banner55

Dijital Ticaret Zirvesi'nin kapanışı Gebze'de yapıldı

Dijital Ticaret Zirvesi'nin kapanışı Gebze'de yapıldı

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
16 Ekim 2019 Çarşamba 15:50
 Dijital Ticaret Zirvesi'nin kapanışı Gebze'de yapıldı


TÜRKONFED, SAP Türkiye ve iş ortağı MBIS’in, KOBİ’lere, işletmelerini geleceğe taşıyabilmeleri için gerekli olan donanımı sunmak, karlılıklarını ve yenilikçi iş süreçleri ile verimliliklerini artırabilmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği Dijital Ticaret Zirvesi’nin bu yılki son durağı Gebze oldu.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda KOBİ’ler e-ticaret, e-ihracat ve e-dönüşümün liderleriyle buluştu. Zirve’de Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt da ‘Yeni Nesil OSB’ler ve Dijital Dönüşüm’ konulu bir konuşma yaptı. 
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve SAP Türkiye ile iş ortağı MBIS iş birliğinde, Türkiye’de e-ticaret, e-ihracat ve e-dönüşümün liderlerini KOBİ’lerle buluşturmak ve işletmelerin yeni nesil ticari faaliyetlere katılımını artırmak hedefiyle düzenlenen Dijital Ticaret Zirvesi’nin kapanış toplantısı Gebze’de gerçekleştirildi. 
Dijital Ticaret Zirvesi kapsamında 2019 yılında düzenlenen İzmir, Gaziantep, Konya ve Gebze’deki toplantılarla yüzlerce KOBİ, işlerini geleceğe taşıyabilmek için dijitalleşmenin getirdiği fırsatları ele alarak, e-dönüşüme daha etkin hazırlanma imkanı buldu. 

“Dijital Ticaret Anadolu’dan Yükseliyor!” temasıyla düzenlenen zirvenin bu yılki kapanış toplantısına Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) ev sahipliği yaptı. KOBİ’leri yeni nesil ticaretle tanıştıran Dijital Ticaret Zirvesi’nin açılış konuşmalarını TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, SAP Türkiye Genel Sektör Satış Direktörü Ferit Mollaoğlu ve GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım gerçekleştirdi.

ORHAN TURAN: İHRACAT YETKİNLİĞİMİZİN DİJİTALLEŞEN 
YENİ DÜNYAYA GÖRE YENİDEN KURGULANMASI GEREKİYOR

Verimlilik, üretim ve kalkınma odaklı sürdürülebilir bir ekonomi için, teknolojik yeniliklerin ve beşerî sermayenin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, son 10 yılda sıfır verimlilikle çalışan sanayimizin dijital dönüşümü kaldıraç olarak kullanabileceğini belirtti. 

Dijital yeni bir dünyanın kurulduğunu ve ekonomilerini dönüştüren ülkelerin rekabetçilikte öne geçtiğini vurgulayan Orhan Turan, şunları söyledi:

Kaybedecek bir saniyemiz dahi yok. Çünkü artık, ekonomilerin, sektörlerin ve işletmelerin rekabetçiliği, dijitalleşme çerçevesinde belirleniyor. Verimlilik esaslı yüksek teknoloji kullanımı ile yüksek katma değerli üretim ve ihracatımızı artırabiliriz. Ülkemizin üretim dinamiklerinin gelişmesi, tasarrufların etkin yatırıma dönmesi, nitelikli eğitim ile nitelikli insan kaynağının oluşturulması önemli bir ilk adım olacaktır. 

Ekonomimizin nefes almasını sağlayan ihracat yetkinliğimizin de dijitalleşen yeni dünyaya göre kurgulanması gerektiğini hatırlatan Turan, dijitalleşen dünyada ekonominin itici gücünün artık “e-ticaret” ve “e-ihracat”tan geçtiğini söyledi. 

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ülkemizin dijital ticaret potansiyeliyle ilgili de şunları aktardı: 

Türkiye’de 60 milyar TL’lik bir hacme ulaşan e-ticaretin, perakende satıştan aldığı pay ise yüzde 5,3’lerde. Dünyada bu oranın yüzde 11 olduğu düşünüldüğünde, gelişime açık bir alan olduğu görülüyor. Türkiye’nin e-ihracatta 2020 yılına kadar yüzde 12’lik bir büyüme gerçekleştireceği düşünülüyor. 

E-ihracatın toplam ihracat içindeki binde 3’lük payının artırılması için dijitalleşmeyi sadece üretim değil, tüm ekonomik sistemin dönüşümüne dayanan paradigma değişimi olduğunu unutmamak gerekiyor. 
İnternet altyapısından mobil cihaz kullanımına, sosyal medya yaygınlığından lojistik ve ödeme sistemlerine uzanan değer zincirinde e-ticaret ekosistemimizi oluşturmalıyız. Mevzuat ve yeni ticari pazarlar başta olmak üzere stratejik bir yol haritasının da sektör temsilcileriyle birlikte belirlenmesi, önemli bir kazanım olacaktır.  

FERİT MOLLAOĞLU: KOBİ’LERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ 
GERÇEKLEŞTİRMELERİ HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

Günümüzde e-ticaretin etkisiyle KOBİ’ler için ticarette sınırların ortadan kalktığına dikkat çeken SAP Türkiye Genel Sektör Satış Direktörü Ferit Mollaoğlu, açılış konuşmasında şunları söyledi:

Günümüzde kurumlar geleceği bugünden şekillendirmek için ‘akıllı işletmelere’ dönüşüyor. Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşüme kayıtsız kalması artık pek mümkün değil. Dijital ekonomide KOBİ’lerin rekabet gücünü artırabilmesi, teknolojiden güç alan birer ‘akıllı işletmeye’ dönüşmeleri ile mümkün. KOBİ’lerin bu dönüşümü gerçekleştirmeleri her zamankinden daha fazla önem taşıyor.
Bütün üst yöneticilere her yıl ‘Şirketinizin ürettiği ürün veya hizmetler kullanıcılara benzersiz bir deneyim sağlıyor mu?’ diye sorduğumuzda yüzde 80’inden ‘evet’ cevabı alıyoruz.
 
Kullanıcıların ise yalnızca yüzde 8’i bu soruya olumlu yanıt veriyor. Bu da deneyimle gerçek arasındaki algı farkını ortaya çıkarıyor. Deneyim Yönetimi çözümleriyle, arka ofiste ve ön ofiste olan işlemleri birleştirip bir dijital dönüşüm platformu üzerinden birbirleriyle konuşur hale getirmek bu nedenle çok önemli. Her ölçekte kurumun ‘akıllı işletmeye’ dönüşmesine yardımcı olan Deneyim Yönetimi çözümlerimiz ile hem ülkemizin hem de KOBİ’lerin dijital dönüşümünde yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz.”

VAHİT YILDIRIM: REKABET ORTAMINDA BAŞARILI 
OLABİLMEK VE BAŞARIYI DEVAM ETTİREBİLMEK, 
BEKLENMEDİK DURUMLARA KOLAY CEVAP VEREBİLME HIZINA BAĞLIDIR  

Hem Türkiye, hem dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerinden olan dijital ticaret konusunun   sektörün öncüleri ile birlikte GOSB’un ev sahipliğinde değerlendiriliyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirten GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, açılış konuşmasında şunları kaydetti: 

Şirketlerin analize dayalı olarak geleceklerinin planlanması, öngörülmesi ve bu suretle daha sağlam, daha sağlıklı ve daha kârlı hale getirilmesi için, teknolojik gelişime adapte olmaları şarttır. Aynı zamanda büyümek, uluslararası arenaya açılabilmek ve uluslararası çevrede ayakta kalabilmek için sistemin dışını da göz önüne alma gerekliliği aşikardır.
 
Ekonomideki son gelişmeler ve hızlı değişiklikler, şirketleri hiç beklemedikleri durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Rekabet ortamında başarılı olabilmek ve başarıyı devam ettirebilmek, beklenmedik durumlara kolay cevap verebilme hızına bağlıdır. 

Bu hızlı uyumu sağlayacak firmalar, teknolojiyi tüm süreçlerine adapte edebilen firmalar olacaktır. Dünyadaki küreselleşme süreçleri doğrultusunda başarılı olan işletmeler yakından incelendiğinde, bu başarının özünde bunun yattığı görülüyor. 

Biz vizyonumuzu, “Geleceğe yön veren, ileri teknolojiyi altyapı ve hizmetlerinde kullanan, fark yaratan katma değerli projeler üreten bir OSB olarak sanayicilerimizin dönüşümüne liderlik etmek” olarak belirledik. Teknolojiye yönelik gelişmeleri takip ederek, geleceği planlıyoruz. “Geleceğin teknolojisini yönetme” konusunda bir iddiamız var. Bu doğrultuda,  firmalarımızın dijitalleşme süreçlerini yıllardır takip ediyoruz. Sanayicilerimizin üretim süreçlerini dijitalleştirmek için üstümüze düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz.

Yıldırım sözlerini, TÜRKONFED, SAP Türkiye ve iş ortağı MBIS’in, işbirliğinde düzenlenen, dijitalleşme konusunda  bir yol haritası niteliğinde olan toplantı organizasyonları sürecine katkı sunanlara teşekkür ederek sonlandırdı.

Gebze’deki KOBİ’lere dijital ticaretin yeni kodlarının aktarıldığı zirvenin moderatörlüğünü Netizen Kurucusu Ümit Öncel üstlenirken, MBIS Genel Müdürü Cenk Salihoğlu zirvede katılımcılarla, dijitalleşen dünyada akıllı işletme olmanın neler gerektirdiğini paylaştı. Dijital Ticaret Zirvesi Gebze toplantısında dijital ticaretin sunduğu fırsatlar GittiGidiyor Uluslararası Ticaret Müdür Erkan Yozkat ile ele alınırken, dijital pazarlamanın ipuçları Red&Grey CEO’su Furkan Reis tarafından paylaşıldı. Zirvenin bu yılki kapanış toplantısı Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt’un Yeni Nesil OBS’ler ve Dijital Dönüşüm paneli ile sona erdi. 

TÜRKONFED HAKKINDA: 
Çatısı altında 29 federasyon ve 251 dernek üzerinden 25 bin iş insanı ve 40 bine yakın şirket yer alan TÜRKONFED, üye tabanı ile toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83'ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 55’ini sağlamaktadır. İstanbul, Batı Anadolu, Marmara ve İç Anadolu, Trakya, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Orta Anadolu, Kuzey Anadolu, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Güney Ege, Doğu Marmara, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Çukurova, Kuzey Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Güneydoğu, Zafer, İpekyolu, Kapadokya, Mevlana, Doğu, Serhat, Dicle ve Fırat Sanayici ve İşadamları Federasyonu’nun yanı sıra Sektörel Dernekler Federasyonu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu da TÜRKONFED üyeleridir. TÜRKONFED, Avrupalı KOBİ’lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) üyesidir.

Son Güncelleme: 16.10.2019 15:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37