banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
26 Haziran 2019 Çarşamba

Romanya'dan gelip Gebze'de şifa buldu

Çetinkaya: Tekrarlayan düşüklere dikkat!

Çetinkaya: Tekrarlayan düşüklere dikkat!

26 Eylül 2018 Çarşamba 00:17
Çetinkaya: Tekrarlayan düşüklere dikkat!


Anne adayının gebeliğinin 20. haftasından önce, iki ya da daha fazla kendiliğinden düşük yapmasının, Habitüel Abortus (tekrarlayan düşükler) kategorisine girdiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Görevlisi Op.Dr. Burcu Çetinkaya, tekrarlayan düşükler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Genellikle ilk gebeliği düşük ile sonlanan anne adaylarının en çok korkutan, bir sonraki gebeliğinin de düşük ile sonuçlanması veya bir daha gebe kalamaması durumu olduğunu belirten Çetinkaya, ancak bu durumun tamamen yanlış olduğunu söyledi.

UYGUN OPERASYONLAR İLE OLUMLU SONUÇ ELDE EDİLİR

İlk gebeliğin düşük ile sonlanması, aynı durumun tekrar yaşanacağı anlamına gelmemektedir diyen Öğretim Görevlisi Op. Dr. Çetinkaya, "Tanısı konan gebeliklerin yaklaşık olarak % 15’i düşük ile sonuçlanabilmektedir. Habitüel Abortus olarak adlandırılabilecek düşükler ise yaklaşık % 1–2 oranındadır. Tekrarlayan düşükler için tek bir neden veya yaklaşım yoktur. 

Bilinen başlıca nedenleri arasında; Kromozomal bozukluklar, Rahimde yapısal bozukluklar, Hormonal bozukluklar, Kanama bozuklukları, Endometriosiz, İltihabi hastalıklar yer almaktadır. Sık tekrarlayan düşüklerde tanının net konulabilmesi için öncelikle jinekolojik muayene şarttır. 

Kişinin uygun dönemde hormon tahlilleri ve rahim ağzı kültürleri alınarak değerlendirilmeli, sonuca göre uygun tedavi başlanmalıdır. Histerosalpinografi ile rahim ve tüplere bakılarak, herhangi bir şekil bozukluğu ya da yapışıklık var ise, uygun operasyonlar ile olumlu sonuç elde edilebilmektedir" dedi.

DOĞRU TANI ÇOK ÖNEMLİDİR

Öğretim Görevlisi Op. Dr. Çetinkaya, sözlerine şöyle devam etti:

Anne ve baba adayının kromozomal bir bozukluğunun olup olmadığını öğrenebilmek için ise genetik testlerin yapılması ve karyotip belirlenmesi sağlıklı sonuca ulaşabilmek adına mühimdir. Bu testlerin yapılması sonucunda, olası bir kromozom bozukluğu çıkması halinde tedavi edilebilen bir durum değildir. 

Ancak gebe kalınabilir ve gebelikte hekiminiz tarafından alınan önlemler ve takip ile sağlıklı bebekler dünyaya getirilebilmektedir. Başarılı bir gebelik sağlanabilmesi için, doğru tanının konulması çok önemlidir. 

Bunun için gerekli tetkik ve tahlillerin incelenmesi, düşükten sonraki gebeliğinizin planlı olması ve yakın takip altında olmanız mutlu son için size yardımcı olacaktır. Tekrarlayan gebelik kayıpları yaşamış olsanız da, hala sağlıklı bebeğinizin olması mümkündür. Bunun için size en çok destek olan doktorunuzun tavsiyelerini, karamsarlığa kapılmadan uymaya devam edin. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV