Hamiyet Satı: Eğitimci olmak, Rol Model Olmaktır
1983 yılında Kocaeli’nin İlk Özel Eğitim kurumu olarak faaliyete başlayan Rahmi Seymen Eğitim Kurumları ilk öğrencilerini kabul ettiğinde Hamiyet Satı 10 yaşındaydı. 1997 yılında İngiltere dönüşü Eğitim Kurumlarının başına geçen Hamiyet Satı okulu başarıdan başarıya koşturdu, Bu başarı geçtiğimiz yıl Darıca’ya bölgenin en büyük Eğitim üssünün kazandırılması ile taçlandırıldı.


Hamiyet Satı ile söyleşimizde bir taraftan Seymen Eğitim kurumlarının dünü ve bu günü öğrenirken diğer taraftan da zaman tüneli içerisinde Türk Eğitim sisteminin nereden nereye geldiğini ve Hamiyet Satı yönetimindeki Kurumun bundan sonraki hedeflerini öğreneceğiz.
 
Sayın Hamiyet Satı Bize kendinizi tanıtırmısınız.?
1973 İzmit doğumluyum, İstanbul Üniversitesi 1995  İşletme mezunuyum.. Seymen Kolejinin ilk mezunlarındanım. Üniversite eğitimim sonrası evlendim. 1997 Ocak ayında İngiltere’ye gittim.8 aylık bir süre ile İngiltere de hem dil eğitimimi geliştirmek hem de eğim sitemini araştırmak adına bulundum. İngiltere  dönüşü 1997 Eylül ayı İtibarı ile Seymen Eğitim kurumlarında  Kurucu temsilcisi olarak işe başladım 19 yıldır hayatımda  Seymen Kolejinden başka bir şey yok.
Kocaeli sizi gayrimenkul zengini olarak tanıyor,Kiraları alıp dünyayı gezmek varken neden Eğitim sektörüne girdiniz.?
İnsanlar hayatlarındaki yönü tercihler, ile belirliyorlar, Ben ekonomik sıkıntılar nedeni ile eğitim imkanı bulamamış ancak Eğitim aşığı bir babanın kızıyım, İçerisinde bulunduğum  aile ortamında her zaman eğitimli kişilere farklı bir saygı ve beğeni vardı, Seymen Eğitim kurumlarının kuruluş yılında babamın bu okulu kurarken nasıl büyük bir imkansızlıklar içerisinde yatırımı yaptığına  bizzat şahit oldum. O günleri bizzat yaşatarak gördüm. Bu yatırım kısıtlı imkanlar, içerisinde en iyiyi yapmak için uğraşılmıştı.
Bu manada kendi eğitimimi de ailemin de yönlendirmesi ile işletme fakültesini bilinçli olarak tercih ettim. İşin özü ben 10 yaşında iken Seymen Koleji kuruldu. 33 yıldır ben eğitim işi ile uğraşacağım ve çok önemli  başarılara imza atacağım diye çok gayret etim. Kocaeli, benin içim çok önemli bir şehir, Yapacağım her güzel işin her yeniliğin şehrimizde  bir değer katacağını düşünerek çok çalıştım çok gayret ettim.
1983 yılında İzmit’te faaliyete başlayan Seymen Kolejinin bugünlerde hak ettiği yerde olduğunu söyleyebilirmisiniz. Kurumun marka değerini daha üst noktalara çıkarmak adına yeterli gayreti göstermediğiniz gibi bir algı var.?
Ben eğitim alanında Bilboardlara ilan vermenin göz boyayıcı ilanlar reklamlar afişlerden hafızalara kazınmanın  doğru olduğuna inanmıyorum. Sorunuzdaki maksat kurumuzum  ile ilgili reklam eksikliği ise doğrudur, Çünkü benim için bir eğitim kurumunun reklamı  mezun ettiği öğrencilerin çokluğu kurumdan hizmet  alan velilerin  mutluğu ve kurumda  çalışmaktan onur duyan öğretmenler le olur Bu manada eksiksiz çalışıyoruz. Seymen Koleji bugün hak ettiği yerde Şu anda Kocaeli’de en çok tercih edilen okuluz iki yerleşkemizde  de bu onuru yaşıyoruz.
Biz Ekip olarak tüm gayret imiz çabamızla yaptığımız işin kalitesini, arttırmak içim harcıyoruz İnancımız odur ki  işi doğru yapıyorsanız Marka değerini oluşturmak adına yapılacak moda yaklaşılmalara da zaman ayırmamıza gerek kalmıyor.
Son 5 yıldır Darıca’dasınız,Önce Kiralık bir binada kaldınız daha sonra Bölgenin en büyük Kampüsünü inşa edip faaliyete başladınız.İzmit’te daha fazla büyüme imkanı varken neden Darıca.?
