banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
24 Ekim 2019 Perşembe

Halk otobüslerine paralı binişler kaldırılıyor

Eyüpsultan'ın kültürel mirası GTÜ'ye emanet

Eyüpsultan'ın kültürel mirası GTÜ'ye emanet

11 Ekim 2019 Cuma 14:15
 Eyüpsultan'ın kültürel mirası GTÜ'ye emanet

GTÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri Eyüpsultan ilçesinin kültürel mirasını belgeliyor.
Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 4. Sınıf öğrencileri ve Mimarlık Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri ile Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri, 'Tarihi Yapı Çözümleme', 'Restorasyon Projesi', 'Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon' dersleri kapsamında Eyüpsultan İlçesi’nin tarihi dokusunda Eyüpsultan Belediyesi’nin ev sahipliğinde kültürel mirasın belgelenmesi ve korunarak yeniden yaşatılması konusunda çalışmalar yürütüyorlar.
GTÜ Mimarlık Bölümü’nün alandaki ilk çalışması 07-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Prof.Dr. Elif Özlem Aydın ve Dr. Öğretim Üyesi Mine Topçubaşı öncülüğünde 5 öğretim elemanı, 32 lisans ve 10 yüksek lisans öğrencisi ile birlikte İlçenin tarihi merkezinde yer alan Camii Kebir Sokak üzerindeki Tarihi Oyuncakçılar Çarşısı, İslambey Caddesi, Kalenderhane Caddesi, Feshane Caddesi, Çömlekçiler Caddesi ve Halit Paşa Caddesi üzerindeki konak ve sivil mimarlık örneklerinde sürdürülüyor. 
Çalışma kapsamında hazırlanacak tarihi yapıların plan, kesit, görünüş ve detay çizimlerini içeren rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Rektörlüğümüz ve Belediye arasında hazırlanacak bir protokol çerçevesinde Eyüpsultan Belediyesi ile paylaşılacak.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV