banner55

İSU'dan vatandaşa bilgilendirme toplantısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesine bağlı Mehmetalipaşa Mahallesi Zincirlikuyu ve Bağdat Caddelerinde altyapı yenileme projesine başlayacak.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
26 Şubat 2020 Çarşamba 11:02
İSU'dan vatandaşa bilgilendirme toplantısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesine bağlı Mehmetalipaşa Mahallesi Zincirlikuyu ve Bağdat Caddelerinde altyapı yenileme projesine başlayacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) ve İSU Genel Müdürlüğü  yöneticileri, iki caddenin altyapı problemlerini giderecek proje nedeniyle bölge esnafları ve vatandaşlar ile biraraya gelerek bilgilendirmede bulundu.

GENİŞ KATILIM
Mehmetalipaşa Düğün Salonu’nda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necati Çalık, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Celal Civelek, İşletmeler Dairesi Başkanı Kenan Yaralı, KBB Fen İşleri Dairesi Başkanı Ayşegül Yalçınkaya, UKOME yetkilileri, mahalle muhtar temsilcileri, esnaflar ile vatandaşlar katıldı. 

PROJE HAZIRLANDI
Bilgilendirme toplantısında konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Zincirlikuyu ve Bağdat caddelerinde yağmursuyu altyapısı olmadığını, ızgaralar ile kanalizasyon hatlarına bağlantısından dolayı bölgede yaşayan esnafların metan gazı problemi yaşadığını söyledi. İzmit’te içmesuyunda kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu yerlerden birisinin Zincirlikuyu Caddesinde olduğunu da ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık, iki caddenin problemlerini gidermek için proje hazırladıklarını kaydetti. 

KOKU PROBLEMİ YAŞANIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın’ın selamını da ileten İSU Genel Müdürü Sağlık, “İzmit Zincirlikuyu caddesinde yağmursuyu hattımız yok. Bundan dolayı esnaflar dükkanlarına yağmursuyunun girmemesi için kanalizasyon hattını çeşitli noktalardan delerek ızgaralar ile bağlantı sağlamışlar. Bu ızgaralar da yağmur yağdığı zaman aşırı yağışlarda taşıyor ve sokaklara zarar veriyor. Asıl problem de yaz aylarında yaşanmaktadır. Yaz döneminde ızgaralarda metan gazı çıkışı oluyor ve kokuya neden olmaktadır. 

Genelde Ağustos, Eylül, Ekim aylarında şehir kokuyor haberleri basına yansıyor. Kurum olarak Kocaeli genelinde ve İzmit özelinde caddelerin üzerindeki  yağmursuyu hatlarının büyük bir kısmını tamamladık:Turan Güneş, İstanbul, Atatürk Bulvarı gibi caddelerde yağmursuyu hattı yaptık.  Ayrıca İzmit ilçesinde içmesuyunda kayıp kaçağın en yüksek olduğu noktalardan bir tanesi Zincirlikuyu Caddesinin sağ ve sol taraflarıdır. Buradaki altyapı elek gibi. Bu suyun ziyanı yanında binaları da çürüterek önemli oranda etkilemektedir. Bundan dolayı da bu iki caddede yeni içmesuyu hatlarının yapılması gerekmektedir" dedi. 

VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Proje ile birlikte altyapı problemlerinin giderileceğini sözlerine ekleyen Genel Müdür Ali Sağlık,“Zincirlikuyu caddesinin tamamı ile Bağdat Caddesinde Mehmetalipaşa camiiden Kandıra sapağına kadar kısmını projelendirdik. İhalesini yaptık, yüklenici firma ile sözleşme aşamasındayız.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü olarak hem altyapı hem de üst yapıda çalışacağız. 
Altyapıyı İSU, üst yapıyı da KBB Fen İşleri Daire Başkanlığı yapacak. Altyapı hatlarının tamamlanmasında sonra yeni asfalt ve parke çalışması yapılacaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu caddeye Mart’ın ilk haftasında girip Ramazan Bayramından önce bitirmeyi hedefliyoruz. Çalışma ile birlikte hem içmesuyu, hem kanalizasyon hatları, bütün binaların içmesuyu ve kanalizasyon hatlarının bağlantılarını yenileyeceğiz. 

Yağmursuyu hattı yanısıra gerekli noktalara da ızgaralar yapacağız. Hem altyapı ve üstyapıyı belirlediğimiz sürede tamamlamayı hedefledik. Müteahhiti ona göre  çalıştıracağız. Büyükşehir ekipleri kazı nedeniyle alternatif yollar konusunda çalışmalar yaptı. Vatandaşlarımız mağdur olmayacak şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

VATANDAŞLARIN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINACAK

KBB Fen İşleri Dairesi Başkanı Ayşegül Yalçınkaya da altyapı çalışmalarının ardından asfalt ve parke çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Yalçınkaya, yapılacak çalışmada vatandaşların önerilerini de gözönünde bulunduracaklarını sözlerine ekledi. 

Toplantıya katılan mahalle muhtar temsilcileri ile esnaf ve vatandaşlar, altyapı ve üstyapı çalışmalarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederken, önerilerinin dikkate alınmasını istediler. 

4 KM ALTYAPI YAPILACAK

İzmit Zincirlikuyu ve Bağdat Caddelerinde, 1 km uzunluğunda yağmursuyu hattı, 1.25 km kanalizasyon hattı ve 1.77 km uzunluğunda içmesuyu hattı olmak üzere toplam 4 km uzunluğunda altyapı hattı yenilenecektir. Hatların yenilenmesi ile birlikte iki cadde yeni yağmursuyu hattına kavuşacağı gibi koku problemi de yaşanmayacaktır. Ayrıca, içmesuyundaki kayıp kaçağın önüne geçilecektir. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37