banner55

Gebze'ye 80 milyonluk yatırım

Gebze OSB bölgeleri ile Gebze ilçe merkezi arasında TEM Otoyolu üzerinden oluşan trafik yoğunluğunun azaltılması için yeni köprü ve yan yolların yapılacağı dev proje hayata geçiriliyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
14 Mayıs 2020 Perşembe 15:09
Gebze'ye 80 milyonluk yatırım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ulaşıma konfor getirecek dev projelerine bir yenisini ekliyor. Bu doğrultuda Gebze OSB bölgeleri ile Gebze ilçe merkezi arasına Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından TEM üzerine inşa edilecek 4 yeni köprünün ayrılma katılma kolları ile yan yol üst yapı imalatları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. “Gebze İlçesi TEM Otoyolu Köprüleri Bağlantı Yolları 1. Etap Yapım İşi” ile Gebze ilçe merkezi - OSB’ler arasında, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Dev proje için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Osman Hamdi Kültür Merkezi’nde tanıtım programında açıklamalarda bulundu.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNA ÇARE OLACAK
Gebze’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında proje hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın “Gebze OSB bölgeleri ile Gebze ilçe merkezi ve D-100 Karayoluna bağlantı sağlayan TEM Otoyolu üzerindeki Tembelova ve Kirazpınar köprülerinde, özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa hayata geçireceği proje kapsamında TEM Otoyolu’na kuzey ve güneyde paralel tek yönlü sürekli, yan yollar yapılacak. Her iki yan yol arasında geçişlere izin verecek dönüş noktaları inşa edilecek. Böylece doğu-batı aksındaki tüm sinyalize kavşaklar ortadan kaldırılacak” dedi. 

MEVCUT 2 KÖPRÜ YIKILACAK 4 YENİ KÖPRÜ İNŞA EDİLECEK 
Bölgede ulaşım ağının büyük ölçüde rahatlatacak proje kapsamında 4 yeni köprünün inşa edileceğini kaydeden Başkan Büyükakın” Kirazpınar Mahallesi ile Sultan Orhan, İnönü ve Arapçeşme Mahalleleri arasındaki otoyol mevkisinde mevcutta 2 çarpı 1 olarak hizmet veren Tembelova ve Kirazpınar Köprüleri 2 çarpı 2 şeritli olarak yıkılarak yeniden yapılacak. Yine proje kapsamında Tembelova Köprüsü’nün batısına 2 çarpı 1 ve Kirazpınar köprüsünün doğusuna 2 çarpı 1 şeride sahip yeni iki köprü inşa edilecek. Projenin köprü inşa çalışmaları yaklaşık olarak 35 milyon TL’ye mal oluyor. “ ifadelerini kullandı.

12 KİLOMETRE ÜST YAPI ÇALIŞMASI YAPILACAK
Başkan Büyükakın 12 kolometrelik üst yapı çalışmasının yapılacağını belirterek” Proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karayolları tarafından inşa edilen köprülerin kuzey ve güney taraflarına yan yol ayrılma ve katılma şeritleri ile birlikte yaklaşık toplam 12 kilometre yol yapılacak. İş kapsamında üst yapı, drenaj aydınlatma ve küçük sanat yapıları çalışmasını gerçekleştirecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üst yapı çalışmaları kapsamında projeye yaklaşık olarak 45 milyon TL’ye katkı sağlıyor. “ açıklamasında bulundu. 


Proje kapsamında ayrıca;
* 215.000 m3 Yarma Kazısı                                    * 225.000 m3 Yol Dolgusu
* 32.500 Ton Bitümlü Temel                                   * 25.000 ton Binder
* 4.250 Ton Aşınma                                                   * 71.250 m2 Modifiye Aşınma 
* 7.500 metre Yaklaşık Drenaj Hattı, Yol Geçiş Menfezleri,
* 6.200 m3 Taş Duvar ,5.100 m2 Toprakarme Duvar,    * 25.400 m2 Parke Tretuvar
* 10.500 metre Otokorkuluk ile Yatay ve Düşey Trafik İşaretlemeleri,
Aydınlatma İşleri yapılacak.

Son Güncelleme: 14.05.2020 22:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37