banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
20 Ekim 2019 Pazar

640 dönümlük Gebze Askeriye arazisi MEYDAN olacak

Gebze, Zinnur Büyükgöz

Gebze, Zinnur Büyükgöz

01 Şubat 2019 Cuma 21:40
 Gebze, Zinnur Büyükgöz


31 Mart
tarihinde yapılacak yerel seçim öncesi başlayan adaylık sürecinde bilindiği gibi aralarında bizim de bulunduğumuz 23 isim, AK Parti’ye başvuru yaparak Gebze’den belediye başkan adayı olmak istediklerini kamuoyuna açıklamışlardı.

Geçen yerel seçimlere doğru rekor sayılabilecek 23 kişilik başvuru artık Gebze'de mutlak bir değişimin olacağını, daha da açık bir ifade ile mevcut belediye başkanı Adnan Köşker’in bir dönem daha aday gösterilemeyeceği gerçeğini gözler önüne sermiş ve ister istemez, "Gebze 31 Mart tarihinde yapılacak seçime Köşker dışındaki 23 aday adayından hangisi ile katılacak ?" sorusu daha da ön plana çıkmıştı.

Aday adaylığından adaylığa geçiş süresince gönlünden Gebze belediye başkan adaylığı geçen 23 aday adayı kabul etmek gerekir ki son derece seviyeli bir propaganda süreci geçirdi. Birbirlerini uzun yıllardır tanıyan ve beraber siyaset yapan 23 isim kendileri kadar diğer aday adaylarının da hak ve hukukunu koruyunca ortaya son derece güzel bir tablo çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Kocaeli’ne gelip 12 ilçenin adayını tanıtmadan birkaç gün önce AK Parti’nin Gebze belediye başkan adayının Zinnur Büyükgöz olduğu ile ilgili bilgiler kamuoyuna sızmış ancak nihai kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanıncaya kadar bütün aday adayları için umut henüz tükenmemişti.

Bütün kamuoyunun hatırlayacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya’da ve Türkiye’de cereyan eden hadiseler ile ilgili konuşmasını tamamladıktan sonra "Gebze Belediye başkan adayımız Zinnur Büyükgöz’dür" diyerek süreci nihayetlendirdi ve herkesi 31 Mart tarihine kadar Zinnur Büyükgöz’ün etrafında toplanmaya ve kendisinin belediye başkanlığını kazanması için gece gündüz çalışmaya çağırdı.

Hatırlayan okuyucularımız vardır, 2004 yılında yapılan yerel seçimde AK Parti Gebze Belediye Başkanlığı için Darıca’nın Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan’ı aday göstermiş, yapılan seçimde AK Parti Adayı İbrahim Pehlivan 50 bin 165 oy, CHP adayı Mehmet Emin Akın 23 bin 554 oy, MHP Adayı Harun Demirkaya 18 bin 453 oy, SP adayı Hüseyin Öztürk ise 17 bin 694 oy almıştı.

Seçim sonrası belediye başkanlığını kazanan AK Parti adayı İbrahim Pehlivan, belediye başkan yardımcılıklarına meclis üyeleri Zinnur Büyükgöz’ü, Vahdettin Duran’ı ve Metin Gökçe’yi getirirken, başkan danışmanlığı görevini de Ersin Köseli ve Şakir Bitmez’e  vermişti.

2004 yılında yapılan yerel seçimde Fetullah Aktaş, Yüksel Ercan ve Veysel Çelik de MHP’yi temsilen 3 meclis üyesi olarak görev yapmaya ve Gebze’nin sorunlarının çözümü için öneriler sunmaya başlamıştık.

Bilindiği gibi Zinnur Büyükgöz Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı olan teknik bir isim. Bu özelliği dolayısı ile o zaman belediye başkanlığını kazanan İbrahim Pehlivan da aynı partiden meclis üyesi seçilen Büyükgöz’ü, haklı olarak imardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görevlendirmişti.

Bugünlerde Gebze’de özellikle AK Parti içerisindeki belli bir gruptan "Kimdir bu Zinnur Büyükgöz, Gebze’yi biliyor mu, Gebze'yi ne kadar tanıyor?" şeklinde sağa-sola gönderme yapmaya başlayınca, Büyükgöz’ün 2004-2009 yılları arasında Gebze Belediyesi’nde başarılı bir şekilde imardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptığını hatırlatmak istedik.

Biz 2007 yılında yapılan genel seçim öncesi o dönem AK Parti’de belediye meclis üyesi olarak görev yapan Halim Turgut ile birlikte meclis üyeliğinden milletvekili adayı olmak adına istifa ettik ve belediyecilik ile ilgili süreci tamamladık.

2004 yılında Gebze belediye meclis üyesi olarak birlikte görev yaptığımız dönemlerde Zinnur Büyükgöz’ün başkan danışmanı Şakir Bitmez ile birlikte  Gebze’nin istenilen standartlarda bir şehir olabilmesi adına nasıl kafa yorduklarına yakından şahit olmuş birisiyiz.
 
O zaman başlatılan kaldırımların genişletilmesi, araçların geçeceği yolların daraltılması, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi dışarıdan gelen araçların trafik yoğunluğu oluşturmaması adına şehir merkezine girmemesi, bunun için de sürücülerin araçlarını kent girişinde bırakmaları adına otopark yapılması düşüncesinin Zinnur Büyükgöz tarafından planlandığını sorumlu bir gazeteci olarak o günlerde de pek çok kez yazdık ve kent olma, kentleşme bilinci çalışmalarına ara verilmeden devam edilmesi gerektiğini dilimiz döndüğünce kamuoyuna anlatmaya çalıştık.

2004-2009 yılları arasında Zinnur Büyükgöz’ün, Gebze’nin daha yaşanabilir bir kent olması adına attığı adımlar işin doğrusu yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlamıştı ancak dönemin belediye başkanı İbrahim Pehlivan 1994 yılından 2009 yılına kadar yaptığı belediye başkanlığı görevinden artık usanmış, bunun için de belediye başkanlığından çok milletvekilliği ile ilgili çalışmalarına girmesi dolayısı ile dikkatini daha çok TBMM’ye yönlendirmesi, bu talebini gerçekleştirecek siyasi destek bulamayınca 2009 yılında bir kez daha aday olmadı, olamadı. Böylelikle Zinnur Büyükgöz tarafından başlatılan şehirleşme çabaları da böylelikle akamete uğramış oldu.

İşin doğrusu biz 2009 yılından Gebze Belediye başkan adaylık başvurusunu yaptığı zamana kadar Zinnur Büyükgöz’ün siyaseten ve ticari olarak ne yaptığı ile fazla ilgili değildik. Zaman zaman kendisinin akrabası olan bizim de çok sevdiğimiz Avukat Kadir Büyükgöz’e söz düştüğünde "Ne yapıyor Zinnur bey, sağlığı sıhhati iyi midir ?" diye soruyor, Kadir Büyükgöz’den de “Sağlığı sıhhati yerinde işleri ile ilgileniyor” cevabını alıyorduk.

Aday adaylığından adaylığa geçiş sürecinde diğer 22 aday adayı gibi biz de AK Parti Genel Merkezi’nin bizi aday göstereceğine inanıyor ve belediye başkanlığı ile ilgili kendimizi yeterli görüyorduk ancak AK Parti Genel Merkezi ve partinin Kocaeli genelindeki kanaat önderleri bizim gibi düşünmediklerinden olsa gerek, Zinnur Büyükgöz’ün aday adayları arasından en yeterli isim olduğu noktasında birleştiler. 

Süreç böyle sonuçlanınca en taze AK Partili olarak biz de "Görev Zinnur Büyükgöz’e hayırlı olsun, bize düşen yanında durmaktır" dedik ve dediğimiz o noktada da duruyoruz ve duracağız.

Gebze’nin geçmiş dönemlerdeki oy dağılımına baktığımızda AK Parti adayı Zinnur Büyükgöz’ün Cumhur İttifakı adayı olarak, Millet İttifakı’nın adayı Recep Dursun karşısında seçimi kazanabileceğini düşünüyoruz. Bugünden Zinnur Büyükgöz’ü Gebze belediye başkanı olarak tanımlamak elbette ki zor. 

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bir zamanlar solun kalesi olarak bilinen Gebze’nin nasıl büyük bir değişim ve dönüşüme uğradığını an be an takip eden bir gazeteci-siyasetçi olarak Büyükgöz’ün kaybetmesinin mucize olduğunu da buradan belirtmemiz gerekiyor.

Seçimi kazandığı takdirde bundan 15 yıl önce Gebze Belediyesi’nin eski hizmet binasına AK Parti Meclis üyesi olarak giren Zinnur Büyükgöz, 01 Nisan tarihinde bu kez yeni hizmet binasının kapısından Gebze Belediye başkanı olarak girecek ve 2009 yılında yarım kalan işleri tamamlamanın gayreti içerisinde olacak.

Bugün Gebze sınırları içerisinde yaşayan 300 bin civarındaki vatandaşın tamamına "Size göre Gebze’nin en önemli sorunu nedir ?" diye sorulsa alınacak tek cevap "En büyük sorun trafik" olacaktır.
 
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 2004 yılında Zinnur Büyükgöz tarafından başlatılan kentleşme-kent olma sürecinde tamamlanamayan trafik akışı sürücüleri büyük sıkıntılar ile karşı karşıya bırakıyor.

Bu durumun farkında olan Zinnur Büyükgöz bundan birkaç gün önce medya mensubu arkadaşlarımıza "Gebze’nin trafik sorununu çözeceğiz" şeklinde açıklama yapınca işin doğrusu bizimde içimize su serpildi.

İstanbul’un hemen yanı başındaki Gebze’de ikamet eden vatandaşlarımızın özlemi, dikkat edilirse rahat ve huzurlu bölgelerin tanımları artık sakin kentler olarak anılıyor ve nüfusun büyük bir kısmı sözünü ettiğimiz bu sakin kentlerde yaşamanın mücadelesini veriyor.

Zinnur Büyükgöz belediye başkanı seçildiği taktirde  içerisinde bulunduğu sıkışmışlıktan kurtarıp Gebze’yi artık mahalle olan köylere doğru açtığında ve vatandaşın işlerinin çözümü adına gittiği resmi kurum ve kuruluşların bir kısmını mevcut yerlerinden alıp, o alanlara taşımayı başarabilirse aradan çok uzun yılar geçse de bize göre rahmetli Ahmet Penbegüllü’den sonra Gebze’nin en çok sevilen belediye başkanı olarak anılan yöneticisi olarak akıllarda kalabilir.

Biz 10 yıllık Adnan Köşker dönemi ile ilgili olarak herhangi bir olumsuz ifade kullanmak istemiyoruz. Günahı ile sevabı ile 10 yıl geçti gitti. Bundan sonrası için sakin kişiliği ile bilinen mesleğinin zirvesindeki Zinnur Büyükgöz’ün şehrin planlaması ile ilgili önemli adımlar atmasını istemek, Gebze’nin tam orta yerinde ikamet eden birisi olarak en tabii hakkımız.

Zinnur Büyükgöz 1964 doğumlu dolayısı ile yaşadığı kente eğer bir katkı sunacaksa şimdi tam zamanı. Bilgisini ve birikimini Gebze için harcamasını beklediğimiz Büyükgöz’ün seçildiği takdirde Gebze Belediyesi’nin imar ve şehircilik bölümünde oluşturacağı yeni ekiple, gece gündüz demeden kaybedilen 10 yılı bu dönem kazanacak bir tempoda olmasını bütün Gebze gibi biz de bekliyoruz.

330 bin Gebzeli ile birlikte.


Anahtar Kelimeler: GebzeZinnur Büyükgöz
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV