banner55

Hartamacı: Başkan Çiftçi’ye verilen yetki hukuksuzdur

Hartamacı: Başkan Çiftçi’ye verilen yetki hukuksuzdur

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
10 Haziran 2019 Pazartesi 12:08
 Hartamacı: Başkan Çiftçi’ye verilen yetki hukuksuzdur


CHP Çayırova İlçe Başkanı Çetin Hartamacı yaptığı açıklamada Çayırova Belediyesi’nin Haziran ayın meclis toplantısında, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’ye verilen yetkinin kamu vicdanı adına ciddi riskler ve keyfi uygulama ihtimali taşıdığını ve hukuksuz olduğunu belirtti.

Hartamacı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Söylemle eylem farklı olduğunda sağlıklı bir yol yürümek zorlaşır. Çayırova Belediyesi 03.06.2019 tarihinde yapılan Haziran Meclisi’nin gündem maddelerinden ilk gündem maddesi başkan tarafından  belediye meclisine “bana yetki verin, istediğim vakıf ve cemaatlara yardım edilecek” der niteliğindedir.

KEYFİ UYGULAMA

Madde 1-Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler ile ortak proje yapılması için belediye başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi.

Belediye başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi başlıklı gündem maddesi görüşülmüş ve belediye başkanı Bünyamin Çiftçi’ye yetki verilmiştir. Bu verilen yetki hukuki olarak ve kamu vicdanı adına ciddi riskler ve keyfi uygulama ihtimali taşımaktadır. 

Şöyle ki; yukarıda bahsi geçen yetki hukuki anlamda herhangi bir sınır taşımamakta olup, idare hukuku kurallarına aykırıdır. Meclis toplantısında CHP Çayırova Belediye meclis üyesi ve Gurup Sözcüsü Halis Koç ile CHP Çayırova Belediye Meclis üyesi Avukat Tayfun Budak söz alarak konuşma yapmış olup, belediye başkanı ve AKP meclis üyeleri tarafından konuşmaları yarıda kesilerek, söz konusu hukuksuzluğun üzeri örtülerek komisyona dahi sevk edilmeden, konu hakkında görüşme yapılmadan hızlıca oylamaya sunulup meclisten  geçirilmiştir. 

YETKİ DEVRİ SINIRLI OLMALIDIR


Bu yetki belediye ve halkın yararına olmayacak şekilde kullanılmaya açık bir yetkidir, hukuksuzdur.

Kanuni idare ilkesine de aykırılık oluşturacaktır. (Danıştay 8. Daire 2016/6341 Esas 2016/8144 Karar 01.11.2016 tarih) ile görüşülen ve kabul edilen yetki devrinin açıkça hukuka aykırı olduğunu göstermektedir

Yetki devri sınırlı olmalıdır. Zira tam yetki devri bir idari makamın bütün görevlerini devrettiği, kendini tasfiye ettiği anlamına gelir ki, bu durum gerek yetki devrinin istisnalığı, gerekse idarenin yasallığı ilkesine aykırı düşer.

Bu hukuksuz ve meclis üyesi iradesini yok sayan  oylamaya evet oyu veren meclis üyelerini vicdanı ve kendilerine oy verek Çayırova halkının taktirine sunuyorum. Bizim muhalefetimiz Çayırova’nın yararına olmayanlarladır.

BELEDİYE MECLİSİ ADETA TASFİYE EDİLMİŞTİR


Özet olarak, Çayırova Belediye Başkanı, belediye meclisini adeta tasfiye etmiştir. Başkan kendi keyfiyeti, özel ve gizli görüşmeler ile Çayırova halkının parasını ve haklarını yandaş dernek ve vakıflara peşkeş çekme yetkisini niçin alma gereği duymuştur? Bu durum toplum vicdanını derinden zedelemiş olup, yandaşlara ve keyfiyete haram lokma yedirmenin önünü açmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kurum, kuruluş, vakıf veya dernekler kimlere hizmet edecek, içerikleri neler, kamu yararına olduğunu kim denetleyecek, faaliyet alanları neler olacak diye Çayırova halkı adına bu önergeye ret verdik.

Fakat meclis çoğunluğu  AKP’de olduğundan kaldır elini yöntemiyle meclisden geçti.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen veya uzantıları olan derneklerin, vakıfların dışında kimler bu bağışlardan yararlanacak ? Önceden olduğu gibi TÜGVA’ya yapılan yardım her ay Çayırovalıların hakkı olan 7 bin TL kira, 18 bin TL tabela giderine yeni kimler eklenecek ? Çayırovalılara ve kamuoyuna duyurulur.


Son Güncelleme: 10.06.2019 12:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37