banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
20 Ağustos 2019 Salı

Dev petrol arama platformu Diliskelesi'ne geliyor

'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'

'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'

11 Ağustos 2019 Pazar 20:27
'Toplu görüşmelerde emeklileri unutmayın'
 

(BSHA)- Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, toplu sözleşme görüşmelerde emeklilerin unutulmaması gerektiğini belirterek, “Emeklilerimize aile yardımı, çocuk parası gibi sosyal yardım da ödenmemekte, emekliler adeta makûs talihleriyle baş başa bırakılmaktadır. Pazarlıklarda mutlaka emeklilerin durumu da masaya yatırılmalıdır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Temmuz ayı asgari geçim sonuçları değerlendirme raporu hakkında konuşan Özdemir, “Buna göre; dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 6725,58 TL, çalışan tek kişinin açlık sınırı 2510,46 TL , Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3263,19 TL olarak hesaplanmıştır. Emeklilerin, Dul ve yetimlerin ve malulen emeklilerin %60’ı yukarıda açıkladığımız rakamlardan daha aşağı miktarda maaş almaktadır. 

Yine yukarıda açıkladığımız Türkiye Kamu-Sen AR-GE’nin Temmuz ayı asgari geçim rakamlarının zaten Emeklilerin %60’ının aldıkları maaşların çok üstünde olduğu görülmektedir. Buna göre emeklilerimizin %60’ı açlık sınırının altında maaş almaktadır. Çaya %15, şekere %16, elektriğe %15, doğalgaza %15, sigaraya 3 TL zam; piyasaya henüz yansımamış olmakla birlikte, yiyecek, sebze, meyve, et ve süte yapılan zamlarla okulların açılmasıyla gelecek aylar emekliler için bir felaket olacak. %1,36 olarak gösterilen enflasyon yine tavan yapacak. 

Verilecek olan bayram ikramiyesi ile bu ayı da belki geçiştirebileceğiz, ancak eylülden sonra ne yapacağız. Kaldı ki, açlık sınırında yaşayan emeklilerimize aile yardımı, çocuk parası gibi sosyal yardım da ödenmemekte, emekliler adeta makûs talihleriyle başbaşa bırakılmaktadır. Bilindiği gibi toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Pazarlıklarda mutlaka emeklilerin durumu da masaya yatırılmalıdır. Toplu sözleşme görüşmelerinde bunlar dikkate alınarak zam verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV