banner55

Tarhan: Katarlı'ya serbest, yerli sanayiciye yasak

Tarhan: Katarlı'ya serbest, yerli sanayiciye yasak

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
05 Eylül 2018 Çarşamba 13:59
Tarhan: Katarlı'ya serbest, yerli sanayiciye yasak


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 4 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Parasının Değerinin Korunması ile ilgili tebliğ için, "İhracat yapan firmaları ve tedarikçileri şu anda bulunduğundan daha güç bir duruma sürükleyecektir. Tabanda iş yapan üreticinin, sanayicinin derdini dinlemeden üst perdeden yapılan düzenlemeler maalesef içinden çıkılmaz ekonomik boyutlar yaratıyor" dedi.

SUNİ ÇÖZÜMLER KALICI EKONOMİK YARALAR AÇACAK

Tahsin Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye'de ihracat yapan firmalar, tüm üretici ve sanayiciler yayımlanan 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ ile bulundukları ekonomik sıkıntıdan çok daha zor duruma düşeceklerdir.

Sanayicilerin üretim yaparken ortak çalıştıkları tedarikçilerinin Euro üzerinden fiyat vermesi ve Üreticilerin Euro üzerinden ödeme yapması halen yasalken, üreticilerin yurt içine getirdiği bedelleri bozdurma zorunluluğu birçok üretici ve sanayiciyi iflasın eşiğine getirecektir.

Çünkü düzenlenen tebliğin 3. maddesinin Son fıkrasında 'Bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemez. Söz konusu bedellerin en az %80’inin bir bankaya satılması zorunludur.' Yurda getirilen bedelin %80’in bir bankaya satılması zorunluluğu, Sanayiciyi iflasın kıyısına itecektir” dedi.

KATARLI'YA SERBEST, YERLİ SANAYİCİYE YASAK

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ile ilgili sürekli olarak geçici önlemler alınmaya çalışılıyor. Katar'dan, Londra'dan ekonomik girdi için sürekli olarak çaba sarf eden iktidar maalesef yerli üreticiyi unutuyor. Tabanda Türk sanayisinin nasıl işlediğini, hangi girdi maliyetleri altında ezildiğini, ihracat ithalat dengesinin nasıl ilerlediğini bilmedikleri ve ilgilenmedikleri için alınan tedbirler daha yıkıcı oluyor.

Katar'dan nerden geldiği, hangi şekilde kazanıldığı nerelerde değerlendirildiği belli olmayan nakit girişi serbest ve mali yükümlülüğü olmazken, yerli sanayicinin yurda getirdiği paranın %80’nini bir bankaya satması gerekiyor.

İHRACAT YAPAN TÜRK SANAYİCİSİNİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Her fırsatta Türk sanayisi desteklenmeli, beton ekonomisinden yatırım ekonomisine geçilmeli, sanayicinin üzerindeki yük azaltılmalı diye iktidarı uyarıyoruz. Çünkü Türkiye, üretim yapmadan sadece tüketime dayalı, toplu iğneyi bile ithal eden bir konuma getirildi. Bu durum nakit akışı girdisinden, patates fiyatına kadar her şeyi etkiliyor.

Banka faizlerinin %40’ı bulduğu, elektriğe, doğalgaza her gün zam geldiği bir noktada sanayici tedarikçisinden, çalıştırdığı işçisine kadar ödeme yapmakta zorlanırken, yaptığı ticaret üzerinden kazanıp yurda getirdiği paranın % 80’nine yaptırım uygulamak ihracat yapan Türk sanayicini çok daha zor günler bekliyor demektir. 


Son Güncelleme: 05.09.2018 14:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37