ahım şahım bir oynama olmayacağını herkes görüyor.

Az kaldı.

Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37