İzmit Seymen kurumlarına  ilçe dışından da  öğrenciler geliyor, Baktığımızda gördük ki bu güzergahın en uzak noktası Darıca. Öğrencilerimizin bu uzak yolda vakit kaybetmesini önlemek için Darıca’ya biz gidelim dedik ve Darıca’ya geldik. Darıca’da Marka değerinin bilinirliliğinin ve tanınırlığının daha fazla olduğunu gördük.
Son birkaç yıldır Kamuoyunda sürekli Okulları devredeceğiniz konuşuluyor, bir taraftan yeni Kampüs açmak için çaba gösterirken Okulların devredileceği konusu neden sürekli gündemi işgal ediliyor.?
Bunu gerçekten bende çok düşünüyorum, Biz her yıl değişik spekülasyonlar  ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yılda bu spekülasyonları yoğun bir şekilde yaşadık. Bu söylentileri kimler yayıyor bilmiyorum ve ilgilenmiyorum. Kurumumuzun  öğrencileri ve velileri de aynen benim gibi düşünüyor. Biz bu söylentilere kulak tıkayıp hedeflerimize , her yıl biraz daha yükselterek güçlenerek ilerliyoruz.
Grup Olarak ekonomik sıkıntınız varmıdır, Zira Seymen Eğitim Kurumları denilince akıllara hemen Sefa Sirmen geliyor, Sefa Beyin ekonomik manada sıkıntı yaşaması ile Seymen Eğitim kurumları arasında nasıl bir ilgi kuruluyor.?
Seymen Eğitim kurumları Sefa Sirmen’den ayrı düşünülemez. Sefa Sirmen Eğitim kurumlarının kurulması aşamasında babamın en büyük destekçisi, olmuştur. Bizde Sefa Sirmen’i eniştemiz olarak değil babamız olarak görüyoruz. Sefa bey eniştemiz  olduğunda ben 5 yaşındaydım. O tarihten itibaren enerjisine ,yaşadığı zorluklara karşı inadına, pozitif duruşuna saygın kişiliğine, nezaketine her  zaman hayranlık duymuşumdur.
İş hayatı bir çok güçlükleri barındırıyor. İş adamlarının çok keyifli günleri olduğu gibi çok zor günleri de olabiliyor. Bu hepimiz için geçerli, Herkes bilmeli ki Seymen Eğitim  Kurumlarının geleceği hiç kimsenin kariyeri ile bağlantılı değil, çünkü bizim Seymen eğitim kurumlarına bağlılığımız her şeyin üzerindedir.
Bundan sonrası işin Seymen Eğtim Kurumlarını nasıl bir süreç bekliyor, Eğitim alanında yeni yatırım yapacakmısınız.?
Bizim hayallerimiz var Eğitim alanında  yatırım yapmak için çok istekli ve gönüllüyüz. Sürekli bir araştırma içerisindeyiz. Bilindiği gibi Darıca’da Bölgenin en büyük eğitim alanını faaliyete geçirdik, bütün teknolojik imkanların ve sistemlerin kullanıldığı Ayşe Seymen Kampüsü her kesimden büyük takdir ve teşekkür alıyor. .İzmit Seyman Kolejindeki Kampüs içinde yenileme çalışmalarımız var, Örneğin konferans salonumuzun  yenilenmesi , Bahçe düzenlemeleri, binamızda  yapacağımız yenilikler var. Bir de nasıl Kocaeli’nin batısı olan en Uçtaki Darıca’ya bir okul yaptıysak  Şehrin Karşı yakasına da bir kampüs inşa etmek istiyoruz.
İzmit Merkez kampüsümüzde de öğrenci talebini karşılayamıyoruz. İzmit okulumuz  Bin 540 kapasiteli, Dolayısı ile  talebi karşılamakta zorlanıyoruz.. Bu manada İzmit kampüsümüze  bitişik bir lokasyonda ek kampus yapmak gibi bir düşüncemiz var.Bunlar kısa vadede değil uzun vadede hayata geçirmek istediğimiz yatırımlardan birisidir.
Seymen Eğitim Kurumları çocukları anasınıfından alıp Üniversite kapısına kadar getiriyor, Çocukları hazır Liseden mezun etmişken Bir Üniversite kurup Anaokulundan Üniversiteye” sloganını hayata geçirme gibi bir hedef varmıdır.?
Evet böyle bir planımız projemiz var. Çünkü babamızın da hayalinde bir üniversite vardı. Ancak hayatta her şey bizim düşündüğümüz şekilde gelişmiyor. Bunu n içinde şartların oluştuğu en uygun zamanda neden olmasın.?
Bu kadar yoğun bir tempo içerisinde Ev halkına vakit ayırabiliyormusunuz, Evdekilerinin sizin yoğun mesainizden şikayetleri varmı.?
20 yaşında bir kızım, 16 yaşında bir oğlum var ,Kızım üniversite öğrencisi, Oğlum Seymen Koleji lise birinci sınıf öğrencisi ,Çocuklarım benim işime olan tutkumu çok iyi biliyorlar ve bu durumu çok normal karşılıyorlar, Eşimde işine çok zaman ayıran ve işine çok titiz birisi olduğu için bu konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz.
Darıca’da 4 yıl kirada kaldıktan sonra bu eğitim yılında tamamladığınız Ayşe Seymen Kampüsüne geçtiniz, Darıca’yı nasıl buldunuz, Darıca Kampüsünden memnunmusunuz, Oradaki Velilerin Seymen Eğitim kurumlarına bakışı nasıl.?
Darıca’ya geldiğimize söylediğim gibi velilerin Seymen Eğitim kurumlarında duydukları güven beni ziyadesi  ile memnun etti ve bu sebeple Darıca’ya biz büyük bir yatırım yaptık. Dört dörtlük bir Eğitim kampüsü inşa ettik. Bizim işimiz çocuklarla ,Çocuk her erde çocuk ve çok güzeller. Velilerimizde  her zaman yanımızda.  Darıca Kaymakamımız Ömer Karaman Belediye Başkanımız Şükrü Karabacak, Darıca Milii Eğitim müdürümüz İsmail Oğuz ve diğer yöneticilerimiz sürekli yanımızda bize destek oluyorlar, kendilerine bu manada çok teşekkür ediyoruz. Yöneticilerimizin bizi cesaretlendirmeli yaptığımız her etkinlikte bizimle olmaları bizi de motive ediyor. Bu yöneticilerimiz  Darıca Eğitim ve Öğretimi için gerçekten çok büyük bir şans.
Koceli genelinde diğer Özal Eğitim kurumlarına baktığınızda Seymen Eğitim Kurumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz, Yeriniz neresi.?
Böyle bir soruya cevap vermem doğru olmaz. Eğitime yapılan her türlü yatırımı ve emeği son derece saygı ile karşılıyoruz .Eğitimsizliğin bir toplumu nasıl çökerteceğini çok iyi biliyorum. Eğitme gönül veren herkes mutlaka en iyiyi en doğruyu  yapıyorum diye yola çıkıyordur. Hepimizin mücadelesinin  sadece ve sadece çocuklarımızın ülkemizin eğitim düzeyini yukarıya taşımak ve Ülkemize daha faydalı nesiler yetiştirmek olduğuna inanıyoruz. Mücadelemiz bu olmalıdır. Bu Eğitim ve Öğretim yılında İzmit Kampüsümüzden 228 Darıca Kampüsümüzden de 83 mezun verdik. Okullarımızdan mezun ettiğimiz bu çocukların Türk milletine faydalı insanlar olmaları en büyük talebimizdir.
Siyaset yapmayı düşünüyormunuz,Bu zamana kadar Eğitim noktasında katkı sunduğunuz Kocaeli’ne bir belediye başkanı yada milletvekili olarak hizmet etmek gibi bir düşünceniz varmıdır.?
Hiçbir zaman siyaset yapma gibi, bir düşüncem olmadı. Ben insanların hayata belirli bir amaç için geldiklerini düşünüyorum. Benim bu hayattaki misyonumun da  Eğitime hizmet olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra benim hayatımın tamamı eğitim ile ilgili olacaktır.
İzmit ve Darıca Kampüslerindeki Eğitimci ve İdari kadrolardan memnunmusunuz.? İdarecileriniz Eğitimde her gün değişen ve gelişen teknolojilere ayak uydurabiliyorlarmı.?
İzmit ve Darıca’da birlikte çalıştığım tüm eğitimci arkadaşlarımın eğitim gönüllüleri olduklarını biliyorum. Biz büyük bir ekibiz ve bu büyük ekibin uzmanlık alanları farklı. Dolayısı ile bu büyüklüğün getirdiği zenginliği yaşıyoruz. Biz ekip olarak önce iyi bir eğitimci olmanın önce iyi bir insan olmaktan geçtiğini biliyoruz. Eğitimci olmak zaten model olmaktır,
Bu kadar yoğun tempo sırasında hiç Eğitimciliği bırakmayı evde yemek yapıp çocuklarınıza ve eşinize daha fazla zaman ayırmayı düşünüyormusunuz.? Tercih noktasına gelseniz kararınız ne olurdu.? Eğitim sizin için ne anlam ifade ediyor.?
Ben yukarıda belirtiğim gibi hayattaki rolümün Eğitimci kimliğimle olduğunu düşünüyorum.Yakın aile çevremde her zaman sürekli çalışan sürekli emeği il hayatını kazanan insanlar oldu, bende onları model aldım. Durumdan şikayetim yok, Türk kadını hem işinde başarılıdır, hem çocuklara bakar, hem işini idare eder, Hem ailesine  iyi bir evlat olur, hem iyi evlat yetiştirir ve bunların bir arada olabileceğini de herkese gösterir.


 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37