banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Gebze'de yol verme kavgası cinayetle sonuçlandı

Çayırova'da öğrenci yazar buluşması

Çayırova'da öğrenci yazar buluşması

23 Kasım 2018 Cuma 13:54
 Çayırova'da öğrenci yazar buluşması

Çayırova Belediyesi, Öğrenci Yazar Buluşması’nda Sadık Yalsızuçanlar'ı konuk etti.

Eğitim, kültür, sanat ve spor başta olmak üzere her kademede öğrencilerin eğitim hayatlarına dokunuşlar yapan Çayırova Belediyesi, bu ayki öğrenci yazar buluşmasında Yazar Sadık Yalsızuçanlar’ı konuk etti. İlçede bulunan İmam Hatip Ortaokulları ve lise öğrencilerinin katıldığı söyleşinin konusu 'Bir Memleket Sevdalısı Tevfik İleri' oldu. Çayırova Belediyesi Kültür Salonun da gerçekleşen söyleşide Yazar Sadık Yalsızuçanlar, Tevfik İleri’nin hayatını tüm yönleriyle öğrencilere aktardı.
 
BİR MEMLEKET SEVDALISI AHMET TEVFİK İLERİ

Yalsızuçanlar, "Tevfik Bey bir mühendis, liseyi atlayarak direk ortaokuldan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin İnşaat Mühendisliği bölümüne giriyor. Genç bir mühendis olarak okuldan mezun oluyor. Milli Türk Talebe Birliği’mizin hem okul başkanlığını son sınıfta da genel başkanlığını yürütüyor. İdealist bir adam, bir mühendis olmasına rağmen matematiğe aşık, deha ölçüsünde matematikçi diyebiliriz" dedi.

TEVFİK İLERİ’NİN HAYATI ÖĞRENCİLERİ DUYGULANDIRDI

Tevfik İleri’nin eşine derin bir sevgi beslediğini anlatan Yalsızuçanlar bu sevginin memleket sevgisinin önüne geçmediğine dikkat çekerek İleri’nin memleketini nasıl sevdiğini onun anılarını aktararak anlattı. Yalsızuçanlar konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 

Nişanlısı Vasfiye anneye mektubunda ‘Birbirimizi ebedi bir aşkla seviyoruz. Evleneceğiz ve çok mesut olacağız. Bir ömür mesut edeceğiz birbirimizi. Bir tek şartım var. Önce milletimizi, memleketimizi seveceğiz, sonra birbirimizi seveceğiz. Memleketimize, milletimize duyduğumuz aşk, birbirimize duyduğumuz muhabbete mukaddem olmalı diyor.

İLK İMAM HATİPLERİ AHMET TEVFİK İLERİ KURDU

Türkiye'deki ilk İmam Hatipleri ve üç tane önemli üniversiteyi Tevfik İleri’nin açtığını hatırlatan Yalsızuçanlar, "Kendi döneminde hala Türkiye’nin neredeyse bir numarası birçok bölüm bakımından dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan ama maalesef talihsiz bazı şeyler de yaşayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tevfik İleri tarafından açılmıştır. 

Tevfik Bey'in nasıl birikimli, nasıl kabiliyetli, nasıl derin ve ince düşünen bir adam olduğunu, yaratıcı bir insan olduğunu buradan çıkarabiliriz. Açtığı üç üniversite de mükemmel. Müslüman ülkelerin, müslümanların teknik bilgi ihtiyacını Ar-Ge ihtiyacını karşılamak üzere üretilen bir üniversite Tevfik Bey’in fikridir" dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV