Yakın Doğu, İstanbul, İnönü ve Bingöl üniversitelerinden ortak panel

Yakın Doğu, İstanbul, İnönü ve Bingöl üniversitelerinin rektörleri, İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde düzenlenecek panelde bir araya gelecek.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
28 Mart 2024 Perşembe 10:41
Yakın Doğu, İstanbul, İnönü ve Bingöl üniversitelerinden ortak panel

Yakın Doğu, İstanbul, İnönü ve Bingöl üniversitelerinin rektörleri, İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde düzenlenecek panelde bir araya gelecek.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Oruç ve Sağlık” paneli, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın katılımı ile Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.

KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak yer aldığı ODTÜ URAP’ın açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024” listesinde, Türkiye’de de en iyi ilk 10 üniversite arasında gösterilen Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye yükseköğretiminin köklü üniversitelerinin rektörlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, moderatörlüğünü Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın yapacağı “Oruç ve Sağlık” paneline konuk olacak. Panel 29 Mart Cuma günü saat 14.00’te İrfan Günsel Kongre Merkezi’ndeki 1 no’lu salonda gerçekleştirilecek. Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin düzenlediği panel ücretsiz olarak halkın katılımına da açık olacak.

Panelin ardından Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde incelemelerde bulunacak üniversite rektörleri, Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik önemli temaslarda bulunacak.

DR. SUAT GÜNSEL CAMİİ’NİN İLK RAMAZAN’I, ORUÇ VE SAĞLIK PANELİ İLE TAÇLANACAK

KKTC’nin tek İlahiyat Fakültesi’ni de bünyesinde barındıran Yakın Doğu Üniversitesi’nin kurucusu Dr. Suat Günsel’in adını taşıyan Dr. Suat Günsel Camii, Ocak ayında Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve KKTC devlet protokolünü bir araya getiren bir törenle ibadete açılmıştı.

Açılışının ardından, Ramazan Ayında ilk mahyası asılan Dr. Suat Günsel Camii, müslümanların yoğun ilgisiyle en yoğun günlerini geçirmeye devam ediyor. Aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri de Dr. Suat Günsel Camii’nde kendilerini geleceğe hazırlıyor.

“Ramazan, İslam'a inananlar için manevi bir aydır. Bu ayda Oruç tutmak, Müslümanlar için bir vecibedir. İslam dininin mensupları bir ay boyunca oruç tutarak manevi bir deneyimin yanı sıra, fiziksel, ruhsal ve sosyal boyutları da bulunan bir tecrübe yaşarlar” diyen Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, “Bu tecrübeyi yaşarken sadece yiyecek ve içecek tüketimini koordine etmez, aynı zamanda sabır, dayanıklılık ve ruhsal arınma gibi değerleri de içselleştirmeye çalışırlar.

Bütün bunlar bedenin alışık olduğu rutinin dışına çıkılarak yapılması gerekir. Bu zorunlu olarak oruç ibadetinin sağlık üzerindeki etkilerine yoğunlaşmayı da icap ettirir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Söylemez, “Allah’ın bize emanet ettiği bu bedeni doğru bir şekilde kullanmak, bize yüklenen ilahi bir başka yükümlülüktür. Hal böyle olunca Ramazan ayında oruç tutarken sağlıklı kalmak, doğru beslenmeye çalışmak ve doktorların önerilerine uygun yiyecek tüketmek büyük önem arz ediyor. ‘Oruç ve Sağlık’panelini bu amaçla düzenliyoruz” dedi.

“Panelimizde, hem İslama göre Ramazan’ın önemine vurgu yapılacak hem de tıp alanında uzman akademisyenler tarafından oruç tutmanın ruhsal ve fiziksel sağlığa katkıları incelenecek ve yine iftar ve sahur boyunca doğru beslenme ile sağlığımızı nasıl korumamız gerektiğine dair değerli bilgiler paylaşacaklar” diyen Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, “Panelimize katılacak değerli rektörlerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37