banner55

Güney Kore ve ABD'den Kuzey Kore hamlesi

Güney Kore ve ABD'den Kuzey Kore hamlesi

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
04 Eylül 2017 Pazartesi 14:57
Güney Kore ve ABD'den Kuzey Kore hamlesiABD ve Güney Kore, Kore yarımadasına uçak gemisi konuşlandırmayı görüştü.

Güney Kore haber ajansı Yonhapi Güney Kore ve ABD’nin Kore yarımadasına uçak gemisi konuşlandırmayı görüştüklerini duyurdu.

Ajans Güney Kore’nin, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze fırlatma hazırlığında olduğunu saptadığını da ekledi.

Kuzey Kore’nin Pazar günü ‘başarılı’ bir hidrojen bombası testi yaptığını ve bu bombanın kıtalararası balistik füzelere monte edilebilecek kadar küçük olduğunu duyurması üzerine, Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin son nükleer bomba denemesine bir misilleme olarak Kore yarımadasına bir nükleer uçak gemisi konuşlandırılabileceği söylendi.

Bakanlık bunun yanı sıra, tesislerine, kısa ve orta menzilli balistik füzeleri vurmak için dört adet, ABD menşeli bir anti balistik füze savunma sistemi olan Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) fırlatma kulesi inşa edileceğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca Güney Kore’nin F- 15 savaş jetleriyle tek taraflı bir tatbikat yapacağını da bildirdi.

Rusya Başkanı Putin ve Çin Başbakanı Şi Cinping katıldıkları BRICS zirvesi öncesinde, kaosu engellemek için diplomatik bir çözüm bulmanın önemine dikkat çektiler.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği testin uluslararası topluma kabul edilemez bir tehdit olduğunu söyleyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulamaya çağırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, yaptıkları ortak açıklamada, yapılan testi lanetleyerek Kuzey Kore’ye yönelik daha sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade ettiler.

Japonya Kabine Genel Sekreteri Yoshihide Suga ise, Kuzey Kore’ye uygulanacak yeni yaptırımlara petrol ticaretine kısıtlama getirilmesinin eklenmesini önerdi.

 "ABD'nın füze savunma sistemlerini Güney Kore'de konuşlandırmasına askeri yanıt verilebilir"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerika'nın füze savunma sistemlerinin Rus sınırlarına yakın bir yerde yerleştirmesine Moskova'nın askeri yanıt verebileceğini bildirdi.

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre Ryabkov THAAD sistemlerinin Güney Kore'ye yerleştirilmesi konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Eğer her şey bu endişe verici tempoyla devam ederse bizim askeri anlamda tepki gösterme konumuz bir yerde patlak verebilir. Ben hiçbir şeyi büyütmek istemiyorum. Fakat bazı şeyleri görmezden gelemeyiz" dedi.

Moskova'nın şu anda hızlandırılan bu planlara olumsuz tepkisini hiçbir zaman saklamadığının altını çizen Ryabkov, "THAAD kolaylıkla uzak mesafe füze sistemlerine dönüşebiliyor. Ve tüm bunlar Amerika'nın füze savunma sisteminin elementleri haline geliyor" dedi.

Temmuz ayında ABD ve Güney Kore gereklilik halinde Kuzey Kore'nin füzelerini yakalayacak THAAD sistemlerinin yerleştirilmesi konusunda anlaştılar. 


Doğan Haber Ajansı

Son Güncelleme: 04.09.2017 14:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37