banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
24 Mayıs 2018 Perşembe

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda test sürüşü yapıldı

Şizofreni belirtileri ve tedavi süreçleri

Konak Hastanesi Gebze şizofreniye karşı uyardı

23 Ağustos 2016 Salı 13:07
Şizofreni belirtileri ve tedavi süreçleri
Konak Hastanesi Gebze Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Mehmet Bülent Akman Şizofreni belirtileri konusunda uyardı.

Akman şunları söyledi:

Şizofrenide hasta insanlar arası ilişki ve iletişimden uzaklaşır. Gerçeklikten uzak kendine özgü sanal bir dünyada yaşar. Bu arada duygu, düşünce, muhakeme ve davranışlarda bozukluklar baş gösterir. Ağır bir psikiyatrik hastalıktır.  Genelde gençlik çağında başlasa da bazı tipleri orta yaşlarda başlayabilir.

Bu hastalığın belirtileri belirli bir süreçte yerleşir. Bu sürecin  uzunluğu   birkaç haftadan  birkaç yıla kadar değişiklik gösterebilir.  Gittikçe içine kapanan hasta odasından pek dışarı çıkmak istemez. Kendi kendine mırıldanıp konuşmaya başlar. Üstüne başına dikkat etmez. Tıraş olmamaya, saçını taramamaya, banyo yapmamaya başlar. 

Aynı giysileri üzerinden günlerce çıkarmaz. Ani öfke patlamaları, uygunsuz  gülmeler görülebilir. Okul ve iş başarısı ve devamlılığı gittikçe azalır. Zamanla çeşitli gerekçelerle okulu ve işi bırakabilir.  Zekâ düzeyi yüksek bazı hastalar üniversiteyi bitirse bile ya çalışamaz ya da performanslarının  oldukça altında işlerde çalışır. 


İnsanlardan  şüphelenir bazılarına kafayı takar, kendisini takip ettiklerini, zarar vereceklerini düşünmeye başlar. Bu kişi  genelde işveren, eş, çalışma veya okul arkadaşı, bazı akrabalar olabilir. Hastanın zamanla bu kişiye öfkesi artar özellikle özenli tedavi edilmeyen hastalar bu kişilere zarar verebilir.   

Bazı hastalarda TV, radyo, bilgisayar, uydu alıcısı gibi cihazlardan sinyaller aldığını, takip edildiğini düşünüp bu eşyalara zarar verir. Şizofreni tedavisi çoğu vakada ayaktan yapılmaktadır. Uzun süreli hastane yatışları günümüzde pek uygulanmamaktadır.   

Tedavide ilaçlar büyük önem taşımaktadır. Hastalığını kabul etmeyen ilaç uyumu iyi olmayan hastalar için uzun etkili iğne tedavileri uygulanmaktadır. Psikoterapiye birlikte yaşayan aile bireylerinin katılması önem taşır. Oldukça uzun süren tedavilerden olumlu sonuçlar alınmaktadır.  


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV