banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
22 Nisan 2019 Pazartesi

Başkan Büyükakın: Kocaeli’yi çok sağlam analiz ettik

Çayırova Belediyesi'nden öğrencilere geri dönüşüm ve geri kazanım bilinci

Çayırova Belediyesi'nden öğrencilere geri dönüşüm ve geri kazanım bilinci

17 Nisan 2018 Salı 17:04
Çayırova Belediyesi'nden öğrencilere geri dönüşüm ve geri kazanım bilinci


Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin talimatları doğrultusunda daha temiz ve daha yaşanabilir bir kent için, Çayırova Belediyesi yeni bir geri dönüşüm projesi başlattı. 'Atık Kurdu' isimli proje kapsamında ilçedeki tüm okullarda bilgilendirmeler yapan yetkililer öğrenciler arasında atıkların kaynağında ayrıştırılması noktasında farkındalık oluşturmayı hedefliyor. 

ATIK KURDU PROJESİ ÖĞRENCİLERE KİTAP HEDİYE EDİYOR

İlçe genelindeki tüm okulları ziyaret eden belediye yetkilileri, oluşturdukları kitaplık ve bilgin şirin maskotuyla öğrencilere proje hakkında bilgilendirme yapıyor. Kampanya dahilinde öğrencilerden atık yağ, atık pil, eski oyuncak getirmelerini isteyen yetkililer onlara kitaplıktan istedikleri kitabı hediye ediyor. 

Bu sayede getirilen atıklar karşılığında kitaplıktan istediği kitabı alan öğrenciler hem geri dönüşümü hem de daha önce okunmuş kitapların geri kazanımına destek oluyorlar. Geri dönüşüm ve geri kazanım bilinci oluşmasına yardımcı olan kampanya tüm okullarda yoğun ilgi görürken, öğrencileri de kitap okumaya teşvik ediyor. Proje kapsamında bir çok bölgeden bağış kitap alan Çayırova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri, toplanan kitapların yoğunluğa göre ihtiyaç bölgelerine bağışlanacağını belirttiler.
 
GERİ KAZANIM VE ÇEVRE KONUSUNU DÜNYA GÜNDEMİNİN İLK SIRALARINA

Proje hakkında açıklama yapan yetkililer:

Büyük bir hızla artan nüfus, gelişen sanayi ve teknolojideki ilerlemeler sonucunda insanların doğal çevresi üzerindeki etkilerinin giderek artması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların hızla tükenmesi Geri Kazanım ve Çevre konusunu dünya gündeminin ilk sıralarına yerleştirmiştir. Sağlıklı yaşamın ön koşulu olan doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir şekilde korunması için doğal ve ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi gerekmektedir.

HER ATIK ÇÖP DEĞİLDİR

Bu doğrultuda tüketim sonucu oluşan evsel ve madeni yağ, plastik, cam, metal, elektronik atık,  kağıt, karton ve pil gibi atıklarının oluştukları yerlerde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için, modern belediyecilik anlayışıyla hazırladığımız 'Akıl Kurdu' ve geçmiş de olumlu neticeler aldığımız bir çok proje ile 'Her atık Çöp değildir' ilkemizi insanlara duyurduk ve olumlu sonuçlar elde ettik."
 
TÜM İLÇEDE GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Ayrıca okullar, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, sağlık kuruluşları, marketler, satış noktaları, fabrikalar, alışveriş merkezleri ve stadyumlar gibi ilçemizde ambalaj atığının yoğun oluştuğu yerlerde ilgili yönetimler ile koordinasyon sağlanarak, geri kazanılabilir atıkların kaynağında diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasına yönelik çalışmalarımız sürmektedir.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV