banner55

Tarhan, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı

CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan, muhabirinden medya yöneticisine kadar basın ve medya alanlarında emek veren tüm gazetecilerimizin basın özgürlüğü gününü  kutladı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
03 Mayıs 2020 Pazar 14:21
Tarhan, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı

CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan, muhabirinden medya yöneticisine kadar basın ve medya alanlarında emek veren tüm gazetecilerimizin basın özgürlüğü gününü  kutladı.

Tarhan; “Keşke bu kutlama cümlesini gazetecilerin çalışma ve yaşama koşullarıyla basın kurumlarının faaliyetlerine yönelik olumlu ifadelerle tamamlayabilseydim. Ne yazık ki her sene bir önceki seneyi aratan bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Şairin dediği gibi “hava kurşun gibi ağır” dedi.

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Tarhan, "Yaptığı haber nedeniyle hiçbir gazetecinin hapiste olmaması gerek. Hiçbir basın kurumu 'bu meseleyi haber yaparsam bana ceza verirler, gelirlerimi keserler' diye korkmamalı. Çünkü gazetecilik suç değildir. Demokrasiyi tamamlayan bir unsurdur basın özgürlüğü. Basının özgür olmadığı, gerçekleri yazıp iktidarı sorgulayamadığı yerlerde kuvvetler ayrılığı işlemez, başta yargı bağımsızlığı olmak üzere denge-fren mekanizmaları etkin hale gelemez” dedi.  

ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ GERİLİYOR

Tarhan, “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, 180 ülke arasında 154'üncü sırada. Son 10 yılda yaklaşık 11 bin basın mensubu işsiz kaldı. 85 gazeteci hâlâ tutuklu. Bu tablonun sorumlusu basını baskı altında tutan iktidardır. Haber yapan gazeteciler çok kolay bir şekilde tutuklanıyor. 
Son infaz düzenlenmesi acı bir şekilde bize gösterdi ki çete liderlerini bile serbest bıraktıran hükümet sıra tutuklu gazetecilere gelince adım atmaya yanaşmamakta. 
Gazeteciliğin korkuyla terbiye edildiği bir ülkede halkın haber ve bilgi edinme hakkı korunamaz. Artık Türkiye demokratik olmayan ülke olarak tanımlanıyor bilimsel araştırmalarda. Bu sonuca şaşmamak lazım. Haberin özgürce dolaşamadığı bir toplum demokrasiden uzaklaşır” dedi. 

Basın emekçilerinin her zaman yanında olduğunu söyleyen Tarhan, “Bu ayıbın son bulması çağrımı yeniliyorum. Basın özgürlüğü sadece basın emekçilerinin özgürlüğü değildir çünkü. Gazetelerin gerçekleri yazdığı bir ülkede, ancak vatandaşlar korkusuz yaşayabilir” dedi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37