banner55

Türkkan’dan, Bakan Kurum’a deprem soruları

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 17 Ağustos Marmara depremini TBMM gündemine taşıdı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
17 Ağustos 2022 Çarşamba 14:11
Türkkan’dan, Bakan Kurum’a deprem soruları

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 17 Ağustos Marmara depremini TBMM gündemine taşıdı.

* 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara Depremi’nin ardından Kocaeli’nde hala yıkılmayan orta hasarlı ve ağır hasarlı olarak tanımlanmış kaç yapı var?

* Bu yapılar aradan geçen 23 yılda neden hala yıkılmaDI, bu konuda harekete geçmek için ne bekleniyor ?

* Aynı acıların tekrar yaşanmaması için Bakanlığın aldığı tedbirler neler ?

* Beklenen olası Marmara Depremi için Bakanlığın acil eylem planı var mı?

17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti. Ancak hala cevaplanması gereken sorular var. Akademisyenlerin uyarılarını da dikkate alan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu soruları TBMM gündemine taşıdı. Türkkan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

Önergesinde; “Basında çıkan haberlere göre; 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara Depremi’nin ardından Kocaeli’nde orta hasarlı tanımlanmış ve daha kötü durumda olan 2 bin 300 civarında yapı olduğu konu ile ilgili çalışan akademisyenler tarafından ifade edilmiş, bu yapıların bir an önce yıkılması gerektiğine dikkat çekilmiştir.” diyen Türkkan, Kocaeli Havzası’ndaki binaların yapı stoklarının detaylı bir çalışmayla araştırılması ve bu çalışmanın sonucuna göre daha fazla vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiğinin yine akademisyenlerce vurgulandığına dikkat çekti.

İşte Türkkan’ın önergesinde Bakan Kurum’a yönelttiği sorular:

Kocaeli havzası’ndaki binaların yapı stoklarının detaylı bir çalışmayla araştırılması ne zaman yapılacak?

1-17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara Depremi’nin ardından Kocaeli’nde hala yıkılmayan orta hasarlı ve ağır hasarlı olarak tanımlanmış kaç yapı bulunmaktadır?

2-Bu yapıların Kocaeli genelinde dağılımı nasıldır, hangi ilçede kaç yapı bu kapsama girmektedir?

3-Söz konusu binalarda kaç kişi oturmaktadır?

4-Bu yapılar aradan geçen 23 yılda neden hala yıkılmamıştır, bu konuda harekete geçmek için ne beklenmektedir?

5-Bu binalar ile ilgili olarak Bakanlık tarafından yürütülen herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır, bu binalar ile ilgili yıkım işlemi ne zaman gerçekleştirilecektir?

7-Olası bir depremde orta hasarlı ve ağır hasarlı binaların yıkılma tehlikesine karşı aynı acıların tekrar yaşanmaması için Bakanlığınızın aldığı bir tedbir bulunmakta mıdır, bu tedbirler nelerdir?

8-Akademisyenlerin üzerinde durduğu, Kocaeli Havzası’ndaki binaların yapı stoklarının detaylı bir çalışmayla araştırılması ve bu çalışmanın sonucuna göre daha fazla vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiği konusunda Bakanlık ne düşünmektedir, böyle bir çalışma ne zaman yapılacaktır?

6-Beklenen olası Marmara Depremi için Bakanlığınız tarafından hazırlanan acil eylem planı var mıdır?

9-Türkiye Deprem Tehlike Haritası yayınlanmış, 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde yerin hangi bölgelerinin daha fazla salınım yapacağı ve daha tehlikeli sonuçlar üretebileceği konusunda bilgiler elde edilmiştir.

Ülke bazlı olan bu haritanın bölgesel ve şehirsel bazda daha detaylandırılması düşünülmekte midir, yürütülen böyle bir çalışma bulunmakta mıdır?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37