banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
22 Eylül 2019 Pazar

Otoparklarda yeni ücret tarifesine geçiliyor

Tahta servis tabakları sağlığınızı olumsuz etkiliyor

Tahta servis tabakları sağlığınızı olumsuz etkiliyor

18 Ağustos 2019 Pazar 12:02
 Tahta servis tabakları sağlığınızı olumsuz etkiliyor


(BSHA)- Şık mekanların ve büyüleyici sunumların vazgeçilmezlerinden biri olan olan bambu tabakların kullanımının sağlık açısından uygun olmadığını belirten İç Hastalıkları Yüksek Hem. Emir Avşar, “Son zamanlarda yemek masalarının gösterişli ögesi olan bambu tabaklar, mutfak ürünü reyonlarının raflarını süslüyor. 
Birçok ünlü restoranların da özellikle fast-food, et ürünleri ve pizza gibi yiyeceklerin sunumunda kullandığı bambu tabaklar, müşterilerin zihninde organik ve sağlıklı yaşam imajı oluşturuyor. Kimyasal boyalardan uzak bir görüntüye sahip olması da tercih edilme nedenlerinden bir diğeridir" dedi.

TEMİZLİĞİ ZOR BİR ÜRÜN 

Tahta sunum tabaklarının temizlenmesinin güç olduğunu ve temzileme işlemi yaparken aslında daha da tehlikeli bir hâle getirildiğini söyleyen Avşar, “Tahta, gözenekli yapısı itibari ile su ve çeşitli kimyasal maddeleri rahatlıkla emebilen özellikte bir yapıdır. Bambu tabakların bulaşık deterjanları ile yıkanması ya da bulaşık makinesine atılması son derece zararlıdır. Çünkü deterjandaki kimyasalların tahta tarafından absorbsiyonu gerçekleşir ve bir sonraki gıda tüketimi için tekrar kullanıldığı takdirde, içinde hapsettiği kimyasalları yeni gıdaya aktarır. 

Bunun da sağlık için ne kadar zararlı olduğu açıktır. Sadece tahta tabaklar değil, kesme tahtaları da çok ciddi tehlikeler içermektedir. Çünkü tahtaya atılan her bir kesi izi, bakteriler için eşsiz bir barınma yeridir. Özellikle çiğ etlerin tahtada doğranması ve o tahtaların başka bir gıda kesimi için daha sonradan tekrar kullanılması, birikmiş mevcut bakterilerin yeni ürüne geçişinde köprü görevi görür. 

Tıp dilinde bu duruma çapraz kontaminasyon diyoruz. Aynı zamanda bu kesi izleri arasında birikmiş bakterilerin, tahtanın su emici özelliğinden dolayı, içeride nemli kalarak kolayca üremelerine de fırsat sağlanmış olur. Bu bakterilerin öldürülmesi için bulaşık deterjanıyla iyice sürtülmesi işlemi de aslında zehiri ikiye katlıyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

BİTKİSEL KÜRLERDE TAHTA HAVAN KULLANMAYIN 

Değinilmesi gereken bir diğer konunun da tahta havanların kullanımının olduğunu belirten Avşar, “Bu havanların sağlık açısından yarar-zarar durumu, kullanımındaki amaca göre kabul edilebilir. Fındık,fıstık,ceviz gibi kuruyemişlerin daha küçük parçalara ayrılıp dövülmesi işlemi için tahta havanlar kullanılabilir (eğer kullanılan havan, sadece o amaçla kullanılacak ise). Kullanılmaması gereken durumlar ise çok hassas noktalar aslında. 

Tıbbi sektörden bağımsız, sağlık profesyoneli olmayıp bilimsel kimlik taşımayan kişilerce, TV programlarında ve sosyal medyada bitkisel kürler paylaşılıyor. Bitkilerin zararsız olduğu düşüncesiyle bilinçsiz şekilde bu kürleri uygulayanların ve bu uygulamalardan sonra yarardan çok zarar görenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bazı kürlerin yapılış aşamasında havan kullanılmaktadır. 

Ne yazık ki çoğu TV programına konuk olan kişiler, kullanılan havanın tahta olması gerektiğini vurguluyor fakat bu yanlış bir seçimdir. Fitoterapi olarak isimlendirdiğimiz bitkisel tedaviler, bitkilerin içeriğindeki etken maddeler sayesinde gerçekleşir ve bu etken maddeler başka etken maddeler ile etkileşime girerek etkisi azalabilir, artabilir kaybolabilir ya da toksik etki oluşturabilir. 
Tahta havanlar da yapısı nedeniyle etken maddenin bir kısmını emecektir ve başka bir bitki ile başka bir kür hazırlayacağınız zaman, emilen o madde ile yeni bitkinin etken maddesi etkileşime girerek istenmedik sonuçlar doğurabilir" diyerek uyarılarda bulundu.

TAHTA TABAKLARI HİÇ Mİ KULLANMAYALIM ?

Bazı bambu tabaklar ya da mutfak gereçlerinin, gözenekleri kapatmak için cilalandığına değinen Avşar, “Bu cilalama işlemi bakteri gelişimini önleyici hijyenik bir girişim gibi görünse de, cila işleminde kullanılan ürün ısı ile tepkimeye girerek bozulur, akar ve bunun gıdalara bulaşıp tüketilmesi durumunda kanserojen/toksik etki gösterebilir. Tahta tabaklarda çerez tüketimi nispeten kabul edilebilir bir durum. Tabağı sadece silme işlemi gerektiren gıda tüketimlerinde, tahta tabakların kullanılması kısmen uygun olabilir" dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV