Parkinson tedavileri yüzde 90 oranında olumlu sonuç veriyor

Vücudun hareket kabiliyeti üzerinde çok önemli rolü olan dopamin isimli maddenin beyinde eksilmesiyle ortaya çıkan bir hastalık olan Parkinson; hasta ve yakınlarının hayatını oldukça zorlaştırıyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
10 Nisan 2024 Çarşamba 23:21
Parkinson tedavileri yüzde 90 oranında olumlu sonuç veriyor

Vücudun hareket kabiliyeti üzerinde çok önemli rolü olan dopamin isimli maddenin beyinde eksilmesiyle ortaya çıkan bir hastalık olan Parkinson; hasta ve yakınlarının hayatını oldukça zorlaştırıyor.

Parkinsonun genellikle ileri yaşlarda daha fazla görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Bu nedenle insanların yaşam süreleri uzadıkça daha yüksek oranlarda görülüyor. Hastalığın en önemli dört belirtisi; hareketlerin yavaşlaması, özellikle istirahat halinde ortaya çıkan titremeler, kaslarda sertlik ve postür reflekslerinde azalmadır” açıklamasında bulundu.

Hastalığın ilerleyişini tamamen durduracak bir tedavi yöntemi bulunmadığını dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Ancak Parkinsonun kişinin yaşam süresini kısaltmadığının da bilinmesi gerekiyor. Mevcut bulguların tedavisi ile hastaların yaşam kalitesini yıllarca belirli seviyede tutmak mümkün.

Tanı konduktan sonra doğru tedavi yöntemleriyle yüzde 90 oranında olumlu yanıt alınabiliyor. Tedavi yöntemlerini; ilaç, cerrahi ve diğer yöntemler olarak sınıflandırabiliriz. Çok çeşitli ve etkili ilaçlar var olduğu için seçilecek tedavi planının deneyimli bir nörolog tarafından yapılması çok önemli” ifadelerini kullandı.

HER PARKİNSON HASTASINDA TİTREME GÖZLEMLENMİYOR

Parkinson hastalarında ilk belirtilerin genellikle vücudun tek bir tarafında başlayıp yıllar içinde vücudun diğer tarafına geçtiğini söyleyen Nörolojik Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Bu belirtilerden en önemlisi kişinin hareketlerinin yavaşlamasıdır. Hareketler yavaşladığı için hastanın yürümesi değişir; adımları küçülür ve kolları daha az sallanır.

Belirtiler yüz bölgesinde de ortaya çıkabilir, bu durumda mimikler azalarak donuk bir ifade oluşur. Titremeler özellikle istirahat halindeyken ortaya çıkar. En sık eller titrerken; ayaklar, dudaklar ve çene daha az sıklıklarla titrer. En önemli belirtilerden birinin titreme olmasına rağmen bazı hastalarda bu şikâyet oluşmayabiliyor” bilgilerini paylaştı.

HASTALIK İLERİ EVRELERDE UYKU DÜZENİNİ ETKİLİYOR

Parkinson tanısının, hastalığa özel herhangi bir laboratuvar tetkiki bulunmadığı için ancak nörolojik muayene ile konabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Hastalığın ilerleyen yıllarında ilaçların yan etkileri sebebiyle başka sorunlarla da karşılaşabiliyoruz.

Hastalık ilerledikçe; ‘fleksiyon postürü’ dediğimiz vücudun öne ve yanlara doğru eğilmesi, ‘donma’ diye isimlendirdiğimiz harekete başlamada zorluk, unutkanlık, psikiyatrik bulgular, kabızlık benzeri sindirim sistemi bulguları, ürolojik belirtiler ve uyku bozuklukları gibi diğer sistem etkilenmeleri de ortaya çıkabiliyor” dedi.

ORTAYA ÇIKMADAN ÖNCE SİNYAL VEREBİLİYOR

Gelecekte Parkinson’un oluşabileceğini düşündüren bulguların gözlemlendiği, premotor isimli bir evre bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Bu evrenin belirtileri REM uykusu davranış bozukluğu, koku alma bozukluğu ve kabızlık olarak sıralanabilir.

REM uykusu davranış bozukluklarını; uykuda bağırma, korkma, kol ve bacaklarda hareket gibi örneklendirebiliriz. Bütün bunlar yıllar öncesinden Parkinson hastalığının ön belirtileri olabilir ve bu belirtilere sahip kişilerde hastalık gelişme riski daha yüksektir” uyarısında bulundu.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi hakkında

Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor.

Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden iş birliği Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'nin sağlığın merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor.

Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37